SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Etyki TVP oddaliła skargę na reportaż „Alarmu!” demaskujący bioenergoterapeutkę. „Dziennikarze mają prawo do takich tematów”

Reporterka „Alarmu!” (TVP1) Anna Sarzyńska, nie naruszyła zasad etyki dziennikarskiej, pokazując kulisy pracy bioenergoterapeutki - orzekła Komisja Etyki Telewizji Polskiej. - Dziennikarze są uprawnieni do podejmowania tematów, które dotyczą nieuczciwych praktyk, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia - czytamy w uzasadnieniu.

Article

Orzeczenie dotyczy reportażu wyemitowanego na antenie 30 stycznia br. Jego punktem wyjścia jest historia dziecka leczonego nieprawidłowo przez znaną warszawską bioenergoterapeutkę Małgorzatę W. Anna Sarzyńska razem z inną reporterką „Alarmu!” Magdaleną Sosińską przeprowadziły dziennikarską prowokację, z której wynikało m.in., że bioenergoterapeutka diagnozowała pozytywnie narządy, które osoba poddawana badaniu miała usunięte. Ta część nagrywana byłą ukrytą kamerą.

W reportażu zamazano twarz bioenergoterapeutki, nazwę jej firmy i nie podawano jej pełnego nazwiska.

 

Skargę na materiał wystosował do Komisji Etyki TVP pełnomocnik Marii Kimizuki. Żądał sprostowania oraz przeprosin w związku z naruszeniem dóbr osobistych swojej klientki. Prosił też o zbadanie sprawy pod kątem ewentualnego „uchybienia etyce oraz godności zawodu dziennikarza”.

Komisja Etyki TVP zbadała sprawę i zawyrokowała, że żadnych uchybień nie było. - Dziennikarze są uprawnieni do podejmowania tematów, które dotyczą nieuczciwych praktyk, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. W materiale nie ma mowy o jakimkolwiek konflikcie rodzinnym, w żadnym momencie nie pada nazwisko Skarżącej, a twarz dziecka, które pojawia się w materiale filmowym z ojcem i za jego zgodą, została zasłonięta zgodnie z zasadami, by nie można go było zidentyfikować - czytamy w uzasadnieniu.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że średnia widownia premierowych odcinków „Alarmu!” emitowanych w okresie od 1 września 2018 roku do 29 czerwca 2019 roku w TVP1 (od poniedziałku do soboty około godz. 20.15) wyniosła 1,27 mln osób.

Dołącz do dyskusji: Komisja Etyki TVP oddaliła skargę na reportaż „Alarmu!” demaskujący bioenergoterapeutkę. „Dziennikarze mają prawo do takich tematów”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Spike
Hahahaha, a co innego miała orzec Komisja Etyki TVP wobec reportażu Alarmu, będącego programem TVP
odpowiedź
User
No
Dobre..... Alarm, oczko w głowie prezesa oceniają jego podwładni.
odpowiedź
User
Gdańsk
Bioenergoterapeuci są do wyrzucenia in general.
odpowiedź