SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Skargi do UODO na wyciek danych osobowych z Albicli, wydawca serwisu zgłosił tęczowe grafiki

Urząd Ochrony Danych Osobowych rozpatruje pięć skarg na spółkę administrującą serwisem Albicla.com - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Zgłoszenie w tej sprawie skierowała też zarządzająca portalem spółka Słowo Niezależne. Chodzi najprawdopodobniej o włamanie na konto i podmianę zdjęcia profilowego na grafikę z tęczowym motywem.

Article

W środę w zeszłym tygodniu portal społecznościowy Albicla.com stworzony przez środowisko Klubów „Gazety Polskiej”, został udostępniony dla użytkowników. Serwis zarządza spółka Słowo Niezależne, wydawca m.in. portalu Niezalezna.pl i miesięcznika "Nowe Państwo".

Tuż po starcie użytkownicy zaczęli zgłaszać problemy - z powodu dużego zainteresowania przez dłuższy czas nie dochodziły maile aktywacyjne. Przez kilka godzin niezabezpieczona była baza z danymi użytkowników, a regulamin Albicla.com był (jak twierdzono) identyczny jak na Facebooku.

- Naruszyliśmy potężne interesy i dokonaliśmy wyłomu w ścianie ideologicznego frontu spychającego konserwatywną myśl na margines. Twórzmy wolny świat razem. Będzie z dnia na dzień coraz lepiej - mówił Tomasz Sakiewicz.

Krótko po starcie bez podania przyczyny usunięto profile redaktora naczelnego Onetu Bartosza Węglarczyka oraz dziennikarzy Antywebu  - Grzegorza Marczaka i Jakuba Szczęsnego.

W sobotę natomiast włamano się na profil Albicli na tym portalu i podmieniono grafiki na tęczowe. Administratorzy – jak informował facebookowy profil „Mistycyzm popkulturowy” – nie mogąc poradzić sobie z problemem usunęli konto.

Sześć zgłoszeń do UODO

W związku z tymi incydentem do Urzędu Ochrony Danych Osobowych wpłynęło wstępne zgłoszenie naruszenia ochrony danych od spółki będącej właścicielem serwisu Albicla.com. - Zgłoszenie to jest obecnie analizowane przez Urząd - informuje portal Wirtualnemedia.pl Adam Sanocki, rzecznik prasowy UODO.

Ponadto do czwartku na spółkę prowadzącą serwis Albicla.com wpłynęło też pięć skarg.

- Jednocześnie informujemy, że o szczegółach dotyczących każdego postępowania, jak i rozstrzygnięcia w każdym z nich, informowane są jedynie strony danego postępowania (oraz ich pełnomocnicy, o ile zostali wyznaczeni) - zaznaczył Adam Sanocki.

Zgoda dla wszystkich firm współpracujących

Dziennikarze na Twitterze już w pierwszych godzinach funkcjonowania nowego portalu zauważyli, że jego regulamin zakłada, iż użytkownik zgadza się na wykorzystywanie jego treści przez wszystkie firmy, z którymi współpracuje Albicla. - Ciekawe co na to Urząd Ochrony Danych Osobowych? - pytał wówczas Sławomir Wikariak z „Dziennika Gazety Prawnej”.

- Albicla. Musisz podać prawdziwe imię i nazwisko a serwis może nie tylko usuwać wpisy i konta ale nawet zgłaszać organom ścigania. Nie możesz też zamieszczać wpisów sprzecznych z dobrymi obyczajami, nawet jeśli nie łamią prawa. Oj, Narodowa Rada Wolności Słowa miałaby robotę - skomentowała Kataryna.

Myśliwiec: Dane mogą być niezabezpieczone

Zdaniem prezesa Instytutu Nowych Mediów, Eryka Mistewicza - w przypadku Albicli popełniono wszelkie możliwe błędy. - Nie zabezpieczono podstaw, od wypracowania jasnego prostego i zgodnego z prawem regulaminu, poprzez wymyślenie sposobu, w jaki ograniczy się dodawanie kont osób publicznych, moderowanie treści obscenicznych, promujących pedofilię etc., aż po spowodowanie efektu „wow!" - wylicza Mistewicz.

W rozmowie z Portalem Wirtualnemedia.pl medioznawca Maciej Myśliwiec podkreślił, że zabezpieczenia nowego serwisu okazały się na tyle słabe, iż internauci weszli kilkukrotnie na serwery, a kod źródłowy portalu krążył w sieci. - To zdecydowanie nie powinno nikogo zachęcić do założenia konta. Jego dane mogą być niezabezpieczone. O tym też ostrzegają serwisy dotyczące bezpieczeństwa w sieci, jak np. Niebezpiecznik.

Jak podał w czwartek serwis Albicla.com, korzysta z niego już 40 tys. osób, a dalsze 120 tys. podjęło próbę rejestracji. - Wiemy o tym, że niektóre skrzynki pocztowe blokują loginy rejestracyjne od Albicli. Wszystkich, którym nie udało się w pierwszych dniach zalogować prosimy o ponowną próbę – mówił portalowi Niezależna.pl Tomasz Sakiewicz.

W 2019 r. Niezależne Wydawnictwo Polskie, wydawca „Gazety Polskiej”, zanotowało spadek przychodów o 0,4 proc. do 17,94 mln zł oraz zysku netto z 311,9 do 305,8 tys. zł. Firma spisała na straty 613,3 tys. zł należności od Ruchu. Przy czym jej przychody reklamowe zwiększyły się o 4,4 proc.

Dołącz do dyskusji: Skargi do UODO na wyciek danych osobowych z Albicli, wydawca serwisu zgłosił tęczowe grafiki

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Się umorzy.
34 6
odpowiedź
User
IOP
się umorzy pewnie tak ale kto zapłaci jak ktoś na zdobyte dany Osobowe Użytkowników Albicla weźmie Kredyt w Banku lub co gorsze Chwilówkę w Para - Banku ??
25 7
odpowiedź
User
ffff
Okej, coś innego i w sumie dobrze że powstała taka platforma. Ale skala błędów jest rażąca i póki ktoś nie zadba o bezpieczeństwo danych użytkowników nikt normalny nie powinien zakładać tam konta. Chyba że ktoś ma gdzieś prywatność swoich haseł.
10 16
odpowiedź