SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ałeh Hruzdziłowicz z Radia Swaboda wypuszczony z białoruskiego więzienia

Dziennikarz Radia Swaboda, białoruskiej redakcji Radia Wolna Europa, Ałeh Hruzdziłowicz został w środę przed terminem wypuszczony z więzienia. Reporter, skazany za „organizację protestów” na półtora roku pozbawienia wolności, spędził za kratami prawie dziewięć miesięcy.

Ałeh Hruzdziłowicz, fot. Biełsat TVArticle

Jak powiadomiło Radio Swaboda, Hruzdziłowicz napisał wniosek o ułaskawienie, jednak nie przyznał się do winy. Po wyjściu na wolność mężczyzna wraz z żoną wyjechał z Białorusi na Litwę.

Przed wydaniem wyrokiem, który został uznany za motywowany politycznie, Hruzdziłowicz był dwukrotnie aresztowany. Za pierwszym razem, latem ubiegłego roku, spędził w areszcie 10 dni. Po ponownym zatrzymaniu w grudniu 2021 r. nie wyszedł już zza krat. W marcu usłyszał wyrok półtora roku więzienia i kary grzywny za „organizację protestów”.

W więzieniu przebywają nadal dwaj dziennikarze Swabody – Andrej Kuznieczyk i Ihar Łosik, a także 30 innych pracowników mediów.

Radio Swaboda do lata 2021 roku, gdy odbyły się nieuznane przez Zachód wybory prezydenckie na Białorusi, było jednym z czołowych białoruskojęzycznych mediów w tym kraju. Praca redakcji jest finansowana przez Kongres USA.

Redakcja Swabody została zlikwidowana przez białoruskie władze, a jej treści uznane za „ekstremistyczne”.

Dołącz do dyskusji: Ałeh Hruzdziłowicz z Radia Swaboda wypuszczony z białoruskiego więzienia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl