SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na AliExpress będą mogli handlować polscy sprzedawcy

- Rozważamy możliwość otwarcia AliExpress dla polskich sprzedawców - stwierdził Gary Topp, dyrektor operacyjny platformy na Europę Środkowo-Wschodnią. Zaznaczył, że automaty paczkowe AliExpress w Polsce to „jeszcze projekt na małą skalę”.

Article

Gary Topp w rozmowie z PAP wyliczył zmiany, które AliExpress (należący do chińskiego Alibaba Group) w ostatnich miesiącach wprowadził na swojej platformie w Polsce.

- Jednym z przykładów jest oferowanie darmowej wysyłki w całym serwisie, bez minimalnych wydatków i bez opłaty członkowskiej. Po drugie, kontynuowaliśmy nasze inwestycje w logistykę, otwierając nasze pierwsze duże centrum logistyczne w Europie Środkowo-Wschodniej w pobliżu Łodzi, oferując gwarantowaną dostawę w ciągu 3 dni na terenie całej Polski dla większego wyboru produktów, a także dostawę następnego dnia do niektórych miast - stwierdził.

W zeszłym tygodniu AliExpress poinformował o otwarciu pod Łodzią pierwszego samodzielnego centrum logistycznego. Hub logistyczny powstał we współpracy z Cainiao, ramieniem logistycznym platformy. Magazyn będzie służył jako centrum realizacji dla sprzedawców AliExpress wysyłających produkty bezpośrednio z Polski i jest największą inwestycją w infrastrukturę zrealizowaną przez AliExpress w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Centrum logistyczne zajmuje łączną powierzchnię 10 tys. m kw. i ma rozpocząć działalność przed 11 listopada, czyli Globalnym Festiwalem Zakupów na AliExpress.

Polscy sprzedawcy pojawią się na AliExpress

- Po trzecie, rozważamy możliwość otwarcia AliExpress dla polskich sprzedawców i oczekujemy informacji na ten temat w ciągu najbliższych miesięcy. Polscy sprzedawcy zyskają w ten sposób możliwość dotarcia do klientów nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie, w Europie, Azji czy Ameryce - zapowiedział Gary Topp.

Unia Europejska wprowadziła od 1 lipca 2021 roku zmiany związane z pakietem VAT, które dla e-commerce oznaczają, że od 1 lipca opodatkowane VAT-em zostały wszystkie przesyłki spoza Unii Europejskiej bez względu na ich wartość. Wcześniej za przesyłki o wartości do 22 euro zwykle nie płaciło się podatku VAT.

- Polska jest dla nas strategicznym rynkiem w skali globalnej, w który będziemy nadal inwestować długoterminowo. Po zmianach, jakie weszły w życie 1 lipca nie odnotowaliśmy mniejszego zainteresowania zakupami i nadal spodziewamy się znaczącej sprzedaży podczas 11 listopada - zapewnił dyrektor regionalny AliExpress. - W ostatnich miesiącach obserwujemy stały wzrost liczby odwiedzających, ponieważ przygotowujemy się do 11 listopada i oczekujemy, że tegoroczny 11 listopada będzie największy z wieloma ofertami specjalnymi i treściami w aplikacji i na stronie AliExpress - dodał.

Topp podkreślił, że jak wynika z danych Mediapanel opracowanych przez Wirtualne Media, AliExpress zwiększył ostatnio udziały w rynku. Udział AliExpress w użytkownikach wzrósł z 30 proc. w lipcu do 33,26 proc. w sierpniu. W sierpniu Aliexpress (serwis i aplikacja mobilna) zanotował 11,05 mln odwiedzin polskich internautów, 33,26 proc. zasięgu i 23,23 minuty średniego czasu korzystania z narzędzi sprzedażowych. W efekcie AliExpress osiągnął wzrost o 783,1 tys. użytkowników (7,6 proc.) i 1,87 minuty przeciętnego czasu spędzonego przez internautę (8,8 proc.).

Automaty paczkowe AliExpress na razie „na małą skalę”

W br. AliExpress uruchomił w Polsce pierwsze własne automaty do odbierania przesyłek.

- W tej chwili jest to jeszcze projekt na małą skalę w pewnych kluczowych lokalizacjach, głównie w dużych miastach, gdzie mamy skupisko dużej liczby użytkowników AliExpress. Celem jest zbudowanie całościowej sieci punktów odbioru integrującej naszych lokalnych partnerów ze skrytkami AliExpress, jako uzupełnienie w pewnych kluczowych lokalizacjach" - powiedział dyrektor generalny, nie podając więcej szczegółów dotyczących projektu.

Topp optymistycznie ocenia kondycję polskiego e-commerce w ostatnich miesiącach. - To był ciekawy okres dla całego rynku, z uwagi na to, że ograniczenia związane z pandemią skończyły się w maju i wiele osób przestawiło swoją konsumpcję na usługi lub inne kategorie. Jednak jako całość widzimy, że osoby, które weszły do internetu w okresie pandemii lub przeszły na AliExpress w okresie pandemii, pozostały przy platformie i myślę, że to pokazuje, że wyższe tempo adopcji w e-commerce napędzane przez pandemię jest zdecydowanie zjawiskiem długoterminowym i nie jest czymś, co odwróci się z dnia na dzień" - powiedział.

Według danych GUS udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej wzrósł w sierpniu 2021 roku w Polsce do 7,9 proc. z 7,4 proc. w lipcu. Natomiast w czerwcu br. wyniósł 8,1 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Na AliExpress będą mogli handlować polscy sprzedawcy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jalapeño
10 tys m2 ? Moloch nie ma co :D
Z początku myślałem, że chodzi o jakiś garaż dla logistyki Ali:)
odpowiedź