SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Alior Bank, BGŻ, eurobank, Credit Agricole i Provident muszą wyjaśnić mało czytelne reklamy kredytów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów orzekł, że Alior Bank, BGŻ, eurobank, Credit Agricole Bank Polska i Provident Polska w swoich reklamach kredytów w mało czytelny sposób prezentowały informacje o istotnych warunkach promowanych ofert. Teraz mają to wyjaśnić m.in. w 15-sekundowych spotach emitowanych w TVP1.

fot. Shutterstock.comArticle

Decyzja UOKiK-u dotyczy 31 różnych spotów pięciu firm: Alior Banku (z kampanii „Gwarancja najniższej raty”), Banku BGŻ (z kampanii „Orzech odsetkowy”), eurobanku (z kampanii „Warto sprawdzić jakość i cenę. Kredyt gotówkowy z atrakcyjnym oprocentowaniem już od 5,7 proc.”), Credit Agricole Bank Polska (z kampanii „Kredyt prostoliczony za 10 zł”) i Provident Polska (z kampanii „Spróbuj i zostań”). Reklamy były emitowane od marca do września 2014 roku.

Według Urzędu istotne dla konsumentów informacje o oprocentowaniu, całkowitej kwocie do zapłaty czy RRSO były w reklamach napisane drobną czcionką i pokazywane zbyt krótko, aby możliwe było ich odczytanie. W jednym z 30-sekundowych spotów tekst zawierający takie informacje był wyświetlany tylko przez dwie sekundy.

Tymczasem zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim reklama powinna zawierać podstawowe dane niezbędne do podjęcia przez niego wstępnej decyzji o zainteresowaniu się ofertą kredytu. Nie może ona narażać konsumenta na podejmowanie dodatkowych czynności takich jak otwieranie strony internetowej czy zatrzymywanie obrazu za pomocą specjalnej funkcji w telewizorze.

Prezes UOKiK-u stwierdził, że Alior Bank, Bank BGŻ BNP Paribas, Euro Bank, Credit Agricole Bank Polska, Provident Polska w tych reklamach naruszyły zbiorowe interesy konsumentów.

Na każdą firmę nałożono obowiązek publikacji na jej koszt oświadczenia informującego o wydaniu decyzji UOKiK-u i opisującego zakwestionowane działania. Oświadczenie w formie 15-sekundowego spotu ma zostać wyemitowane trzy razy w kolejnych dniach w TVP1 (w godz. od 17 do 19.30) oraz być dostępne przez trzy miesiące na stronach internetowych tych firm.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Alior Bank, BGŻ, eurobank, Credit Agricole i Provident muszą wyjaśnić mało czytelne reklamy kredytów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zmech11
Alior - rata niska , opłaty przygotowawcze gigantyczne!
odpowiedź