SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Alior Bank miał 683 mln zł zysku w 2022 roku

Zysk grupy kapitałowej Alior Banku w 2022 r. wyniósł 683 mln zł wobec 482 mln zł zysku w 2021 r. - poinformował w piątek bank. Prezes Alior Banku Grzegorz Olszewski zaznaczył, że mimo niekorzystnych okoliczności, bank osiągnął nadzwyczajny wynik za ubiegły rok.

Article

"Grupa Kapitałowa Alior Banku w 2022 r. zrealizowała zysk netto w wysokości 683 mln zł oraz osiągnęła wskaźnik zwrotu na kapitale własnym (ROE) w wysokości 11,3 proc. Dla porównania, w 2021 r. zysk netto wyniósł 482 mln zł, a wskaźnik ROE 7,7 proc." - podano w "Sprawozdaniu zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Alior Banku SA w 2022 r."

Podstawowy wskaźnik efektywności - wskaźnik Koszty/Dochody – pogorszył się w 2022 r. i osiągnął poziom 45,6 proc. wobec 43,5 proc. w 2021 r. Jak wskazał bank, było to spowodowane przede wszystkim dodatkowym kosztem przystąpienia banku do Systemu Ochrony, który wyniósł 214 mln zł, dodatkową składką na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców w wysokości 62 mln zł, kosztem „wakacji kredytowych” w wysokości 502 mln zł oraz zawiązaniu rezerwy na zwrot dodatkowej marży związanej z wpisem hipoteki do księgi wieczystej w łącznej wysokości 23 mln zł.

Po wyłączeniu tych kosztów skorygowany współczynnik Koszty/Dochody w 2022 r. wyniósłby 35,1 proc.

"Jako Alior Bank przez cały rok aktywnie odpowiadaliśmy na kolejne, pojawiające się wyzwania – wśród nich na zdarzenia jednorazowe, takie jak wakacje kredytowe, które w sposób istotny obciążyły wyniki finansowe Banku. Pomimo tych niekorzystnych okoliczności Alior Bank osiągnął nadzwyczajny wynik za 2022 r., który skorygowany o zdarzenia jednorazowe był rekordowy w historii Banku" - napisał w liście prezes Alior Banku Grzegorz Olszewski.

 

Dołącz do dyskusji: Alior Bank miał 683 mln zł zysku w 2022 roku

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zlikwidować banki
uzyskali najlepszy wynik bo Idioci biorą pożyczki i bank je sam daję hihihi
odpowiedź
User
glor
11 % rentowności to słabiutko a przy uwzględnieniu inflacji to właściwie strata
odpowiedź