SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Alior Bank tymczasowo przejmie Ruch, złożył wniosek do UOKiK-u

Alior Bank złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na przejęcie kontroli nad Ruchem, który od kilku miesięcy ma ogromne kłopoty finansowe. Alior chce przejąć udziały Ruchu tymczasowo i odsprzedać je docelowym inwestorom.

fot. RuchArticle

Jak podał UOKiK, wniosek został złożony 28 grudnia 2018 roku. Zakłada, że koncentracja będzie polegać na przejęciu przez Alior Bank kontroli nad Ruchem.

Sprawa jest w toku, przy czym zgoda UOKiK-u na tę transakcję wydaje się oczywistością, ponieważ Alior Bank nie zajmował się dotychczas dystrybucją prasy, więc kupno Ruchu nie ograniczy konkurencji w tym sektorze.

- Intencją wniosku o koncentrację jest umożliwienie Alior Bankowi przejęcia akcji kolportera w celu ich dalszej odsprzedaży na rzecz inwestora lub inwestorów. Ewentualna koncentracja będzie czasowa i dokonana wyłącznie na potrzeby wsparcia procesu restrukturyzacji - poinformował w komunikacie Krzysztof Bachta, wiceprezes banku.

- W pierwszym kwartale 2019 roku zostanie przedstawiony szczegółowy plan restrukturyzacji spółki oraz działań pomocniczych niezbędnych do jego skutecznego wdrożenia - zapowiedział także Bachta.

Nowy zarząd wybrany w połowie grudnia

Ruch od początku października ub.r. prowadzi przyspieszone postępowanie układowe. Firma zawnioskowała o nie z powodu ogromnych zobowiązań wobec wydawców i kredytującego ją Alior Banku. Zaproponowała, że układ obejmie wierzycieli, którym jest winna po minimum milion zł.

Na początku października Ruchowi udało się przedłużyć linię kredytową, przy czym Alior Bank wymusił zmiany w zarządzie spółki (prezesa Igora Chalupca zastąpił Robert Wardak). Bank nie chce już jednak dalej pożyczać firmę - obecna linia kredytowa właśnie wygasa. Do tej decyzji przyczynił się fakt, że w listopadzie Prokuratura Okręgowa w Krakowie podjęła śledztwo dotyczące m.in. nieprawidłowości przy przyznaniu Ruchowi kredytów przez Alior Banku. Pod koniec zeszłego miesiąca funkcjonariusze CBA na zlecenie prokuratury przeprowadzili przeszukania w siedzibach obu firm.

W połowie grudnia kolejny raz dokonano zmian w zarządzie kolportera - w jego składzie znaleźli się Tomasz Swat i Piotr Regulski, a od stycznia 2019 prezesem spółki jest Miłosz Szulc. Marek Podstawa, dotychczasowy wiceprezes zarządu, został odwołany z funkcji (był w zarządzie jeszcze od czasów odwołania poprzedniego prezesa, Igora Chalupca). Natomiast Bogumiła Rak złożyła rezygnację z pełnienia obowiązków członka zarządu spółki - podał Ruch w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl.

Alior Bank udziały Ruchu odsprzeda Orlenowi?

Nowy zarząd został wybrany właśnie z rekomendacji Alior Banku, który zapewnia finansowanie Ruchowi w ramach linii kredytowej; wydawców zrzeszonych w ramach Izby Wydawców Prasy oraz PKN Orlen, która deklaruje wsparcie części detalicznej biznesu Ruchu. Koncern paliwowy ma wprowadzić do oferty kolportera swoje produkty pozapaliwowe. Z kolei Alior Bank, razem z Grupą PZU i Orlenem ma szykować plan oddłużenia kolportera.

Według nieoficjalnych informacji Orlen i Grupa PZU w połowie grudnia podpisały porozumienie, w ramach którego ta pierwsza firma kupi za 40 mln zł posiadane przez Ruch zapasy produktów szybkozbywalnych (m.in. papierosów) i odda mu w komis. Natomiast Alior Bank przedłuży Ruchowi linię kredytową o wartości 80 mln zł. Dzięki temu Ruch utrzyma płynność finansową.

Jednocześnie Alior Bank planuje przejąć udziały Ruchu od spółki Lurena Investments kontrolowanej przez Igora Chalupca. Chciałby je potem sprzedać Orlenowi za symboliczną kwotę. Koncern paliwowy miałby zmienić zarząd Ruchu, wprowadzając tam swojego menedżera i przedstawiciela Polskiego Funduszu Rozwoju. W planach jest też dokapitalizowanie firmy kolportażowej.

Ruch ze stratami i 30 proc. udziału w rynku dystrybucji prasy

Na początku września łączne zobowiązania Ruchu wynosiły przeszło 600 mln zł, z czego ok. 280 mln zł przypadało na wydawców. Niektórzy z nich podali informacje dotyczące zaległych należności od spółki. Agora w lipcu wykonała z tego powodu odpis w wysokości 13,6 mln zł, a Gremi Media w listopadzie odpisała połowę z 4,9 mln zł analogicznych należności. Grupa ZPR Media na początku września poinformowała, że Ruch jest jej winny 10 mln zł.

W ub.r. Ruch zanotował 1,34 mld zł wpływów, wobec 1,46 mld zł rok wcześniej, oraz 56,8 mln zł straty netto (w 2016 roku strata netto wyniosła 12,8 mln zł). Sieć Ruchu obejmuje 1800 kiosków i saloników prasowych, w tym ok. 1,7 tys. własnych. Firma dostarcza też prasę (ok. 3,7 tys. tytułów) do kilkunastu tys. innych punktów sprzedaży, m.in. małych sklepów i supermarketów (od niedawna do ponad 2 tys. sklepów Biedronka).

Według danych Izby Wydawców Prasy Ruch ma 29,9 proc. udziału w rynku dystrybucji prasy. Liderem jest Kolporter z 51,9 proc. udziału, a trzeci Garmond Press ma 13,1 proc.

Dołącz do dyskusji: Alior Bank tymczasowo przejmie Ruch, złożył wniosek do UOKiK-u

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Jak powszechnie wiadomo prowadzenie nierentownych kiosków z prasą to typowa działalność bankowa i ta transakcja nie ma żadnego zwiazku z tym, że to PiSowski bank a Mateusz jest zakochany w gospodarce centralnie planowanej.
odpowiedź
User
Rozbawiony
Co będą sprzedawać skoro nakłady prasy spadają w tempie dwucyfrowym? Może dewocjonalia?
odpowiedź
User
Podroznik w czasie
To teraz ruch w panstwowe rece za nasze poeniadze. Potem sie sprywatysuje i pc oops juz pis znow wezmie i sprzeda. Zaczynamy 2 petle w tej historii.
odpowiedź