SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Allegro kupiło Mall Group i WE|DO za 881 mln euro

Allegro sfinalizowało transakcję nabycia 100 proc. udziałów firm Mall Group i WE|DO działających w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Słowenii i Chorwacji. Zapłaciło łącznie 881 mln euro (ok. 4,1 mld zł) za w Mall Group i WE|DO.

Prezes Allegro Francois Nuyts podczas debiutu giełdowego spółki, fot. AllegroArticle

W komunikacie podano, że Mall Group została przejęta za 867 mln euro. 53 proc. kwoty sfinansowano gotówką i nowym długiem na łączną kwotę 459,5 mln euro (ok. 2.137 mln zł), a pozostałe 47 proc., czyli 407,5 mln euro (1.883,7 mln ), sfinansowano poprzez emisję 33,6 mln akcji Allegro o wartości 55,98 zł za akcję (ok. 12,11 euro za akcję).

Natomiast cena za udziały WE|DO wyniosła 14 mln euro (ok. 65,1 mln zł) w gotówce.

Allegro podało w piątek, że cena nabycia może zostać podwyższona o 50 mln euro, w przypadku realizacji przez Grupę Mall krótkoterminowych celów w roku obrotowym kończącym się 31 marca br., jednak jest to mało prawdopodobne.

Allegro wychodzi poza Polskę

- Grupa kontynuuje europejską ekspansję. Nie tak dawno temu Allegro udostępniło swoją platformę klientom i sprzedawcom z całej Unii Europejskiej, zapewniając im najwyższej klasy wygodę zakupów - przypomniał cytowany w komunikacie François Nuyts, prezes Allegro.

- Dzisiaj, razem z Grupą Mall i WE|DO, finalizujemy transakcję, która umocni pozycję powiększonej grupy jako platformy pierwszego wyboru w całej Europie Środkowo-Wschodniej i poza nią - podkreślił.

- Lokalni sprzedawcy mogą stać się teraz sprzedawcami międzynarodowymi, a klienci będą korzystać z możliwie najlepszych ofert. Do tej pory nie było gracza w handlu internetowym, który oferowałby tak szeroki wybór w tak konkurencyjnych cenach w całym regionie. To właśnie będziemy robić. Naszym celem jest zdobycie pozycji lidera w obszarze zakupów online w krajach, w których działa grupa - zapowiedział szef Allegro.

Allegro poinformowało w piątek, że platformy i spółki nowej grupy będą stopniowo integrowane, a wdrażanie strategicznych rozwiązań skierowanych do klientów rozpocznie się w całej grupie natychmiast.

Allegro inwestuje we własne automaty paczkowe

Od wiosny ub.r. Allegro rozwija swoją sieć automatów paczkowych, na koniec grudnia ub.r. miało tysiąc maszyn, w br. chce postawić kolejne 2 tys. Na początku listopada firma uruchomiła opartą na nich usługę logistyczną One Box dla kupujących.

W połowie grudniu usługa pojawiła się w kolejnych ośmiu miastach: Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Bydgoszczy, Krakowie i Katowicach. Równocześnie Allegro poinformowało, że podpisało umowy dotyczące instalowania automatów na stacjach Shell i przy sklepach Stokrotka.

Z początkiem marca Allegro podwyższyło prowizję sprzedażową w prawie wszystkich kategoriach dla sprzedawców z kontami firmowymi. Tacy sprzedawcy będą też płacili więcej za dostawy Pocztą Polską i UPS w ramach Allegro Standard.

Allegro to zdecydowanie najpopularniejsze platforma e-commerce w Polsce. Według badania Mediapanel w styczniu br. zanotowało 21,87 mln użytkowników i 73,58 proc. zasięgu.

W czwartym kwartale ub.r. Allegro osiągnęło wzrost wpływów o 23,2 proc. do 1,6 mld zł i 199,7 mln zł zysku netto. Firma prognozuje, że w latach 2022-2026 jej przychody będą rosnąć o wysokie kilkanaście proc., a skorygowana EBITDA ma być w środkowych lub wyższych rejestrach 20 proc. Pod koniec lutego poinformowano, że z Allegro odchodzi prezes i dyrektor generalny Francois Nuyts, będzie pełnił te funkcje najpóźniej od końca br.

To rekordowe przejęcie Allegro

Zgodnie z umową z początku listopada Allegro.pl za 100 proc. udziałów Mall Group i WE|DO zapłaci 881 mln euro. Sprzedającymi są PPF, EC Investments i Rockaway Capital. Kwota transakcji została oparta na wycenie Mall Group na poziomie 925 mln euro skorygowanej w wysokości 44 mln euro. Zaznaczono, że cena może zostać podniesiona o nie więcej niż 50 mln euro na podstawie realizacji określonych celów krótkoterminowych.

Transakcja zostanie sfinansowana przez Allegro w ok. 53,7 proc. środkami pieniężnymi i nowym długiem, oraz w ok. 46,3 proc. akcjami lub środkami pieniężnymi. Zapowiedziano, że Allegro może zdecydować się na emisję akcji dla udziałowców sprzedających Mall Group lub podwyższyć część płatności środkami pieniężnymi. Przewiduje się, że po finalizacji transakcji dźwignia Allegro pro-forma nie przekroczy 3,0x.

Allegro podało, że przejmowany biznes obejmuje aktywa e-commerce Grupy Mall oraz aktywa logistyczne WE|DO w Czechach, Słowacji, Węgrzech, Słowenii, Chorwacji i Polsce.

W roku finansowym kończącym się w marcu 2021 roku Grupa Mall osiągnęła GMV w wysokości 4,3 mld zł, marżę brutto na poziomie 14 proc. i dodatni poziom EBITDA. Wartość transakcji to równowartość GMV za okres 12 miesięcy do marca 2021 roku i ok. 7,2x zysku brutto za okres 12 miesięcy do marca 2021 roku.

 „Przez dwie dekady Allegro stało się dla konsumentów w Polsce ulubionym miejscem robienia zakupów online. Wspólnie z Grupą Mall będziemy mogli nie tylko podnieść jakość codziennego życia 18 mln klientów, których już obsługujemy, ale także dotrzeć z naszą ofertą do innych części Europy. Kupujący będą mogli liczyć na lepszy wybór, atrakcyjne ceny i większą wygodę, a wspólna baza około 135 tys. sprzedawców pozwoli wystawić ofertę na platformie i sprzedawać w całym regionie" - powiedział na początku listopada prezes Allegro François Nuyts.

"Na Allegro mamy już najlepszy i najbardziej konkurencyjny wybór ofert w regionie. Przygotowujemy też wiele wersji językowych naszej platformy i narzędzia wsparcia w prowadzeniu sprzedaży na rynkach zagranicznych. Po połączeniu z Grupą Mall nasza pozycja w Polsce, Czechach, Słowacji, Słowenii, Węgrzech i Chorwacji, czyli na rynku detalicznym o wartości ponad 1,1 bln mld obejmującym ponad 70 mln konsumentów, pozwoli nam stworzyć silny, międzynarodowy zespół w obszarach technologii, e-commerce i logistyki" - dodał.

Grupa Mall działa w segmencie e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej portfolio łączy cztery główne obszary: tradycyjny e-commerce (MALL, CZC. cz i Vivantis) oraz usługi finansowe dla zakupów internetowych MALL Pay. Grupa zatrudnia ponad cztery tysiące pracowników i działa w dziewięciu krajach, oferując swoje usługi 130 mln mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej. W 2020 roku dostarczyła swoim klientom ponad 14 milionów zamówień.

WE|DO specjalizuje się w dostarczaniu przesyłek w ramach „ostatniej mili” i współpracuje obecnie z 300 kurierami, obsługuje 1000 punktów odbioru WE|DO i oferuje 100 skrytek pocztowych w Czechach i na Słowacji.

GMV Mall Group ma rosnąć w latach w latach 2022-25 o ok. 30 proc. średniorocznie, a przychody w tempie jednocyfrowym - podało Allegro w prezentacji. Skorygowana EBITDA Mall Group przez pierwsze dwa lata będzie pod wpływem inwestycji w podstawy handlu detalicznego i transformację rynku, potem będzie szła w kierunku 2,5-3 GMV.

Początkowo Capex Mall Group ma wynosić ok. 300 mln zł rocznie, a później stabilizacja nakładów inwestycyjnych na poziomie 1-2 proc. GMV.

Kupno Mall Group i WE|DO będzie rekordową akwizycją w historii Allegro. Wiosną 2019 roku firma przejęła od Bola Investments Limited 80 proc. udziałów eBilet Polska, płacąc 95,89 mln zł. Resztę udziałów kupiła jesienią ub.r.

Dołącz do dyskusji: Allegro kupiło Mall Group i WE|DO za 881 mln euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl