SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Allegro musi poczekać z kupnem Mall Group i WE|DO, UOKiK przeanalizuje rynek

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił przeprowadzić badanie rynku przed decyzją w sprawie przejęcia Mall Group i WE|DO przez Allegro. Może to wydłużyć całą procedurę o minimum cztery miesiące. Na transakcję zgodziły się już urzędy antymonopolowe w Czechach, na Ukrainie, Słowacji i w Słoweni.

Prezes Allegro Francois Nuyts podczas debiutu giełdowego spółki, fot. AllegroPrezes Allegro Francois Nuyts podczas debiutu giełdowego spółki, fot. Allegro

Ogłoszone na początku listopada ub.r. kupno platformy e-commerce Mall Group i firmy logistycznej WE|DO przez Allegro.pl, jedną z głównych spółek zależnych grupy Allegro, zostało skierowane do akceptacji przez urzędy antymonopolowe w kilku krajach, w których działają wszystkie te firmy.

W zeszły piątek prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał Allegro, że będzie dłużej zajmował się tą sprawą. UOKiK skierował ją do tzw. drugiej fazy.

UOKiK przed decyzją przeanalizuje udziały rynkowe Allegro

- Przedłużenie postępowania nastąpiło ze względu na szczególnie skomplikowany charakter sprawy oraz w związku z koniecznością przeprowadzenia badania rynku przez UOKiK przed wydaniem decyzji. Badanie ma objąć zarówno konkurentów jak i kontrahentów uczestników koncentracji w celu weryfikacji udziałów rynkowych Allegro.pl oraz poznania opinii uczestników rynku na temat koncentracji, w tym co do ewentualnych zagrożeń - opisano w komunikacie giełdowym Allegro.

Oznacza to, że ustawowy miesięczny termin na wydanie decyzji przez UOKiK został wydłużony o cztery miesiące. Dodatkowo może go przedłużyć czas, w którym Urząd będzie czekał na odpowiedzi Allegro dotyczące usunięcia braków lub uzupełnienia informacji zawartych w zgłoszeniu.

W ostatnich tygodniach zgodę na przejęcie Mall Group i WE|DO przez Allegro wyraziły urzędy antymonopolowe w Czechach, na Słowacji i Ukrainie oraz organ w Słowenii odpowiadający za kontrolę bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

W poniedziałek wieczorem Allegro podało, że na transakcję zgodziła się Publiczna Agencja Republiki Słowenii ds. Ochrony Konkurencji. Zgoda UOKiK to ostatni warunek przed jej realizacją.

W listopadzie zapowiedziano, że przejęcie zostanie sfinalizowane do połowy 2022 roku.

Allegro zapłaci 881 mln euro

Zgodnie z umową z początku listopada Allegro.pl za 100 proc. udziałów Mall Group i WE|DO zapłaci 881 mln euro. Sprzedającymi są PPF, EC Investments i Rockaway Capital. Kwota transakcji została oparta na wycenie Mall Group na poziomie 925 mln euro skorygowanej w wysokości 44 mln euro. Zaznaczono, że cena może zostać podniesiona o nie więcej niż 50 mln euro na podstawie realizacji określonych celów krótkoterminowych.

Transakcja zostanie sfinansowana przez Allegro w ok. 53,7 proc. środkami pieniężnymi i nowym długiem, oraz w ok. 46,3 proc. akcjami lub środkami pieniężnymi. Zapowiedziano, że Allegro może zdecydować się na emisję akcji dla udziałowców sprzedających Mall Group lub podwyższyć część płatności środkami pieniężnymi. Przewiduje się, że po finalizacji transakcji dźwignia Allegro pro-forma nie przekroczy 3,0x.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Allegro podało, że przejmowany biznes obejmuje aktywa e-commerce Grupy Mall oraz aktywa logistyczne WE|DO w Czechach, Słowacji, Węgrzech, Słowenii, Chorwacji i Polsce.

W roku finansowym kończącym się w marcu 2021 roku Grupa Mall osiągnęła GMV w wysokości 4,3 mld zł, marżę brutto na poziomie 14 proc. i dodatni poziom EBITDA. Wartość transakcji to równowartość GMV za okres 12 miesięcy do marca 2021 roku i ok. 7,2x zysku brutto za okres 12 miesięcy do marca 2021 roku.

 „Przez dwie dekady Allegro stało się dla konsumentów w Polsce ulubionym miejscem robienia zakupów online. Wspólnie z Grupą Mall będziemy mogli nie tylko podnieść jakość codziennego życia 18 mln klientów, których już obsługujemy, ale także dotrzeć z naszą ofertą do innych części Europy. Kupujący będą mogli liczyć na lepszy wybór, atrakcyjne ceny i większą wygodę, a wspólna baza około 135 tys. sprzedawców pozwoli wystawić ofertę na platformie i sprzedawać w całym regionie" - powiedział na początku listopada prezes Allegro François Nuyts.

"Na Allegro mamy już najlepszy i najbardziej konkurencyjny wybór ofert w regionie. Przygotowujemy też wiele wersji językowych naszej platformy i narzędzia wsparcia w prowadzeniu sprzedaży na rynkach zagranicznych. Po połączeniu z Grupą Mall nasza pozycja w Polsce, Czechach, Słowacji, Słowenii, Węgrzech i Chorwacji, czyli na rynku detalicznym o wartości ponad 1,1 bln mld obejmującym ponad 70 mln konsumentów, pozwoli nam stworzyć silny, międzynarodowy zespół w obszarach technologii, e-commerce i logistyki" - dodał.

Grupa Mall działa w segmencie e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej portfolio łączy cztery główne obszary: tradycyjny e-commerce (MALL, CZC. cz i Vivantis) oraz usługi finansowe dla zakupów internetowych MALL Pay. Grupa zatrudnia ponad cztery tysiące pracowników i działa w dziewięciu krajach, oferując swoje usługi 130 mln mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej. W 2020 roku dostarczyła swoim klientom ponad 14 milionów zamówień.

WE|DO specjalizuje się w dostarczaniu przesyłek w ramach „ostatniej mili” i współpracuje obecnie z 300 kurierami, obsługuje 1000 punktów odbioru WE|DO i oferuje 100 skrytek pocztowych w Czechach i na Słowacji.

Wpływy Mall Group mają rosnąć o kilka proc.

GMV Mall Group ma rosnąć w latach w latach 2022-25 o ok. 30 proc. średniorocznie, a przychody w tempie jednocyfrowym - podało Allegro w prezentacji.

Skorygowana EBITDA Mall Group przez pierwsze dwa lata będzie pod wpływem inwestycji w podstawy handlu detalicznego i transformację rynku, potem będzie szła w kierunku 2,5-3 GMV.

Początkowo Capex Mall Group ma wynosić ok. 300 mln zł rocznie, a później stabilizacja nakładów inwestycyjnych na poziomie 1-2 proc. GMV.

Rekordowe przejęcie Allegro

Kupno Mall Group i WE|DO będzie rekordową akwizycją w historii Allegro. Wiosną 2019 roku firma przejęła od Bola Investments Limited 80 proc. udziałów eBilet Polska, płacąc 95,89 mln zł. Resztę udziałów kupiła jesienią ub.r.

Allegro to zdecydowanie najpopularniejsza platforma e-commerce w Polsce - według badania Mediapanel w listopadzie ub.r. zanotowało, jako serwis www i aplikacja mobilna, 21,79 mln użytkowników i 73,01 proc. zasięgu. Zajmujący drugą pozycję Aliexpress przyciągnął 13,07 mln polskich internautów.

Od początku lutego sprzedawców będą obowiązywały nowe stawki za przesyłki zakupów w ramach Allegro Smart! Znacznie więcej niż teraz będą płacili za dostawy zamówień o wartości od 80 zł. Natomiast dolny limit wartości zamówienia, przy którym kupujący może skorzystać z Allegro Smart! przy dostawie kurierskiej, na stałe obniżono z 80 do 40 zł.

W listopadzie ub.r. Allegro uruchomiło dostawy oparte na własnych automatach paczkowych (do końca grudniu uruchomiło tysiąc takich maszyn), w grudniu wprowadziło je w ośmiu kolejnych miastach.

Firma Allegro, do której należą też porównywarka Ceneo i spółka eBilet Polska, w trzecim kwartale ub.r. osiągnęła wzrost przychodów o 32,9 proc. do 1,23 mld zł i wyniku netto ze 131,7 mln zł straty do 324,4 mln zł zysku. Na platformach firmy jest 13,3 mln aktywnych kupujących, wartość średnich zakupów realizowanych przez każdego zwiększyła się o 24,5 proc.

Dołącz do dyskusji: Allegro musi poczekać z kupnem Mall Group i WE|DO, UOKiK przeanalizuje rynek

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
taka_prawda
Jak Polsat przejmował kolejną telewizję to UOKiK nie widział problemu. Rzygać się chce...
odpowiedź
User
Biz
Glupie Urzedasy , zamiast pozwolic naszym firmom rosnac i wchodzic na nowe rynki to ciagle robia pod gorke
odpowiedź