SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Allegro: przeszukując aukcje, Izba Skarbowa naruszy konstytucję

Allegro.pl skarży się Ministrowi Finansów na wrocławską Izbę Skarbową. Izba rozstrzygnęła bowiem przetarg na narzędzie przeszukujące aukcje w serwisie i zbierające dane o jego użytkownikach.

Allegro: przeszukując aukcje, Izba Skarbowa naruszy konstytucję

Wrocławska Izba Skarbowa na początku br. ogłosiła przetarg na narzędzie, które będzie przeszukiwać aukcje na Allegro, także archiwalne, i zbierać szczegółowe informacje o użytkownikach i firmach prowadzących w serwisie sprzedaż. Izba chce w ten sposób uzyskać dane o obrotach handlowych, które osiągają sprzedawcy na portalu, korzystający nieraz z wielu kont, ale zazwyczaj tych samych adresów mailowych i numerów telefonów.

Przetarg właśnie się zakończył, a Grupa Allegro po uzyskaniu dokładnych informacji na temat przygotowywanego rozwiązania, mocno się mu sprzeciwia. Firma zdecydowała się skierować do Ministra Finansów oficjalną skargę administracyjną na działania dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu. „Czynności podejmowane przez ww. organy (tzn. Izbę Skarbową - przyp. red.) nie są w jakikolwiek sposób legitymowane żadną podstawą prawną, a ich istotna polega na prowadzeniu wstępnych czynności kontrolnych poprzez zbieranie i przetwarzanie na masową skalę danych pochodzących z baz danych utworzonych przez Spółkę Grupa Allegro oraz materiałów na temat podatników (w tym ich danych osobowych) i podejmowanych przez nich działań” - czytamy w oświadczeniu firmy. „Przedmiotowe działanie nie jest bowiem podejmowane w ramach żadnego z postępowań podatkowych, czy szerzej administracyjnych, do prowadzenia których uprawniony na podstawie obowiązujących przepisów prawa byłby Dyrektor Izby Skarbowej, czy też odpowiednio Izba Skarbowa” - uzasadnia spółka.

Zdaniem Grupy Allegro działania Izby Skarbowej naruszają zapisaną w Konstytucji RP zasadę praworządności i legalizmu oraz ochrony prywatności i zakazu zbierania przez organy informacji o obywatelach ponad przypadki niezbędne i uznane w demokratycznym państwie. „Jak wynika z obowiązującego porządku prawnego oraz ugruntowanego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego organowi dozwolone jest tylko takie działanie, które wynika z kompetencji przyznanych mu w drodze stosownych przepisów, a tutaj takich brak. Co więcej, również i w doktrynie podkreśla się, iż kompetencji organu nie można domniemywać nawet przypadku, gdyby konkretne działanie było wskazane ze względu na ochronę wartości konstytucyjnych” - podkreślają przedstawiciele firmy.

Grupa Allegro to zdecydowanie największy w Polsce wydawca serwisów e-commerce. W listopadzie ub.r. jej strony z tej kategorii miały 11,34 mln użytkowników (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz szczegółowe dane), z czego zdecydowana większość odwiedziła samo Allegro.pl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Allegro: przeszukując aukcje, Izba Skarbowa naruszy konstytucję

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
etam
Chcieliście ACTA to macie :) Teraz każde takie działanie będzie legalne, bo w imię ACTA Izba Skarbowa stara się nie dopuścić do przestępstwa, więc bez decyzji sądu i prokuratury podejmuje działania śledcze :)
odpowiedź
User
koszmarek
no ale polski izby skarbowe mają prawo w serdecznym poważaniu i jak znajdą kogoś do zgnębienia to robią to z lubością i wielką premedytacją
odpowiedź
User
Do-radca
Takie działania powinny być z urzędu ścigane przez prokuraturę i karane nie tylko dyscyplinarnym zwolnieniem z kierowniczego stanowiska, ale i wysoką karą finansową, a nawet aresztem.
odpowiedź
User
Oli
Ha, ha. Serwis się boi, że po akcji skarbówki szaraki zostaną zdemaskowane i serwis mniej zarobi. Kolejny przykład dbania o szarą strefę przez Allegro.
odpowiedź
User
Do-radca
"Oli" napisał(a): Ha, ha. Serwis się boi, że po akcji skarbówki szaraki zostaną zdemaskowane i serwis mniej zarobi. Kolejny przykład dbania o szarą strefę przez Allegro.

Coś Ci się Oli wymsknęło głupawego. Tu nie chodzi o zarobki serwisu Allegro, a o nasze dane osobowe, których bezprawne ujawnianie jest konsytucyjnie karalne, aby nie były wykorzystywane przeciwko obywatelowi! Czasem pomyśl, zanim zabierzesz głos na forum.
odpowiedź