SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Allegro Smart! z 5 mln użytkowników, Allegro rekordowo tanie na giełdzie

Z programu subskrypcyjnego Allegro Smart! korzysta już ponad 5 mln użytkowników, przez 3,5 roku ich łączne oszczędności na kosztach dostaw wyniosły prawie 4 mld zł, z czego większość pokryło Allegro. Od września kurs giełdowy firmy zmalał o ponad połowę, w poniedziałek pierwszy raz spadł poniżej 32 zł.

Article

W komunikacie Allegro podano, że opcja Allegro Smart! obejmuje obecnie ponad 160 mln ofert na platformie, z których przy 25 mln dostępna jest dostawa dzień po zakupie, a przy kilku mln - tego samego dnia.

Allegro Smart! umożliwia darmowe dostawy kurierskie oraz do automatów paczkowych lub punktów odbioru (jest ich łącznie 50 tys., to m.in. sklepy Żabka i Biedronka, stacje Orlen, punkty Poczty Polskiej i Kolportera), jeżeli wartość zamówienia od jednego sprzedającego przekroczy 40 złotych. Usługa kosztuje 49 zł rocznie lub 10,99 zł miesięcznie.

Allegro Smart!: ile kosztuje, seria promocji

W ramach promocji od listopada do grudnia roczną subskrypcję Allegro Smart! można było kupić za 39 zł. W styczniu dolny limit wartości zamówienia, przy którym kupujący może skorzystać z Allegro Smart! przy dostawie kurierskiej, na stałe obniżono z 80 do 40 zł.

Od początku lutego sprzedawców obowiązują nowe stawki za przesyłki zakupów w ramach Allegro Smart! Znacznie więcej niż teraz trzeba płacić za dostawy zamówień o wartości od 80 zł.

- Polacy pokochali Smarta. Już ponad 5 milionów klientów korzysta dzięki niemu z łatwiejszych i przyjemniejszych zakupów. Każdy może zaoszczędzić na szybkich darmowych dostawach w ramach pakietu, specjalnych ofertach tylko dla Smartowiczów, czy też festiwalu promocji Smart! Week. Po ponad trzech latach od uruchomienia usługi klienci mają dostęp już aż do 160 milionów ofert z logo Smart!. Dbamy o to, aby ceny na tych ofertach były jak najlepsze - mówi w komunikacie prasowym Grzegorz Czapski, dyrektor ds. rozwoju w Allegro.

- Popularność usługi uczyniły z Allegro Smart! punkt odniesienia dla całego rynku e-commerce w Polsce. Program jednocześnie pomaga firmom zwiększać obroty na Allegro, dlatego też chętnie dołączają do niego swoje oferty. To sytuacja, w której wygrywają i klienci, i sprzedawcy, a nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa w zakresie rozwoju tej usługi - podkreśla.

Allegro z własnymi automatami i usługą logistyczną

Od wiosny ub.r. Allegro rozwija swoją sieć automatów paczkowych, na koniec grudnia ub.r. miało tysiąc maszyn, w br. chce postawić kolejne 2 tys. Na początku listopada firma uruchomiła opartą na nich usługę logistyczną One Box dla kupujących.

W połowie grudniu usługa pojawiła się w kolejnych ośmiu miastach: Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Bydgoszczy, Krakowie i Katowicach. Równocześnie Allegro poinformowało, że podpisało umowy dotyczące instalowania automatów na stacjach Shell i przy sklepach Stokrotka.

Z początkiem marca Allegro podwyższy prowizję sprzedażową w prawie wszystkich kategoriach dla sprzedawców z kontami firmowymi. Tacy sprzedawcy będą też płacili więcej za dostawy Pocztą Polską i UPS w ramach Allegro Standard.

Allegro mocno staniało na giełdzie

W poniedziałek przed południem akcje Allegro na warszawskiej giełdzie taniały o 2,6 proc. do 31,8 zł. Przy takim kursie, po raz pierwszy wynoszącym poniżej 32 zł, kapitalizacja firmy wynosiła 32,54 mld zł. Na koniec dnia spadek sięgał już 4,44 proc.

Mocno staniały też akcje kilku innych spółek z sektora nowych technologii, kurs obsługującego platformy e-commerce Shopera znalazł się najniżej od debiutu giełdowego w lipcu ub.r., a kurs produkującego gry mobilne Ten Square Games - najniższej od prawie dwóch lat.

Przy czym w przypadku Allegro poniedziałkowy spadek to kontynuacja trendu trwającego od paru miesięcy. Od 1 września, gdy za akcję płacono 72,75 zł, kurs poszedł w dół o ok. 53 proc.

Większość analityków wiązała to z rosnącą konkurencją, m.in. ze strony amerykańskiego Amazona, który uruchomił polską wersję swojej platformy w marcu ub.r., a w październiku wprowadził u nas swój subskrypcyjny program z nieimitowanymi dostawami Prime (kosztuje tyle samo co Allegro Smart!, ale nie ma w nim dolnego limitu wartości zakupów). Allegro zaczęło też inwestować we własną logistykę i porozumiało się co do przejęcia Mall Group.

Ponadto rosnące od listopada ub.r. stopy procentowe w Polsce przełożyły się na spadek wycen spółek takich jak Allegro: mocno rosnących, ale niewypłacających dywidend, a w wielu przypadkach znacząco zadłużonych. Najwięcej takich podmiotów działa w segmencie internetu (w tym e-commerce) i gier wideo.

Indeks WIG-Games (prawie 45 proc. stanowi w nim CD Projekt) przez ostatnie sześć miesięcy zmalał o 16,7 proc., a przez rok - o 35,5 proc.

Allegro jest notowane na warszawskiej giełdzie od połowy października 2020 roku. Niedługo po debiucie kurs spółki na krótko przekroczył 90 zł, dzięki czemu jej kapitalizacja sięgnęła 100 mld zł.

13 mln sprzedawców na Allegro

Allegro to zdecydowanie najpopularniejsza platforma e-commerce w Polsce - według badania Mediapanel w listopadzie ub.r. zanotowało, jako serwis www i aplikacja mobilna, 21,79 mln użytkowników i 73,01 proc. zasięgu. Zajmujący drugą pozycję Aliexpress przyciągnął 13,07 mln polskich internautów.

Firma Allegro, do której należą też porównywarka Ceneo i spółka eBilet Polska, w trzecim kwartale ub.r. osiągnęła wzrost przychodów o 32,9 proc. do 1,23 mld zł i wyniku netto ze 131,7 mln zł straty do 324,4 mln zł zysku. Na platformach firmy jest 13,3 mln aktywnych kupujących, wartość średnich zakupów realizowanych przez każdego zwiększyła się o 24,5 proc.

Na początku listopada Allegro podpisało umowę przejęcia 100 proc. udziałów platformy e-commerce Mall Group i firmy logistycznej WE|DO działających m.in. w Czechach i na Słowacji. Zapłaci 881 mln euro, częściowo swoimi akcjami.

Pod koniec stycznia br. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że przed wydaniem decyzji w sprawie tego przejęcia musi przeprowadzić badanie rynku, co może wydłużyć całą procedurę o minimum cztery miesiące. Na transakcję zgodziły się już urzędy antymonopolowe w Czechach, na Ukrainie, Słowacji i w Słoweni.

Dołącz do dyskusji: Allegro Smart! z 5 mln użytkowników, Allegro rekordowo tanie na giełdzie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Spinki
Wyszukiwarka na Amazon to to czwarta liga w porównaniu do allegro nie ma żadnego porównania.
Wiem robota Amazona celowa bo tak samo jest w niemczech czy innych krajach.
0 0
odpowiedź