SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel Google zatrudni mniej ludzi w związku z koronawirusem. Ograniczy wydatki na nowe inwestycje i marketing

Koncern Alphabet, którego częścią jest Google zapowiedział, że w związku w kryzysem spowodowanym koronawirusem zatrudni w 2020 roku mniej nowych pracowników niż wcześniej planowano. Przewiduje się także ograniczenie wydatków na centra danych, inwestycje, nowe technologie oraz marketing.

Sundar Pichai (CEO Google i konglomeratu Alphabet) / fot. materiały prasoweArticle

Szerząca się pandemia koronawirusa powoduje coraz większej straty w globalnej gospodarce, a ich ofiarami stają się także największe firmy technologiczne na świecie, wśród których jest m.in. Alphabet i należący do niego Google.

W drugiej połowie marca br. Analitycy Cowen & Co. przewidywali, że w 2020 r. Google i Facebook stracą przychody w łącznej wysokości 44 mld dol. Chodzi przede wszystkim o wpływy reklamowe, których spadek będzie następstwem złej kondycji reklamodawców związanej z pandemią koronawirusa.

Analizy wskazują że do końca 2020 r. przychody Google zamkną się kwotą 127,5 mld dol., co oznacza spadek o 28,6 mld oraz 18 proc. w porównaniu z wcześniejszymi prognozami.

Mniej nowych pracowników

W związku z przewidywanymi stratami związanymi z koronawirusem Sundar Pichai, szef koncernu Alphabet w komunikacie skierowanym do pracowników zdradził jakie konsekwencje pandemia będzie oznaczała dla firmy.

Sundar Pichai zapowiedział, że do końca 2020 r. Alphabet zatrudni mniej pracowników niż wcześniej planowano. Wzrost zatrudnienia zostanie utrzymany w tylko w strategicznie najważniejszych obszarach koncernu, według planów osoby które zostały zatrudnione wcześniej przez Alphabet, ale nie rozpoczęły jeszcze pracy na swoich stanowiskach pozostaną w firmie.

Pichai nie zdradził ilu pracowników zostanie zatrudnionych w br. po wspomnianej korekcie. Wiadomo jedynie, że np. w 2019 r. samo Google zatrudniło u siebie ponad 20 tys. nowych pracowników. Z kolei na koniec ub.r. w całym koncernie Alphabet pracowało ponad 118 tys. osób zatrudnionych na pełnym etacie.

Ograniczone wydatki

Wraz ze zmniejszeniem naboru nowych pracowników Alphabet zapowiada także ograniczenie w br. wydatków w niektórych segmentach. Mniej pieniędzy zostanie przeznaczonych na centra danych, inwestycje w nowe technologie, a także w obszar szeroko pojętego marketingu.

W ramach walki z koronawirusem i skutkami pandemii koncern Google zadeklarował pomoc o wartości przekraczającej 800 mln dolarów. Pieniądze w formie grantów reklamowych otrzymają Światowa Organizacja Zdrowie, odpowiednie rządowe instytucje oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, także w Polsce.

Zysk netto Alphabet wyniósł w IV kwartale 2019 roku 10,67 miliarda dolarów, w porównaniu do 8,95 miliarda dolarów zysku w analogicznym okresie roku 2018. W tym samym czasie o 17 proc. zwiększył się przychód Alphabet - z 39,28 miliarda dolarów do 46,08 miliarda dolarów. Samo Google zanotowało przychód w wysokości 45,81 miliarda dolarów, co także oznacza wyraźny wzrost rok do roku (z 39 mld USD), a zysk operacyjny zwiększył się z 9,58 miliarda dolarów do 11,46 miliarda dolarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Właściciel Google zatrudni mniej ludzi w związku z koronawirusem. Ograniczy wydatki na nowe inwestycje i marketing

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
To Google już nie będzie się reklamował w Google?
Kuniec świata
odpowiedź
User
Qwert
Zaczynają się spełniać najczarniejsze scenariusze. Prywatna, światowa korporacja zaczyna finansować rządowe instytucje oraz międzynarodową organizacje nt. zdrowia, która powinna niezależna, jak tylko się da. A tak spodziewajmy się wkrótce rekomendacji od WHO dla nowinek wszczepianych ludziom od Google.
odpowiedź