SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Altus chce 174 mln zł odszkodowania od RASP za tekst Business Insidera Polska sprzed 3 lat

Firma inwestycyjna Altus poinformowała, że wezwała Ringier Axel Springer Polska do zapłaty 174,5 mln zł odszkodowania za artykuły na portalu Business Insider Polska, m.in. tekst z września 2018 roku o tym, że Altus i Trigon mają stracić licencje.

fot. materiały prasoweArticle

W komunikacie giełdowym Altusa podano, że wezwania do zapłaty „odszkodowania za wyrządzoną Spółce szkodę w postaci utraty wartości przedsiębiorstwa Spółki” zostały skierowane „w związku z publikacjami zamieszczonymi na portalu businessinsider.com.pl, a w szczególności artykułem z dnia 5 września 2018 r. pt. Afera GetBack zaczyna rozlewać się po całym rynku. Altus i Trigon utracą licencję”.

- Wskazane wezwania do zapłaty zostały skierowane do: Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o.- wydawcy portalu businessinsider.com.pl, redaktora naczelnego portalu businessinsider.com.pl w dniu publikacji artykułu z dnia 5 września 2018 r. pt. Afera GetBack zaczyna rozlewać się po całym rynku. Altus i Trigon utracą licencję - Pana Łukasza Grass oraz Pani Jadwigi Fryc - autorki - zaznaczono.

Dodano, że „brak zapłaty wskazanej kwoty odszkodowania w terminie 3 dni od dnia skierowania wezwań, skutkować będzie skierowaniem roszczenia o zapłatę na drogę postępowania sądowego”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Co na to Ringier Axel Springer Polska? - nie komentujemy toczących się spraw sądowych - przekazała nam Karolina Sznajder, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w firmie.

Altus stracił licencję na początku ub.r.

W tekście z 5 września 2018 r. Jagoda Fryc, powołując się na nieoficjalne ustalenia, napisała, że KNF, prowadzący obecnie postępowanie administracyjne wobec obu Altus TFI i Trigon TFI, w październiku prawdopodobnie odbierze im licencje na zarządzanie funduszami alternatywnymi (FIZ, FIZAN, NS FIZ) w związku z aferą firmy windykacyjnej GetBack.

W odpowiedzi Urząd KNF wydał komunikat w którym podkreślił, że do zakończenia postępowań administracyjnych wobec Trigon TFI oraz Altus TFI nie można przesądzać o terminie ich zakończenia ani ich wyniku. - Byłoby to zaprzeczenie podstawowych zasad państwa prawa - podkreślił regulator.

- Na tym etapie nic nie jest przesądzone, jeśli chodzi o postępowania: ani termin wydania decyzji, ani możliwe rozstrzygnięcia. A jeśli nie ma takiej informacji w Urzędzie KNF, to nie ma nigdzie - stwierdził rzecznik prasowy KNF Jacek Barszczewski. - Po moim wczorajszym wpisie Business Insider Polska usunął twitt będący linkiem do tekstu i zmodyfikował („zmiękczył”) przekaz - zaznaczył.

Następnego dnia po publikacji artykułu akcje Altusa na warszawskiej giełdzie staniały o 36,4 proc. Firma złożyła zawiadomienie do prokuratury o tym, że tekst mógł być narzędziem manipulacji jej kursem.

Z kolei Trigon stwierdził, że artykułvnależy traktować jako „plotkę będącą elementem wyjątkowo agresywnego czarnego PR prowadzonego wobec Trigon TFI przez ostatnie kilka miesięcy”. Firma zapowiedziała, że będzie domagać się odszkodowania „którego wartość może sięgnąć kilkuset milionów złotych”.

Licencja na zarządzanie funduszami alternatywnymi została cofnięta Altusowi przez KNF dopiero w lutym ub.r., jednocześnie na firmę za liczne naruszenia przepisów nałożono dwie kary wynoszące łącznie 7 mln zł.

We wtorek na koniec sesji kurs Altusa wynosił 1,6 zł, co przekładało się na kapitalizację w wysokości 65,5 mln zł. Były prezes i głównym akcjonariusz firmy Piotr Osiecki kilkakrotnie trafiał do aresztu w związku z zarzutami dotyczącymi sprzedaży spółki GetBackowi.

Fryc i Grass nie pracują już w Business Insiderze

Business Insider Polska od kilku miesięcy utrzymuje się na pozycji lidera wśród serwisów biznesowo-prawnych. Według badania Mediapanel w lipcu br. zanotował 8,1 mln użytkowników i 28,02 proc. zasięgu.

Jagoda Fryc jesienią ub.r. przeszła z serwisu do Analizy.pl. Łukasz Grass z funkcji redaktora naczelnego Business Insidera zrezygnował wiosną 2019 roku. - Chcę wrócić do budowania swojej firmy. Nie mogę już zaangażować się w takim stopniu w Business Insidera i to jedyny powód mojej rezygnacji - uzasadniał. Jesienią 2019 roku nowym naczelnym serwisu został Mikołaj Kunica.

W ub.r. Ringier Axel Springer Polska zanotował spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 592,27 mln zł, a jego zysk netto wzrósł z 6,02 do 28,4 mln zł. Zmalały wpływy ze sprzedaży prasy i reklam w niej, a wpływy z reklam internetowych wzrosły o 2 proc. W firmie pracowało 1,4 tys. osób.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Altus chce 174 mln zł odszkodowania od RASP za tekst Business Insidera Polska sprzed 3 lat

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
oiuy
super nich zapłacą pełen wymiar to ich nauczy pokory Springer do medialna kiła ogłupiajacy ludzie wszedzie gdzie publikuje
odpowiedź
User
prawnik
Tak, już na pewno lecą płacić cwaniakom spekulantom
odpowiedź
User
Nieślubny syn małego Joe
Bez kozery powiem pińset milionów!
odpowiedź