SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef Amazona dostanie ponad 212 mln dolarów za prowadzenie koncernu. Jeff Bezos – niecałe 82 tysiące

Andy Jassy, który od 2021 roku jest szefem Amazona otrzyma łączne roczne wynagrodzenie w wysokości 212 mln dolarów. Lwią część tej kwoty stanowi premia w postaci akcji. Jeff Bezos, założyciel Amazona dostanie niecałe 1,7 mln dolarów, ale jego pensja zamknęła się na „symbolicznym” poziomie nieco ponad 81,8 tys.

Amazon to jedna z największych platform e-commerce na świecie, która funkcjonuje nie tylko w obszarze handlu online, także na polskim rynku. Koncern jest również coraz poważniejszym graczem w segmencie VoD.

Miliony dla szefa Amazona

Założycielem i szefem Amazona przez 27 lat był Jeff Bezos, który jednak postanowił stopniowo wycofać się z działalności w koncernie. Od ub.r. Amazonem steruje Andy Jassy, zaś Bezos zachował wpływ na firmę sprawując stanowisko prezesa wykonawczego.

Czytaj także: Amazon rozczarował zyskiem. Prognozuje kilka mld dol. dodatkowych kosztów

Teraz podano oficjalnie, jakie apanaże finansowe otrzyma Jassy po roku pracy za sterami Amazona. Menedżer może liczyć na pakiet wynagrodzeń o łącznej wartości 212,7 mln dol.

Właściwe wynagrodzenie Jassy'ego wynosi „skromne” 175 tys. dol., a firma zapłaciła za usługi ochroniarskie, które wyceniła na prawie 600 tys. Resztę stanowi nagroda w postaci akcji. Podobnie jak w przypadku podobnych dotacji, jej wartość została ustalona na podstawie ceny akcji w momencie przyznania.

Zgodnie z podanymi informacjami, Jeff Bezos otrzyma od firmy wynagrodzenie w wysokości 1 681 840 dol., na które składa się pensja w kwocie 81 840 dol., oraz 1,6 mln tytułem kosztów ochrony. Jako jeden z najbogatszych ludzi na świecie i właściciel ponad 12 proc. udziałów w Amazonie, Bezos nie otrzymał w czasie swojej pracy w firmie żadnych innych rekompensat.

Czytaj także: UOKiK prowadzi postępowanie dot. Amazon Prime i Prime Video

Inni dyrektorzy Amazona również otrzymali wysokie wynagrodzenia, związane z nowymi rolami w firmie, po awansie Jassy'ego. Nowy dyrektor generalny Amazon Web Services, Adam Selipsky, otrzyma 81,4 mln dol., a Dave Clark, dyrektor generalny ds. klientów na całym świecie - 56 mln. Wynagrodzenia dla dyrektorów ds. rozrywki w Amazonie nie zostały ujawnione.

Dołącz do dyskusji: Szef Amazona dostanie ponad 212 mln dolarów za prowadzenie koncernu. Jeff Bezos – niecałe 82 tysiące

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Wiem, ze prywatna firma, ale na litosc boska, dajcie tym ludziom z dolu choc troche wiecej zarobic.
odpowiedź
User
mondokane
nieźle, prawie 18 milionów miesięcznie. Czy na stanowisko rozpisany był konkurs?
odpowiedź