SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowa generacja przystawek do streamingu 4K od Amazona

Amazon wkrótce rozpocznie sprzedaż nowej generacji przystawki Fire TV Stick 4K Max do streamingu. Jest wyposażona m.in. w funkcję Fire TV Ambient Experience, która w czasie nieoglądania żadnych treści, przekształca telewizor w inteligentny wyświetlacz. 27 września na rynek wchodzi też ulepszona wersja Fire TV Stick 4K.

Odświeżona wersja przystawki Amazona Article

Przystawki do streamingu dają „nowe życie” starszym telewizorom. Chodzi o sprzęty, które nie są Smart TV albo ze starszym oprogramowaniem. Zdarza się, że po kilku – kilkunastu latach aplikacje typu YouTube, Netflix czy HBO Max przestają działać, a nowsze platformy (Disney+, Amazon Prime Video, Canal+ online, Polsat Box Go, Player, Viaplay, SkyShowtime) nigdy nie pojawiły się na tych urządzeniach.

Przystawka może też przydać się, jeśli w systemie operacyjnym telewizora, z którego korzystamy nie ma pożądanej aplikacji. Na Samsungach (Tizen) można zainstalować blisko 1000 aplikacji, w przypadku LG to 1277 (WebOS), a na telewizorach i przystawkach z Android TV/Google TV ponad 10 tys. Najtańsze przystawki można nabyć za mniej niż 200 zł.  Urządzenia 4K zwykle kosztują więcej. Telewizory, które nie są Smart TV, rzadko jednak obsługują taką jakość. Popularnymi przystawkami są: Google Chromecast 4.0 4K z Google TV, Mi-Box, Xiaomi Mi TV Stick 4K czy Xiaomi Box S 2nd Gen z Google TV.

Parametry techniczne nowego urządzenia Amazona

Nowa generacja odtwarzacza multimedialnego Fire TV Stick 4K Max została wyposażona w ulepszony czterordzeniowy procesor 2,0 GHz. Urządzenie pozwala na oglądanie treści w jakości 4K Ultra HD oraz obsługuje Dolby Vision, HDR, HDR10+ i system dźwięku Dolby Atmos. Przystawka obsługuje także Wi-Fi 6E i ma 16 GB pamięci wewnętrznej.

Użytkownicy nowej wersji Fire TV Stick 4K będą mogli korzystać z treści w takich samych standardach obrazu i dźwięku, co w przypadku modelu Fire TV Stick 4K Max. Ponadto procesor tańszej przystawki ma być o 30 proc. wydajniejszy niż jego poprzednia generacja i obsługuje Wi-Fi 6. Amazon chwali się też, że udoskonalił wyszukiwanie głosowe z generatywną sztuczną inteligencją. Klienci mogą zadawać syntezatorowi mowy Alexa pytania o konkretne programy telewizyjne czy filmy.

Do niedawna funkcja Fire TV Ambient Experience była dostępna tylko na telewizorach Amazon Fire TV Omni QLED Series. Sztuczna inteligencja wykorzystuje czujniki do stwierdzenia czy pomieszczenie jest puste lub ciemne. Kiedy nic nie oglądamy, może wyświetlać na ekranie różne treści. Przystawka szybko przechodzi w tryb gotowości, jeśli ktoś pojawi się w pomieszczeniu. Dostosuje też jasność ekranu do warunków. Za pośrednictwem narzędzia można ustawić tła wygaszacza (także z własnych zdjęć), szybko sprawdzić czas i pogodę, korzystać z narzędzi typu kalendarz, karteczki z przypomnieniami, Twoja muzyka, inteligentny dom czy telewizja na żywo.

Obecnie Fire TV Stick 4K Max jest dostępny w przedsprzedaży na Amazon.com za 59,99 dol., czyli blisko 261 zł. Z kolei ulepszona przystawka Fire TV Stick 4K w przedsprzedaży kosztuje 49,99 dol., a więc około 217 zł.

Do oferty wprowadzono też nowy soundbar Fire TV, który kosztuje 119,99 dol., a więc blisko 519 zł.  Urządzenie obsługuje  DTS Virtual: X i Dolby Audio. Fire TV pozwala na korzystanie z takich aplikacji jak, Amazon Prime Video, Netflix, YouTube, Canal+ online, Disney+, Player, Pilot WP, Polsat Box Go czy Viaplay.

Dołącz do dyskusji: Nowa generacja przystawek do streamingu 4K od Amazona

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Time to upgrade
Ciekawe, kiedy nową wersję swojej przystawki przedstawi Google. Wersja 4K jest jeszcze z 2020 roku i nie wspiera m.in. kodeka AV1. W 2022 wydano co prawda nowszą przystawkę (ale tylko w wersji FHD i przyciętą do 1.5GB pamięcią RAM... wersja z 2020 miała 2GB). Przystawka Amazona ma już współczesne WiFi6 (802.11ax) i to jeszcze w wersji 6E (obsługa pasma 6GHz)... Google dalej tkwi w erze WiFi5 (802.11ac -> standard zatwierdzony jeszcze w 2014 roku).
odpowiedź
User
WiFi
Zabawne (ale bardziej irytujące), iż wiele, głównie tanich chińskich (nowych!) urządzeń wciąż używa jeszcze WiFi4 (802.11n). Tu nie chodzi o maksymalną przepustowość nowego standardu (ta często nie jest potrzebna), tylko o lepszy zasięg, zabezpieczenia (WPA3 zamiast WPA2, Protected Management Frames) czy mniejsze zużycie energii (funkcja Target Wake Time).
odpowiedź