SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ambitne plany Polsatu

"Prowadzimy rozmowy z Vivendi. Interesują nas sieci kablowe, platforma cyfrowa ...

Polsat SA chce wziąć udział w konsolidacji polskich aktywów Vivendi Universal i nie wyklucza udziału w konsorcjum zainteressowanym kupnem od tej firmy 51% udziałów Elektrimu Telekomunikacja (ET) - poinformował w wywiadzie dla agencji ISB prezes Polsatu Zygmunt Solorz-Żak.

Solorz, szef rady nadzorczej i właściciel największej polskiej stacji komercyjnej Polsat, potwierdził w wywiadzie dla ISB, że prowadzi w tej sprawie wstępne rozmowy z Vivendi

"Prowadzimy wstępne rozmowy z Vivendi. Interesuje nas konsolidacja sieci kablowych, platform cyfrowych i połączenie telekomunikacji z mediami" - powiedział ISB Zygmunt Solorz-Żak.

"Być może rozmowy z Vivendi będą kontynuowane i wówczas nie wykluczamy złożenia oferty na 51% udziałów Elektrimu Telekomunikacja" - dodał prezes Polsatu.

Vivendi Universal to m.in. właściciel płatnej telewizji Canal+, do której należy Canal + Polska, rozwijający po fuzji z Wizją TV największą w Polsce platformę cyfrową Nowa Cyfra Plus. Platforma ta jest szacowana na około 700 tys. abonentów, podczas gdy platforma Polsatu sprzedała 340 tys. dekoderów.

Vivendi-Universal jest ponadto w Polsce akcjonariuszem Elektrimu SA i ma pakiet kontrolny Elektrimu Telekomunikacja (ET), właściciela Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), która zarządza siecią komórkową Era. Do ET należy też m.in. sieć telewizji kablowej Aster City licząca 380 tys. abonentów, podczas gdy sieć Dami, której udziałowcem jest Grupa Polsatu, ma 100 tys. abonentów.

Choć Polsat wziął udział w trwającym przetargu na Aster City, ostatecznie nie złożył oferty, gdyż według szefa Polsatu "cena okazała się zbyt wysoka".

Szef Polsatu liczy na konsolidację tych aktywów w porozumieniu z ich nowym nabywcą.

Elektrim Telekomunikacja miał pozyskać ze sprzedaży Aster City 120 mln euro. Dotychczas nie ogłoszono wyniku tego przetargu, ale finał jest bliski.

Szef Polsatu nie wykluczył w rozmowie z ISB udziału w konsorcjum zainteresowanym kupnem od Vivendi 51% udziałów w Elektrimie Telekomunikacja, o ile dojdzie do porozumienia z innymi jego uczestnikami.

"Jeśli porozumieją się wszyscy uczestnicy konsorcjum, bylibyśmy zainteresowani jego rozszerzeniem" - powiedział w rozmowie z ISB Zygmunt Solorz-Żak.

Według szefa Polsatu, obecnie nie jest wykluczone, że konsorcjum mogłoby być poszerzone nie tylko o Polsat, ale nawet o sam Elektrim, który jest właścicielem 49% udziałów w Elektrimie Telekomunikacja i potrzebuje gotówki na spłatę długu wobec obligatariuszy ze sprzedaży tych aktywów.

Według właściciela Polsatu, pozyskanie inwestora dla stacji nie jest dzisiaj koniecznością. Wybór inwestora miał nastąpić na początku 2003 roku, po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o radiofonii i telewizji.

"Dzisiaj nie szukamy inwestora. Koncentrujemy się przede wszystkim na rozwoju stacji. Pozyskanie inwestora nie jest naszym priorytetem" - powiedział ISB Solorz-Żak.

"Polsat jest sam w stanie sfinansować inwestycje programowe i marketingowe w wysokości kilkunastu mln USD w najbliższych latach. Obecnie stawiamy przede wszystkim na reorganizację i zmianę wizerunku stacji. Oczekujemy z tego tytułu zwiększonych wpływów z reklamy" - dodał.

Solorz-Żak powiedział ISB, że ewentualne wydatki na konsolidację Polsat mógłby sfinansować np. z kredytu.

Polsat podał, że na koniec 2001 roku miał niewielką stratę netto. Szef stacji spodziewa się "nieco lepszego wyniku" na koniec 2002 roku".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ambitne plany Polsatu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl