SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amerykańscy giganci technologiczni pod antymonopolową lupą. Na liście Google, Facebook, Amazon i Apple

Najważniejsze instytucje regulacyjne w USA - Kongres oraz Departament Sprawiedliwości przygotowują dochodzenia które mają sprawdzić czy funkcjonujące na amerykańskim rynku największe spółki technologiczne nie naruszają zasad uczciwej konkurencji. Przedmiotem zainteresowania urzędników są Google, Facebook, Amazon oraz Apple.

Donald Trump, fot. materiały prasoweArticle

Doniesienia na temat działań planowanych przez amerykańskie instytucje dostarczyły w ciągu ostatnich kilku dni media, wśród których są m.in. Reuters oraz „Tha Wall Street Journal”.

Według tych informacji Departament Sprawiedliwości USA zamierza rozpocząć dochodzenie w sprawie Google i koncernu Apple pragnąc sprawdzić czy firmy te nie naruszają obowiązujących w USA zasad uczciwej konkurencji na rynku.

Z kolei komisja sprawiedliwości Kongresu zamierza przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, którym zostanie objęta szersza lista technologicznych gigantów – oprócz Google i Apple są na niej także Facebook oraz Amazon.

Obie wspomniane instytucje dość zgodnie argumentują, że największe spółki technologiczne opanowały dzisiaj kluczowe obszary związane z internetową reklamą, handlem oraz komunikacją i należy sprawdzić, czy w związku z tym nie jest zachwiana konkurencja na rynku, i czy w razie konieczności nie trzeba zmienić obowiązujących w USA obecnych przepisów antymonopolowych.

Według ekspertów zaplanowane dochodzenia w sprawie czterech największych firm internetowych mogą potrwać nawet kilka lat, ale rynek i tak zareagował z niepokojem na zapowiedzi śledztwa. W poniedziałek akcje Facebooka na giełdzie potaniały o ok. 7,5 proc., udziały Alphabet (właściciela Google) straciły na wartości ponad 6 proc, w wypadku Amazona było to 4,6 proc., a Apple – 1 proc.

W przeszłości koncern Google był już przedmiotem dochodzenia Federalnej Komisji Handlu. Wówczas jednak firma doszła z urzędnikami do porozumienia i zmieniała niektóre praktyki biznesowe. Nieco inaczej jest w Europie, gdzie Google w 2017 r. otrzymał od Unii Europejskiej karę w kwocie 2,42 mld euro za faworyzowanie swojej porównywarki cenowej, zaś w połowie 2018 r. spotkał się z jeszcze wyższą grzywną w wysokości 4,34 mld euro za praktyki monopolistyczne związane z systemem Android.

Dołącz do dyskusji: Amerykańscy giganci technologiczni pod antymonopolową lupą. Na liście Google, Facebook, Amazon i Apple

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość54321
No i super!
odpowiedź