SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amerykańscy operatorzy zapłacą 81 mld dolarów za dostęp do 5G. Verizon wyda 45,5 mld

W Stanach Zjednoczonych zakończyła się aukcja tak zwanego pasma C pozwalającego na świadczenie usług telekomunikacyjnych w technologii 5G. Łącznie operatorzy zaoferowali podczas licytacji kwotę ponad 81 mld dolarów. Zwycięzcą aukcji okazał się koncern Verizon, który za ponad 3,5 tysiąca lokalnych rezerwacji zapłaci z górą 45,4 mld dolarów. Na kolejnych miejscach znaleźli się AT&T oraz amerykański oddział T-Mobile.

Article

Na całym świecie firmy telekomunikacyjne w poszczególnych krajach szykują się do wprowadzenia u siebie nowej technologii 5G. Jednak w związku z kryzysem spowodowanym pandemią na wielu rynkach konieczna do wprowadzenia 5G aukcja odpowiednich częstotliwości została odłożona.

Tak stało się m.in. w Polsce, gdzie prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zmienił termin zakończenia aukcji 5G w naszym kraju na 27 sierpnia 2021 r.

Miliardy na 5G w USA

Działania związane z aukcją 5G od wielu miesięcy toczyły się także w Stanach Zjednoczonych. Teraz amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) ogłosiła oficjalnie zakończenie wyścigu o tzw. pasmo C konieczne do oferowania usług w nadchodzącym standardzie.

Czytaj także: Plus rozpoczyna współpracę ze startupami 5G

Jak poinformował regulator telekomy biorące udział w aukcji zadeklarowały w sumie ponad 81,1 mld dol. w zamian za przydzielenie im 5681 rezerwacji z zakresu 3,7 – 3,98 GHz. W czołówce znalazły się tylko najwięksi amerykańscy operatorzy.

Zwycięzcą aukcji okazał się koncern Verizon, który był reprezentowany przez spółkę Cellco Partnership. Firmie przyznano ostatecznie 3511 lokalnych i regionalnych rezerwacji w zamian za kwotę ponad 45,4 mld dol.

Czytaj także: Prezes UKE: Aukcja 5G zdefiniuje przyszłość na wiele lat, warto na nią poczekać

Na 2. miejscu znalazł się AT&T. Koncern ma zapłacić z górą 23,4 mld dol. za 1621 lokalnych rezerwacji. Pod względem wydanych kwot na aukcji podium zamyka amerykańska spółka T-Mobile, która zadeklarowała łącznie ponad 9,3 mld dol. To jednak nie przełożyło się na miejsce na liście pod względem rezerwacji - T-Mobile otrzymał ich tylko 142 dając się wyprzedzić pod tym względem spółce United States Cellular (254 rezerwacje).

Eksperci zwracają uwagę na to, że aukcja w USA jest najdroższa na świecie, bowiem według szacunków wartość 1 MHz w przeliczeniu na jednego użytkownika wynosi 0,92 dol.

W Polsce oczekiwana aukcja 5G z pewnością nie przyniesie tak wielkich kwot jak w USA. Cena wywoławcza za jeden blok ma u nas wynosić od 450 do 500 mln zł, zaś zdaniem analityków ostateczna cena za jedno pasmo zamknie się w przedziale 550 mln - 1 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Amerykańscy operatorzy zapłacą 81 mld dolarów za dostęp do 5G. Verizon wyda 45,5 mld

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl