SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amerykański sąd zezwala na pobieranie podatków od sklepów internetowych

Sąd najwyższy w USA wydal orzeczenie, według którego władze poszczególnych stanów będą mogły pobierać podatek od sprzedaży od sklepów działających w internecie. Po ogłoszeniu wyroku jedynie 5 stanów zapowiedziało, że nie wprowadzi dopuszczonej przez sąd daniny dla e-sklepów. Według szacunków roczna kwota nowego podatku płaconego przez sprzedawców może wynosić od 8 do 23 mld dolarów.

Postanowienie wydane przez amerykański sąd najwyższy jest wynikiem sprawy wniesionej przez władze stanu Południowa Dakota, który podobnie jak inne stany pobierał podatki od sprzedawców, ale tylko tych którzy mieli swoje sklepy lub siedziby na jego terytorium. To wykluczało możliwość pobierania podobnej daniny od sklepów funkcjonujących w interenecie.

Sąd w uzasadnieniu uznał, że wprowadzone w 1992 r. przepisy wykluczające segment e-commerce z niektórych obowiązków fiskalnych są przestarzale i nie odpowiadają obecnej cyfrowej rzeczywistości. W tej sytuacji poszczególne stany mogą wprowadzić u siebie podatek od sprzedaży w wysokości 4,5 proc.

Po ogłoszeniu orzeczenia trybunału akcje największych amerykańskich platform sprzedażowych, m.in. Amazona, Ebay’a, Etsy czy Wayfair potaniały na giełdzie o kilka proc., a tylko 5 stanów zapowiedziało że na razie nie zamierza wprowadzać u siebie nowej daniny dla e-sklepów. Według szacunków analityków, na których powołuje się Bloomberg rocznie z tytułu nowego podatku może wpłynąć łączna kwota w wysokości od 8 do 23 mld dol.

Firmy dotknięte zapowiedzią nowego podatku nie zamierzają się łatwo poddać. Amazon podkreśla, że znaczna część towarów oferowanych za pośrednictwem tej platformy jest sprzedawana przez zewnętrznych dostawców, zatem Amazon nie może zostać z tego tytułu opodatkowany. Z kolei adwokaci innych e-sprzedawców argumentują, że wyrok sądu najwyższego dotyczy jedynie stanu Południowa Dakota i nie powinien mieć zastosowania w wypadku innych stanów, dopóki nie wystąpią one indywidualnie o rozstrzygnięcie w zakresie opodatkowania internetowych sklepów.

Dołącz do dyskusji: Amerykański sąd zezwala na pobieranie podatków od sklepów internetowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl