SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amerykański T-Mobile i Sprint z tymczasową zgodą na połączenie. Warunkiem sprzedaż części biznesu do sieci Dish Network

Amerykański oddział T-Mobile oraz operator Sprint otrzymały od Departamentu Sprawiedliwości tymczasową zgodę na fuzję, która została ustalona przez obu partnerów ponad rok temu. Warunkiem regulatora jest odsprzedanie przez Sprint części klientów i usług operatorowi satelitarnemu Dish Network oraz szybka rozbudowa sieci komórkowej i przygotowanie powszechnego dostępu do technologii 5G w ciągu najbliższych 3 lat.

Article

Pomysł połączenia amerykańskiego T-Mobile i operatora Sprint ma długą historię. Obie firmy zapowiedziały fuzję w kwietniu 2018 r., wartość transakcji realizowanej w w akcjach obu spółek ma wartość 26,5 mld dol.

Większościowym udziałowcem T-Mobile USA jest koncern Deutsche Telekom, natomiast 83 proc. akcji Sprint posiada Softbank K.K, należąca do japońskiego miliardera Masayoshi Son.

W efekcie połączenia T-Mobile i Sprint na amerykańskim rynku ma powstać trzeci co do wielkości operator telekomunikacyjny obsługują łącznie ponad 80 mln kart SIM. Największymi graczami w USA pozostaną nadal AT&T oraz Verizon posiadający odpowiednio 150 i 118 mln użytkowników.

Przez szereg miesięcy po zawarciu umowy T-Mobile i Sprint czekały na zgody amerykańskich instytucji regulacyjnych, które miały szereg wątpliwości o wpływ fuzji na rynek oraz ograniczenie na nim konkurencji po pojawieniu się kolejnego dużego operatora.

Najpierw aprobatę dla połączenia wyraziła Federalna Komisja Łączności. Teraz zaś poinformowano że tymczasową zgodę na fuzję wydał także amerykański Departament Sprawiedliwości, który jednak postawił kilka warunków.

Regulator zapowiedział, że Sprint za kwotę od 5 do 6 mld dol. ma odsprzedać satelitarnemu operatorowi Dish Network część swoich klientów korzystających z marek Boost Mobile i Virgin Mobile oraz udostępnić mu część swoich usług i częstotliwości na zasadach roamingu krajowego. Dzięki temu Dish stanie się czwartym największym operatorem w USA.

W ramach porozumienia z DOJ obaj partnerzy fuzji zobowiązali się też do szybkiego rozwoju sieci komórkowej na słabo zurbanizowanych terenach USA, a także udostępnienia technologii 5G dla 97 proc. mieszkańców kraju w ciągu nadchodzących 3 lat.

Pomimo warunkowej zgody DOJ transakcja połączenia T-Mobile i Sprint wciąż może zostać zablokowana z powodu protestu 13 stanów USA, według których fuzja zakłóci konkurencję na rynku.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Amerykański T-Mobile i Sprint z tymczasową zgodą na połączenie. Warunkiem sprzedaż części biznesu do sieci Dish Network

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl