SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Amortyzacja degresywna daje większe korzyści podatkowe

Amortyzacja degresywna opłaca się przede wszystkim osobom, które osiągają relatywnie duże przychody z działalności gospodarczej - korzyści podatkowe są wyższe niż w przy zastosowaniu  najpopularniejszej wśród przedsiębiorców amortyzacji liniowej.

Amortyzacja degresywna daje większe korzyści podatkowe

Przedsiębiorcy mają możliwość wpływania na wielkość kosztów uzyskania przychodów poprzez wybór odpowiedniej metody amortyzacji. Jednym ze sposobów na podwyższenie kosztów podatkowych w pierwszych latach działalności gospodarczej jest zastosowanie amortyzacji degresywnej.

Szybsza amortyzacja
Amortyzacja degresywna polega na zastosowaniu podwyższonej stawki amortyzacji przez pierwszy rok lub dwa lata. Podstawowa stawka amortyzacji, wynikająca z wykazu stawek, jest mnożona przez odpowiedni współczynnik. W kolejnych latach odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środka trwałego pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne. Metody degresywnej nie stosuje się jednak do momentu całkowitego zamortyzowania środka trwałego.  Począwszy od roku, w którym określona metodą degresywną kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu amortyzacji liniowej, dalszych odpisów dokonuje się metodą liniową. Dzięki zastosowaniu amortyzacji degresywnej okres amortyzacji zostaje znacznie skrócony.

Przykład:
Przedsiębiorca nabył środek trwały za kwotę 100 tys. zł, którego okres używania szacowany jest na 5 lat. W przypadku amortyzacji liniowej odpisy wynosiłyby 20 tys. zł rocznie, a okres amortyzacji 5 lat. W przypadku amortyzacji degresywnej przy maksymalnym współczynniku podwyższającym równym 2, odpisy w początkowych latach są podwyższone. W trzecim roku użytkowania, odpisy wg. metody degresywnej wyniosłyby 14 400, dlatego od tego roku należy przejść na amortyzację liniową. Łączny czas amortyzacji danego środka trwałego wynosi ostatecznie 4 lata.

Tabela: Środek trwały amortyzowany metodą degresywna i liniową

Rok

 

Amortyzacja degresywna

Wartość środka trwałego na koniec roku podatkowego

Amortyzacja liniowa

I

40 000

60 000

20 000

II

24 000

36 000

20 000

III

20 000

16 000

20 000

IV

16 000

0

20 000

V

-

-

20 000


Budynki i samochody osobowe wyłączone z amortyzacji degresywnej
Szczegółowe zasady stosowania amortyzacji degresywnej zostały opisane miedzy innymi w art. 22k ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem, odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3–6 i 8 Klasyfikacji oraz środków transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych, w pierwszym podatkowym roku ich używania przy zastosowaniu stawek podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych podwyższonych, z zastrzeżeniem ust. 2, o współczynnik nie wyższy niż 2,0, a w następnych latach podatkowych od ich wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat ich używania. Tak więc zakres środków trwałych, do których można zastosować amortyzację degresywną został ograniczony do środków z grupy 3-6 oraz 8. Oznacza to, że z tego sposobu amortyzowania wyłączone są między innymi budynki i samochody osobowe.


Jerzy Toczyński, analityk Tax Care

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Amortyzacja degresywna daje większe korzyści podatkowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl