SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Andrzej Blikle: Potrzebna jest etyka w biznesie, brak uczciwości

– Panujący kryzys to efekt lekceważenia wartości moralnych i nieuczciwości w biznesie – mówi przedsiębiorca, Andrzej Blikle dodając, że wygrywa dzisiaj chęć zysku za wszelką cenę. Jego zdaniem problemu nie można lekceważyć, bo może on doprowadzić do jeszcze większego załamania społeczno-gospodarczego.

Andrzej Blikle

Andrzej Blikle

Według Andrzeja Bliklego świat gospodarczy zaczyna zapominać dzisiaj o wartościach moralnych i o tym, że to uczciwość powinna być podstawą prowadzenia biznesu.

 – Rzeczywiście, w sposób nieuczciwy można bardzo szybko zrobić pieniądze – zauważa Blikle. – Ale potem bardzo szybko je tracimy i traci cała masa firm oraz osób powiązanych z naszym przedsiębiorstwem.

Efektem tego jest – według niego – dzisiejszy kryzys gospodarczy na świecie. Sytuacja staje się tym groźniejsza, im więcej jest dużych firm, korporacji, za których działania moralnie nikt nie odpowiada. To akcjonariusze, rada nadzorcza i zarząd powinny, zdaniem przedsiębiorcy, mieć na uwadze najwyższe wartości. Tymczasem często jest odwrotnie, zarządzający posuwają się nawet do wymuszania nieetycznych zachowań na pracownikach.

 – Istnieje grupa firm, w których pracownikom się wyraźnie mówi, że liczy się tylko zysk, a droga do tego zysku uzasadnia każde rozwiązanie – mówi Andrzej Blikle. – Ten sposób myślenia doprowadził do kryzysu, który obecnie mamy.

Jak dodaje, panuje dziś społeczne przyzwolenie dla tego typu działań.

 – Powtarzanie głęboko fałszywej i szkodliwej mantry, że biznes to brudne zajęcie, i że ten, kto chce odnieść sukces musi być bardziej spolegliwy wobec pewnych koniunktur, musi się pogodzić z tym, że czasami trzeba być nieuczciwym. To jest głęboko nieprawdziwe i bardzo szkodliwe rozwiązanie – mówi przedsiębiorca.

Według niego, przykładem nieuczciwości w biznesie jest wykorzystywanie sytuacji fałszowania żywności i rozpowszechnianie tylko tych informacji, które są negatywne. W ten sposób cierpi cała branża, mimo że nieuczciwych było tylko kilka firm.

 – To jest ten sposób myślenia, że żeby wygrać, ktoś musi przegrać lub żeby wygrać trzeba się czasami zgodzić na dokonywanie niegodziwości. Ja jestem bardzo przeciwny takiemu sposobowi myślenia. To i nieuczciwe i bardzo krótkowzroczne – przestrzega Blikle.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Andrzej Blikle: Potrzebna jest etyka w biznesie, brak uczciwości

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kriskret-Toronto, Canada
Generalnie poloczki w ciemnogrodzie nie maja, poje,cia o robieniu biznesu.
Dla wie,kszoscie szczytem marzen jest kupic za Odra, w Nimcach jakis szmelc..... i za 300 % wie,cej sprzedac u siebie w Lomzy czy Gorzowie Nie tak, chlopaczki-polaczki-przewalaczki pracuje biznes swiatowy !!!
- Nie tak sie tworzy przedsie,biorstwa. ...
Panie Blikle.... - panskie apele , to wolanie na puszczy. - Zyje pan w kraju , gdzie dalej pokutuja, pseudo-socjalistyczne myslenie lat 70-ych i polskie zawzie,te bezinteresownie "krwawe galy". Zyje pan w spoleczenstwie , gdzie przynajmniej 30 milionow to niesubordynowane imbecyle, chamy, kmioty, zlodzieje i brudasy
13 9
odpowiedź
User
Yoloswagful
Rozumiem, że do "uczciwości" pracodawców taki aspekt jak opłacanie pracowników się nie wlicza i pan Andrzej Blikle tylko dlatego został poproszony o podzielenie się swoją opinią? Jak dla mnie to zakrawa o hipokryzję.
14 8
odpowiedź