SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Andrzej Duda gratuluje Marcinowi Wolskiemu „znakomitych programów satyrycznych” i „doskonałego wyczucia języka”

Z okazji 70. urodzin Marcin Wolski - publicysta, satyryk i pisarz, a od roku dyrektor TVP2 - otrzymał list z życzeniami i gratulacjami od prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent wyliczył najważniejsze osiągnięcia Wolskiego w radiu, telewizji i literaturze, wspominał też, że Wolski jest współautorem scenariusza filmu „Smoleńsk”.

Marcin Wolski, dyrektor TVP2 (fot. akpa) Article

Marcin Wolski - urodzony 22 lipca 1947 roku - z mediami jest związany od lat 70. W latach 1974-1981 prowadził audycję satyryczną „60 minut na godzinę” w radiowej Trójce, a od 1989 do 2009 roku tworzył cotygodniową audycję „Zsyp” w Programie I Polskiego Radia.

Od lipca 2006 roku do kwietnia 2007 roku był dyrektorem radiowej Jedynki. Felietony Wolskiego ukazywały się m.in. w tygodniku „Do Rzeczy”, „Gazecie Polskiej” i „Tygodniku Solidarność”. Na antenie TV Republika prowadził program „Tydzień do rymu”. W lipcu ub.r. został dyrektorem TVP2, jest też pomysłodawcą jednym z prowadzących programu „W tyle wizji” w TVP Info.

W liście z życzeniami i gratulacjami z okazji 70. urodzin Andrzej Duda podziękował Marcinowi Wolskiemu za „dorobek artystyczny, który od przeszło czterech dekad współtworzy obraz polskiej kultury”.

- Od lat jest Pan związany z Polskim Radiem. Nie tylko doskonale zna Pan i rozumie to medium, ale przede wszystkim potrafi Pan wykorzystać je do nawiązania mądrego i zarazem bliskiego kontaktu z odbiorcą. Jako twórca licznych słuchowisk, w tym legendarnego programu „60 minut na godzinę", poprawiał Pan nastrój milionom Polaków, co w komunistycznych realiach, zwłaszcza lat 80. ubiegłego wieku, było tak bardzo potrzebne. Pańskie aluzyjne, inteligentne skecze obnażały PRL-owską rzeczywistość, przypominając, że szczery, wyzwalający śmiech pomaga przezwyciężyć nawet największe absurdy. To filozofia, której pozostał Pan wierny również w późniejszych audycjach po 1989 roku - przypomniał prezydent RP.

Podkreślił też dorobek Marcina Wolskiego w telewizji. - Na przestrzeni lat dużym zainteresowaniem widzów cieszyły się tworzone przez Pana znakomite programy satyryczne, gdzie nawiązanie do aktualnej sytuacji politycznej podawane było w formie wyśmienitych scenek rodzajowych, monologów oraz rozmów puentowanych zapadającymi w pamięć frazami. Charakteryzuje Pana doskonałe wyczucie języka, a nade wszystko świetny zmysł obserwatora i komentatora, potrafiącego rozśmieszyć, ale też skłonić do zadumy i głębokiej refleksji - czytamy w liście.

- Takie właśnie, pełne powagi i troski było Pana zaangażowanie jako współautora scenariusza filmu „Smoleńsk” - przejmującego i niezwykle sugestywnego obrazu Polski w obliczu jednego z najboleśniejszych wydarzeń w naszych dziejach - zaznaczył Andrzej Duda.

Ponadto Marcin Wolski napisał kilkadziesiąt powieści oraz nowel i zbiorów opowiadań, o czym również przypomniał prezydent RP. - Dał się Pan też poznać jako ceniony pisarz, twórca prozy fantastyczno-naukowej, która poszerza nasze spojrzenie na świat. Beletrystyka jest dla Pana przestrzenią dodatkowych znaczeń, a często przecież także i nowych, frapujących wytłumaczeń. Poprzez historie alternatywne wyjaśnia Pan dzieje świata, a szczególnie losy Rzeczypospolitej, które w Pańskim ujęciu pełne są ciekawych interpretacji - napisał Andrzej Duda do Wolskiego.

- Życzę Panu nieustającej weny twórczej, niesłabnących sił ducha oraz wszelkiej pomyślności. Raz jeszcze gratulując szacownego jubileuszu, proszę o przyjęcie najlepszych urodzinowych powinszowań - stwierdził prezydent na końcu listu.

Ostatnie występy i programy Marcina Wolskiego w TVP wzbudziły sporo kontrowersji. W czerwcu podczas koncertu jubileuszowego Jana Pietrzaka wygłosił wiersz krytykujący przyjmowanie uchodźców do Polski, na co zgłoszono kilkadziesiąt skarg do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Mój wiersz nie narusza dobrego smaku, nie szarga świętości. Satyra polega na wyolbrzymieniu - odpowiadał Wolski na te zastrzeżenia.

Dyrektor TVP2 przygotował też ostatnią szopę noworoczną pokazaną w TVP1, która wzbudziła skrajne różne oceny. Znalazły się w niej dosadne żarty m.in. z polityków opozycyjnych i byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego żony, zgłoszono na to skargi do KRRiT. Za szopkę Wolski dostał specjalną nagrodę od prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Andrzej Duda gratuluje Marcinowi Wolskiemu „znakomitych programów satyrycznych” i „doskonałego wyczucia języka”

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
o Jezu...
66 17
odpowiedź
User
Rozbawiony
Panu prezydentowi też gratulujemy "znakomitych programów satyrycznych"
80 19
odpowiedź
User
Adam023
Jeżu malusieńki, ale brednie...
55 20
odpowiedź
User
wlad
Dla osób wyhodowanych na szkle kontaktowym to nie do pojęcia. Tak samo jak nie do pojęcia będzie zdanie że Kabaret Starszych Panów jest lepszy niż kabaret Łowcy.B .
24 49
odpowiedź
User
Radiofan
Gdzie ten Wolski z "60 minut na godzinę"?
41 16
odpowiedź