SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Andrzej Duda gratuluje Marcinowi Wolskiemu „znakomitych programów satyrycznych” i „doskonałego wyczucia języka”

Z okazji 70. urodzin Marcin Wolski - publicysta, satyryk i pisarz, a od roku dyrektor TVP2 - otrzymał list z życzeniami i gratulacjami od prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent wyliczył najważniejsze osiągnięcia Wolskiego w radiu, telewizji i literaturze, wspominał też, że Wolski jest współautorem scenariusza filmu „Smoleńsk”.

Marcin Wolski, dyrektor TVP2 (fot. akpa)Article

Marcin Wolski - urodzony 22 lipca 1947 roku - z mediami jest związany od lat 70. W latach 1974-1981 prowadził audycję satyryczną „60 minut na godzinę” w radiowej Trójce, a od 1989 do 2009 roku tworzył cotygodniową audycję „Zsyp” w Programie I Polskiego Radia.

Od lipca 2006 roku do kwietnia 2007 roku był dyrektorem radiowej Jedynki. Felietony Wolskiego ukazywały się m.in. w tygodniku „Do Rzeczy”, „Gazecie Polskiej” i „Tygodniku Solidarność”. Na antenie TV Republika prowadził program „Tydzień do rymu”. W lipcu ub.r. został dyrektorem TVP2, jest też pomysłodawcą jednym z prowadzących programu „W tyle wizji” w TVP Info.

W liście z życzeniami i gratulacjami z okazji 70. urodzin Andrzej Duda podziękował Marcinowi Wolskiemu za „dorobek artystyczny, który od przeszło czterech dekad współtworzy obraz polskiej kultury”.

- Od lat jest Pan związany z Polskim Radiem. Nie tylko doskonale zna Pan i rozumie to medium, ale przede wszystkim potrafi Pan wykorzystać je do nawiązania mądrego i zarazem bliskiego kontaktu z odbiorcą. Jako twórca licznych słuchowisk, w tym legendarnego programu „60 minut na godzinę", poprawiał Pan nastrój milionom Polaków, co w komunistycznych realiach, zwłaszcza lat 80. ubiegłego wieku, było tak bardzo potrzebne. Pańskie aluzyjne, inteligentne skecze obnażały PRL-owską rzeczywistość, przypominając, że szczery, wyzwalający śmiech pomaga przezwyciężyć nawet największe absurdy. To filozofia, której pozostał Pan wierny również w późniejszych audycjach po 1989 roku - przypomniał prezydent RP.

Podkreślił też dorobek Marcina Wolskiego w telewizji. - Na przestrzeni lat dużym zainteresowaniem widzów cieszyły się tworzone przez Pana znakomite programy satyryczne, gdzie nawiązanie do aktualnej sytuacji politycznej podawane było w formie wyśmienitych scenek rodzajowych, monologów oraz rozmów puentowanych zapadającymi w pamięć frazami. Charakteryzuje Pana doskonałe wyczucie języka, a nade wszystko świetny zmysł obserwatora i komentatora, potrafiącego rozśmieszyć, ale też skłonić do zadumy i głębokiej refleksji - czytamy w liście.

- Takie właśnie, pełne powagi i troski było Pana zaangażowanie jako współautora scenariusza filmu „Smoleńsk” - przejmującego i niezwykle sugestywnego obrazu Polski w obliczu jednego z najboleśniejszych wydarzeń w naszych dziejach - zaznaczył Andrzej Duda.

Ponadto Marcin Wolski napisał kilkadziesiąt powieści oraz nowel i zbiorów opowiadań, o czym również przypomniał prezydent RP. - Dał się Pan też poznać jako ceniony pisarz, twórca prozy fantastyczno-naukowej, która poszerza nasze spojrzenie na świat. Beletrystyka jest dla Pana przestrzenią dodatkowych znaczeń, a często przecież także i nowych, frapujących wytłumaczeń. Poprzez historie alternatywne wyjaśnia Pan dzieje świata, a szczególnie losy Rzeczypospolitej, które w Pańskim ujęciu pełne są ciekawych interpretacji - napisał Andrzej Duda do Wolskiego.

- Życzę Panu nieustającej weny twórczej, niesłabnących sił ducha oraz wszelkiej pomyślności. Raz jeszcze gratulując szacownego jubileuszu, proszę o przyjęcie najlepszych urodzinowych powinszowań - stwierdził prezydent na końcu listu.

Ostatnie występy i programy Marcina Wolskiego w TVP wzbudziły sporo kontrowersji. W czerwcu podczas koncertu jubileuszowego Jana Pietrzaka wygłosił wiersz krytykujący przyjmowanie uchodźców do Polski, na co zgłoszono kilkadziesiąt skarg do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Mój wiersz nie narusza dobrego smaku, nie szarga świętości. Satyra polega na wyolbrzymieniu - odpowiadał Wolski na te zastrzeżenia.

Dyrektor TVP2 przygotował też ostatnią szopę noworoczną pokazaną w TVP1, która wzbudziła skrajne różne oceny. Znalazły się w niej dosadne żarty m.in. z polityków opozycyjnych i byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego żony, zgłoszono na to skargi do KRRiT. Za szopkę Wolski dostał specjalną nagrodę od prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Andrzej Duda gratuluje Marcinowi Wolskiemu „znakomitych programów satyrycznych” i „doskonałego wyczucia języka”

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
o Jezu...
odpowiedź
User
Rozbawiony
Panu prezydentowi też gratulujemy "znakomitych programów satyrycznych"
odpowiedź
User
Adam023
Jeżu malusieńki, ale brednie...
odpowiedź