SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Niech żyje Polska!” - Andrzej Duda zaczął kampanię wyborczą (wideo)

Podczas konwencji w Warszawie urzędujący prezydent Andrzej Duda uroczyście zainaugurował swoją kampanię wyborczą. Zapowiedział, że ruszy tzw. Dudabusem w cykl spotkań z wyborcami w całym kraju, jednym z głównych hasłem jego kampanii ma być „Niech żyje Polska!”.

Andrzej Duda na swojej konwencji wyborczej, fot. twitter.com/AndrzejDuda2020 Article

To, że będzie się ubiegał o wybór na drugą kadencję na stanowisku prezydenta, Andrzej Duda zapowiedział zaraz po tym, jak marszałek Sejmu Elżbieta Witek na początku lutego zdecydowała, że pierwsza tura wyborów odbędzie się 10 maja, a ewentualna druga tura dwa tygodnie później.

Sobotnia konwencja Andrzeja Dudy zaczęła się od wystąpień prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego oraz byłej premier Beaty Szydło, która w 2015 roku była szefową sztabu Dudy w czasie kampanii wyborczej. Kaczyński poinformował, że kierownictwo partii rządzącej przez aklamację zdecydowało się udzielić poparcia obecnemu prezydentowi w nadchodzących wyborach, wyliczył też jego zalety. Przypomniał, że Andrzej Duda pięć lat temu zwyciężył, mimo że na początku kampanii miał dość niewielkie poparcie, a na jego pierwsze spotkania wyborcze przychodziło niewiele osób.

Z kolei Beata Szydło skrytykowała działania rządu PO-PSL, podkreślając, jak mocno na plus różni się od tego okresu ostatnie pięć lat rządów Zjednoczonej Prawicy i kadencji Andrzeja Dudy. Odniosła się też do zaprezentowanego w piątek plakatu wyborczego Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydatki z poparciem Koalicji Obywatelskiej. Zarzuciła Kidawie-Błońskiej „polityczny photoshop” i przypomniała, że obecna kandydatka na prezydenta była rzeczniczką rządu PO-PSL (pełniła tę funkcję od stycznia do września 2014 roku w gabinecie Donalda Tuska, a od lutego do czerwca 2015 roku w rządzie Ewy Kopacz).

- Małgorzata Kidawa-Błońska dokładnie kilka dni przed konwencją [w lutym 2015 roku inaugurującą ówczesną kampanię Andrzeja Dudy - przyp.) została rzecznikiem prasowym rządu Platformy. Rządu, który zasłynął tym, że w ciągu 8 lat podwyższył wiek emerytalny, pozwalał na to, żeby mafie VAT-owskie łupiły Polaków, wyprowadzając z budżetu pieniądze, który wbrew woli rodziców nakazał 6-letniom dzieciom pójść do szkoły i który nie przejmował się tym, że w Polsce jest podział na tych, którzy mają przywileje i którzy nie mają, którzy zwijali tę Polskę, który wreszcie miał taką filozofię rozwoju polskiej gospodarki, który można najlepiej pokazać na przykładzie LOT, który miał przestać istnieć - wyliczyła Beata Szydło.

- Mam pytanie. Jaka jest prawdziwa twarz Małgorzaty Kidawy-Błońskiej? Ta twarz z plakatu, który w tej chwili jest lansowany w kampanii, czy ta twarz Kidawy-Błońskiej, która podnosiła rękę za podwyższeniem wieku emerytalnego Polaków? - spytała. Skrytykowała również eurosposła Roberta Biedronia, kandydata Lewicy w wyborach prezydenckich, za niedawne ostre słowa o stanie praworządności w Polsce.

Andrzej Duda bez obietnic, zapowiada cykl spotkań z wyborcami

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu nie złożył żadnych konkretnych obietnic wyborczych, mówił natomiast sporo o zmianach, które udało się wprowadzić za jego kadencji. - Jeszcze czeka nas droga, którą musimy przejść. Też jeszcze nie wszystkich zmian udało nam się dokonać. Po to rozmawiam z Polakami i to nie jest tak, że ludzie tylko chwalą. Oczywiście, często słyszę słowa podziękowania za 500+, obniżenie wieku emerytalnego, dodatkowe świadczenia dla emerytów, że znika bezrobocie, że wielu młodych ludzi wraca do Polski, że rodzice dziś nie mówią, że dzieci wyjechały, bo musiały. Oczywiście, wyjeżdża ten co chce, po to jesteśmy w Unii Europejskiej, żeby była ta możliwość wyboru, tak właśnie po to, żeby młodzi wracali, ale żeby jeździli i zdobywali doświadczenia, przywozili nowe wzorce, ale żebyśmy też mieli własną myśl i jej nie tracili - stwierdził.

Podkreślił, że sporo do zrobienia jest w zakresie opieki zdrowotnej, przypomniał, że niedawno w Pałacu Prezydenckim zainaugurowano narodową strategię onkologiczną, która wymaga wielomiliardowych nakładów. - Dziękuję, że te miliardy się znajdują, a ten program musi zostać zrealizowany. To kwestia naszej przyszłości jako państwa i społeczeństwa, wielkie dziejowe wyzwanie przyszłości - powiedział prezydent.

Zadeklarował, że podobnie jak pięć lat temu w czasie kampanii wyborczej będzie jeździł po kraju tzw. Dudabusem i spotykał się z wyborcami. - Zapraszam wszystkich na te spotkania, które będą się odbywały w całej Polsce. Będę ogromnie wdzięczny za każdą obecność, za każdą uściśniętą dłoń, za każdą uwagę, także za każdą krytykę, która jest ważna, bo pozwala naprawiać Rzeczpospolitą i robić to, co rzeczywiście istotne dla ludzi

Na koniec wystąpienia do Andrzeja Dudy dołączyła jego żona Agata i razem wznieśli hasło „Niech żyje Polska!”. Według nieoficjalnych informacji ma to być jeden z głównych sloganów wyborczych urzędującego prezydenta.

Nadal nie zaprezentowano oficjalnie sztabu wyborczego Andrzeja Dudy. Media spekulują, że jego szefem ma być europoseł PiS Joachim Brudziński, który jesienią ub.r. kierował kampanią partii do polskiego parlamentu. Rzadziej ostatnio jako kandydatkę do tej funkcji wymieniano Beatę Szydło.

Niektórzy dziennikarze komentujący na Twitterze konwencję Andrzeja Dudy podkreślali jej rozmach. - Opozycja tak nie umie - napisał Wojciech Szacki z „Polityki”. - A teraz porównajcie erudycję, wiedzę, błyskotliwość, pasję, energię, zaangażowanie w polskie sprawy i wizję Polski 2 głównych kandydatów do prezydenckiego fotela. Po prostu porównajcie #Duda2020 #Kidawa2020 - stwierdził Michał Adamczyk z Telewizji Polskiej.

- Moim zdaniem: konwencja PiS/PAD (prezydent Andrzej Duda - przyp.) świetnie zorganizowana. Przemówienia zupełnie nijakie. Bardziej do samych siebie niż do wyborców. PAD pokazywany niczym mąż stanu. Tymczasem lepiej wypada, gdy się go pokazuje jako pierwszego wśród równych - na meczu, podczas biegu, na bazarze - skomentował Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej”. - Najlepszą miarą sukcesu konwencji wyborczej #Duda2020 jest  publikowanie na koncie Tomasza Lisa obraźliwych tweetów z częstotliwością co 2 minuty. Takiego wzmożenia pogardy i nienawiści dawno tam nie było - stwierdził Daniel Liszkiewicz, wiceszef redakcji publicystyki w TVP Info.

Pojawiły się też krytyczne wpisy. - Symetryści zachwycają się świecidełkami, jakby pierwszy raz dyskotekę zobaczyli. Opozycja tak nie umie, PiS świetnie wydało pieniądze itp. No i co z tego, że miga, krzyczą i klepią się po plecach, skoro to jest feta na cześć łamacza konstytucji? Teatrzyk nie przykryje tej hańby - ocenił Przemysław Szubartowicz, z Wiadomo.co, współpracujący z PO (pod koniec ub.r. prowadził debatę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z Jackiem Jaśkowiakiem w prawyborach partyjnych).

Wybory prezydenckie 10 maja

Od momentu ogłoszenia tych dat obu tur wyborów prezydenckich formalnie ruszyła kampania wyborcza, sztaby kandydatów mogły zacząć zbierać podpisy poparcia - każdy kandydat musi ich dostarczyć minimum 100 tys., a po zebraniu 1 tys. można złożyć wniosek o rejestrację komitetu wyborczego.

Pod koniec ub.r. kandydowanie zapowiedzieli szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia. Szefową sztabu Kosiniaka-Kamysza jest była dziennikarka Polsatu i Telewizji Polskiej Magdalena Sobkowiak, w piątek zaprezentowano hasło główne kampanii "Nadzieja dla Polski".

W sztabie Szymona Hołowni szefem jest Jacek Cichocki, były minister w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz. W piątek ogłoszono, że komunikację będzie nadzorować Olga Adamkiewicz z firmy marketingowo-technologicznej Brand New Galaxy. Hołownia nie jest wspierany przez żadne ugrupowanie, liczy że na cele kampanii zbierze od 5 do 10 mln zł od zwolenników.

W ostatnich tygodniach Lewica (tworzą ją SLD, Wiosna i Razem) poinformowała, że jej kandydatem będzie lider Wiosny Robert Biedroń, natomiast w prawyborach w Konfederacji zwyciężył Krzysztof Bosak.

W dotychczasowych sondażach poparcia zdecydowanym liderem jest Andrzej Duda, którzy najczęściej uzyskuje ponad 40 proc. wskazań, natomiast poparcie dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wynosi ok. 30 proc. Z pozostałych kandydatów żaden nie osiąga 15 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Niech żyje Polska!” - Andrzej Duda zaczął kampanię wyborczą (wideo)

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zenek
dobry czlowiek i popieram na dalsza kadencje andzeja dude obecnego prezydenta RP
18 22
odpowiedź
User
Virtu
Hasło jak z typowych imienin, gdzie pijany wujek robi co raz większy wstyd, a ty marzysz by jak najszybciej opuścić tę rodzinną uroczystość
19 9
odpowiedź
User
Kik
Ciekawe co będzie robił Duda na bezrobociu. Szkółka nauki jazdy na nartach?
17 10
odpowiedź
User
zed
Widok Adriana czekającego na baczność w korytarzyku, aż prezes skończy przemawiać - wyborne.
19 11
odpowiedź
User
hahaha
Niech żyje Polska - a córeczka myk za granicę...
17 8
odpowiedź