SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmarł dziennikarz Andrzej Matul, jeden z głosów radiowej Jedynki

W wieku 75 lat zmarł Andrzej Matul - dziennikarz i lektor, przez dekady związany z Polskim Radiem. Prowadził m.in. „Sygnały Dnia”, „Cztery Pory Roku” i „Lato z Radiem”.

Andrzej Matul, fot. youtube / Polskie RadioArticle

O śmierci Andrzeja Matula poinformowało Polskie Radio w czwartek rano.

Matul był związany z publicznym nadawcą przez kilka dekad. Przez lata był dziennikarzem - prowadził w Jedynce m.in. „Sygnały Dnia”, „Cztery Pory Roku” i „Lato z Radiem”. Był jednym z najbardziej charakterystycznych głosów tych audycji.

Od lat 90. Andrzej Matul pełnił też funkcje menedżerskie w Polskim Radiu. Początkowo był zastępcą kierownika redakcji kulturalnej Jedynki, a potem szefem tej redakcji. W 2000 roku został w rozgłośni zastępcą kierownika redakcji kultury i wiedzy, a potem szefem redakcji pasm muzyczno-publicystycznych.

Prowadził również „Radiowy Tygodnik Kulturalny” i „Wieczory z Jedynką”.

 

Jako lektor Andrzej Matul czytał polskie wersje językowe wielu filmów fabularnych (m.in. „Tylko dla orłów”, „Imię róży”, seria „Powrót do przyszłości”, „Lista Schindlera”, „Wzgórze nadziei”, „Iniemamocni”, „Madagaskar”, „Ratatuj”, „Armageddon”) i klku seriali animowanych dla dzieci.

W 1998 roku Andrzej Matul został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał też Złoty Mikrofon Polskiego Radia, nagrodę Chryzostom i tytuł Mistrza Mowy Polskiej w siódmej edycji tego plebiscytu.

- Pierwszy raz usłyszałam Andrzeja będąc nastolatką, a później kiedy poznałam go w radiu to zrozumiałam, że jest wzorem dla wielu dziennikarzy, ale w taki naturalny sposób. To był wzór polszczyzny, ale nie polszczyzny sztywnej. On potrafił z języka polskiego wycisnąć rozbuchanie, szaleństwo - powiedziała w czwartek rano w radiowej Dwójce dziennikarka Magdalena Mikołajczuk.

- Człowiek niesamowitej wrażliwości radiowej uosabiający wszystko to dobre, co mnie i moje pokolenie w publicznym radio kształtowało - napisał na Twitterze Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Chinach.

- Nie żyje Andrzej Matul. Wybitny radiowiec, posiadacz wspaniałego głosu, kultowy lektor filmowy. Odbierałem od niego w Polskim Radiu przed laty kartę mikrofonową z dobrym słowem, które do dziś noszę z wdzięcznością w sercu. RIP - stwierdził Przemysław Szubartowicz, były dziennikarz Jedynki.

Dołącz do dyskusji: Zmarł dziennikarz Andrzej Matul, jeden z głosów radiowej Jedynki

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LGOM
Memento mori. Smutek wielki...
odpowiedź
User
Pawel
AM dziennikarz z klasą,merytoryczny,b.dobrze rozumiał co to prywatność.RIP
odpowiedź
User
San
A radio olało go po przejściu na emeryturę. Taki ma szacunek do osobowości. Tacy ludzie powinni mieć własną audycję raz w tygodniu.
Wszystkich dobrych dziennikarzy pozbyli się, a prxyjęli miernoty i propagandzistów. Teraz będą fałszywie wspominać
odpowiedź