SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jedynka bez „Historii żywej” z prof. Nowakiem

Z ramówki radiowej Jedynki zniknęła cotygodniowa audycja „Historia żywa”, w której Dorota Truszczak rozmawiała z prof. Andrzejem Nowakiem. - Żadne  merytoryczne (ani jakiekolwiek inne) powody decyzji o raptownej likwidacji „Historii żywej” nie zostały przedstawione. Taka nowa kultura. A może nie całkiem nowa - skomentował prof. Nowak. Jedynka rezygnuje też z audycji „Wieczór z historią” Lecha Makowieckiego.

Prof. Andrzej Nowak, fot. screen z youtube / ascotvProf. Andrzej Nowak, fot. screen z youtube / ascotv

„Historia żywa” była nadawana w Jedynce od lutego 2016 roku, ostatnio nowe odcinki pojawiały się w poniedziałki krótko po godz. 21. Ostatnie wydanie wyemitowano dwa tygodnie temu.

W audycji dziennikarka Jedynka Dorota Truszczak rozmawiała z prof. Andrzejem Nowakiem o różnych wydarzeniach z historii Polski, od września 2022 do połowy ub.r. tematem były nasze relacje z Rosją, a wcześniej Rusią. - Ideą jest pokazywanie historii nie jako wiedzy zamkniętej w podręcznikach, ale elementu naszej tożsamości narodowej, który stale wpływa na dokonywane przez nas wybory życiowe i całą naszą teraźniejszość - podkreślono w opisie audycji.

Prof. Andrzej Nowak wylicza odcinki „Historii żywej”, które się nie ukażą

O usunięciu „Historii żywej” z ramówki prof. Andrzej Nowak poinformował na swoim fanpage’u facebookowym. - Nowa pani dyrektor Programu 1 podjęła w poniedziałek decyzję, by zakazać dalszej emisji. O ile mi wiadomo „Historia żywa” miała sporą grupę zainteresowanych słuchaczy. Cóż - bardzo mi przykro, że nie będą już mogli swojej audycji posłuchać - opisał.

Wyliczył, że na antenie nie pojawi się nagranych już wcześniej dziesięć odcinków, m.in. o legendzie Legionów, rewolucji 1905 roku, rusyfikacji i germanizacji oraz Wielkiej Emigracji.

- Żadne merytoryczne (ani jakiekolwiek inne) powody decyzji o raptownej likwidacji „Historii żywej” nie zostały przedstawione. Taka nowa kultura. A może nie całkiem nowa. Decyzja pani dyrektor Programu 1 oznacza bowiem odświeżenie znanego z PRL pojęcia „półkownik”, to jest skierowanie na zamkniętą cenzorskim gestem „półkę” już gotowych produkcji medialnych - ocenił historyk.

- Polskie Radio ma prawa do tych audycji i może zrobić to, co Telewizja Polska pod nowymi rządami zrobiła już z szeregiem programów, które zostały na polecenie jej kierownictwa usunięte z ogólnodostępnych kanałów, jak youtube. Być może na tym polega wolność odzyskania - 2024 - skomentował.

 

Jak informowaliśmy w weekend, z ramówki Jedynki znika też audycja „Wieczór z historią”, którą przez siedem lat przygotowywał i prowadził muzyk LechMakowiecki, jako publicysta współpracujący z tygodnikiem „Sieci”.

CZYTAJ TEŻ: Polskie Radio żegna się z szefem biura programowego

W połowie lutego dyrektorką radiowej Jedynki została Paulina Stolarek-Marat (w miejsce Marcina Kusego), a jej zastępcami - Jacek Czarnecki i Magdalena Szturemska.

Według badania Radio Track od listopada ub.r. do stycznia br. Jedynka miała 5,4 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 5,6 proc. rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Jedynka bez „Historii żywej” z prof. Nowakiem

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Był telefon z góry od ministra, to co mieli zrobić?! A Historia będzie "taka jak my ją rozumiemy" bez "Resetu" i Niemców jako sprawców IIWŚ.
odpowiedź
User
Nickodem
Paulina Stolarek-Marat. Hańba! Zapamiętaliśmy. Ta decyzja będzie sie za tobą ciągnąć do końca życia.
odpowiedź
User
Talaga
Jeden z najlepszych polskich historyków obecnie. Bawią się chłopaki w krótkich spodenkach...ech
odpowiedź