Korespondent TVN Andrzej Zaucha wycofany z Rosji

TVN zdecydował, że jego korespondent Andrzej Zaucha nie będzie na razie przygotowywał relacji z terytorium Rosji - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Jedną z przyczyn są uchwalone w piątek przepisy, zgodnie z którymi za rozpowszechnianie informacji o wojsku, które władza uzna za fałszywe, grozi do 25 lat więzienia.

Tomasz Wojtas
Tomasz Wojtas
Udostępnij artykuł:

Andrzej Zaucha od tygodni przebywał w Rosji. Od początku rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę każdego dnia relacjonował m.in. działania rosyjskich władz, tamtejszych propagandowych mediów i skutki sankcji gospodarczych nałożonych na kraj m.in. przez Unię Europejską i USA.

Codziennie Zaucha wielokrotnie łączył się w TVN24, jego relacje pokazywano też w głównym wydaniu „Faktów”.

Andrzej Zaucha będzie przygotował relacje spoza Rosji

W zeszły weekend się to zmieniło. - W związku z godzącą w także w zagraniczne media ustawą i możliwością ataku wobec niezależnych dziennikarzy, którzy wykonywaliby dalej swoją pracę, TVN zdecydował się zawiesić działalność naszego specjalnego korespondenta w Rosji - przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl biuro prasowe nadawcy.

- Andrzej Zaucha będzie dalej informował i komentował sytuację związaną z brutalną agresją na Ukrainę, pozostając jednak poza granicami Rosji - dodało.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/kijow-ostrzal-przez-rosjan-dziennikarze-sky-news,7170023142246017a ##

W piątek wyższa izba rosyjskiego parlamentu, Rada Federacji, zatwierdziła przyjęty już wcześniej przez Dumę projekt ustawy, na mocy której rozpowszechnianie "fałszywych" informacji o siłach zbrojnych jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat więzienia, ale w przypadku gdy rozpowszechnianie tych informacji będzie miało "poważne konsekwencje" - kara może wynieść do 15 lat. Zapowiedziano, że przepisy wejdą w życie po podpisaniu ich przez prezydenta Władimira Putina.

Rosyjskie media otrzymały nakaz publikowania informacji wyłącznie ze źródeł rządowych i muszą opisywać sytuację na Ukrainie jako "specjalną operację wojskową", natomiast słowa "wojna" i "inwazja" są zakazane przez regulatora mediów Roskomnadzor.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/media-rosja-wojna-ukraina-przebieg-cenzura-wszyscy-z-niezaleznych-mediow-sa-zagrozeni,7170023729215617a ##

Andrzej Zaucha był stałym wysłannikiem „Faktów” TVN w Moskwie od 2007 do początku ub.r., kiedy nadawca zlikwidował tamtejszą placówkę korespondencyjną. Przy czym Zaucha nadal przygotowywał relacje z ważnych wydarzeń w Rosji, a także Białorusi i Ukrainie.

Wcześniej dziennikarz przez 10 lat był korespondentem RMF FM w Rosji.

TVP i Polsat bez korespondentów w Rosji

Telewizja Polska nie ma wysłannika w Rosji od września ub.r., kiedy pełniący tę funkcję Tomasz Jędruchów nie uzyskał przedłużenia akredytacji. Miała to być odpowiedź na krytyczne wobec Rosji treści w TVP, m.in. emisję filmu dokumentalnego Aleksieja Nawalnego. Przedstawicielom TVP zasugerowano nieoficjalne, że żaden jej dziennikarz nie otrzyma nowej akredytacji.

Tomasz Jędruchów we wrześniu dołączył do utworzonego wtedy zespołu korespondentów w Kijowie, od ponad tygodnia relacjonuje wojnę w Ukrainie.

Natomiast Polsat nie ma stałego korespondenta w Moskwie od połowy 2019 roku, po tym jak z nadawcą rozstał się pełniący tę funkcję przez siedem lat Tomasz Kułakowski.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/co-pokazuja-media-w-rosji-pierwyj-kanal-rossija-24-wojna,7170026048947841a ##

Od wybuchu w Ukrainie kanały informacyjne osiągają rekordowo wysoką oglądalność. Według danych Nielsen Audience Measurement od 24 do 28 lutego br. TVP Info miało 10,38 proc. udziału w rynku telewizyjnym, TVN24 - 9,36 proc., a Polsat News - 4,87 proc. To najwyższe wyniki tych stacji w historii nadawania.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online