SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Anna Gacek po 19 latach odchodzi Trójki. Polskie Radio: nie przyjęła nowej propozycji

Dziennikarka Anna Gacek, która przez 19 lat była związana z Programem III Polskiego Radia otrzymała wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym. - Decyzją prezes Polskiego Radia, nie ma dla mnie miejsca na antenie Trójki - poinformowała. - - Red. A. Gacek otrzymała inną propozycję kontynuacji pracy w Polskim Radiu, jednak sama podjęła decyzję o jej nieprzyjęciu - podkreśla rzeczniczka Polskiego Radia.

Anna Gacek, fot. Facebook Article

O decyzji prezes zarządu Polskiego Radia dziennikarka poinformowała na Facebooku. - To zdjęcie z wczoraj. Z kolacji celebrującej 19 wspaniałych lat, które spędziłam w Programie Trzecim Polskiego Radia. Dziś nie usłyszymy się w Aksamicie. Jutro nie będzie mnie w Tonacji. W czwartek nie poprowadzę Do Południa. Decyzją Prezes Polskiego Radia - ze skutkiem natychmiastowym - nie ma dla mnie miejsca na antenie Trójki - napisała.

W odpowiedzi na prośbę portalu Wirtualnemedia.pl o komentarz odpisała nam tylko: - Na tę chwilę wszystko, co miałam do powiedzenia zamieściłam w oświadczeniu w mediach społecznościowych - stwierdziła.

Rzeczniczka prasowa Polskiego Radia Ewelina Steczkowska podkreśliła, że Anna Gacek nie została zwolniona, tylko wygasła jej dotychczasowa umowa z nadawcą. - Red. A. Gacek otrzymała inną propozycję kontynuacji pracy w Polskim Radiu, jednak sama podjęła decyzję o jej nieprzyjęciu. Szanujemy ten wybór i życzymy red. A Gacek wszelkich sukcesów w nowych przedsięwzięciach. Przypisywanie odpowiedzialności za tę osobistą decyzję innym osobom jest jednak nieuzasadnione i niewłaściwe - stwierdziła w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Steczkowska.

- Natomiast zgodnie ze światowymi standardami postępowania, żaden pracodawca nie może publicznie rozpowszechniać szczegółów dotyczących kwestii personalnych swoich obecnych i byłych pracowników. Polskie Radio nie będzie zatem więcej komentowało tej sprawy - dodała rzeczniczka firmy.

Internauci protestują

W poniedziałek w południe internauci stworzyli petycję w sprawie zmiany decyzji kierownictwa publicznej rozgłośni do ministra kultury oraz do prezes Polskiego Radia i rozpoczęli zbieranie podpisów. - Skandaliczne, nagłe, bezzasadne zwolnienie z pracy redaktor radiowej Trójki Anny Gacek to akt publicznego politycznie motywowanego małostkowymi emocjami i interesami wandalizmu w obszarze Kultury,  wrażliwości  w tym muzycznej edukacji przyszłych pokoleń Polaków. Należy  sprawę postawić jasno -  niezależnie  od pobudek Prezes Polskiego Radia przyjętym stylem,  metodologią dokonanego zwolnienia z pracy Redaktor Anny  Gacek uzasadnia tezę,  że takie potraktowanie tej bez wątpienia wybitnej Dziennikarki Muzycznej przemawia za podaniem się Prezes Polskiego Radia do dymisji. Apelujemy o zmianę dotychczasowych decyzji w sprawie  Anny Gacek - stwierdzono w petycji.

Dziennikarka prowadziła takie audycje jak „Aksamit”, „W tonacji Trójki” z Wojciechem Mannem, „Do południa” oraz autorskie wywiady w Trójce.

Do tej pory w swojej karierze pisała m.in. dla „Machiny”, „Teraz Rock”, „A4”, „Zwierciadła”, „Przekroju”, K MAG”, „Vice” oraz „Dziennika Gazety Prawnej”.

Nowa prezes Polskiego Radia

Od połowy stycznia Agnieszka Kamińska została nową prezes Polskiego Radia, zastąpiła na tym stanowisku Andrzeja Rogoyskiego.

Z badania Radio Track Millward Brown wynika, że od listopada ub.r. do stycznia br. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 5,8 proc.

Polskie Radio w 2018 r. osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec roku nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem.

W Polskim Radiu dyrektor - redaktor naczelny zarabiał przeciętnie 16 148 zł miesięcznie, kierownik redakcji - 12 036 zł, rzecznik prasowy - 12 132 zł, redaktor wydawca - 10 545 zł, a spiker-lektor - 3 978 zł (wszystkie kwoty brutto). Członkowie zarządu mieli podpisane kontrakty menedżerskie, a odwołanemu w sierpniu ub.r. prezesowi Jackowi Sobali wypłacono odszkodowanie za konkurencyjność.

Liderem RMF FM

W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut.

Liderem słuchalności w zeszłym roku było RMF FM, a PR1 i PR3 odnotowały historycznie najniższe wyniki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Anna Gacek po 19 latach odchodzi Trójki. Polskie Radio: nie przyjęła nowej propozycji

179 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Logopeda
Umówmy się, że z taka wadą wymowy nigdy nie powinna zasiadać przed mikrofonem Polskiego Radia...
odpowiedź
User
walter
bardzo dobra decyzja.
odpowiedź
User
Master
Co się stało? Jaki był powód, że tak ohydnie postępuje się z dziennikarką tak dobrą merytodycznie i po takim stażu? Pani prezes PR chce zostać jedyną słuchaczką tych rozgłośni? "Ambitny" plan...
odpowiedź