SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Answear.LAB chce wpisania słowa "siostrzeństwo" do słowników

W ramach startującej właśnie akcji “Dajemy słowo: siostrzeństwo” , firma Answear.LAB, wspólnie z czołowymi mediami i twórcami, dąży do wpisania słowa _siostrzeństwo_ do słowników współczesnej polszczyzny.

Kiedy przed rokiem marka Answear.LAB rozpoczęła działania popularyzujące ideę siostrzeństwa, odkryła brak tego terminu we współczesnych słownikach języka polskiego.

-_Było to dla nas sporym zaskoczeniem, bo wydawało się, że to pojęcie jest ostatnio bardzo popularne - wyjaśnia Agnieszka Pruchnik, brand dyrektor Answear.LAB. - W słownikach polszczyzny znajdziemy “braterstwo”, które odnosi się także do kobiet, ale naszym zdaniem w dzisiejszych czasach, kiedy kobiety wciąż zabiegają o należne im miejsce - w historii, w kulturze, życiu zawodowym i publicznym, nie jest to już wystarczające. Uznałyśmy, że warto upomnieć się o “siostrzeństwo” - podkreśla i wskazuje, że “sisterhood”, czyli angielski odpowiednik ”siostrzeństwa", funkcjonuje także w Cambridge Dictionary czy Oxford English Dictionary.

Z informacji, jakie marka uzyskała od Rady Języka Polskiego, wynika, że w języku polskim nadal nie jest to “wyraz dość powszechnie używany”. Rada też doprecyzowała: - Ponieważ jednak frekwencja tekstowa wyrazu “siostrzeństwo” stale rośnie, a także można obserwować początki jego upowszechnienia się poza wskazaną odmianą języka, realne jest, że w niedalekiej przyszłości zostanie on przez leksykografów dostrzeżony i zarejestrowany w słownikach.

Firma Answear.LAB namówiła do propagowania “siostrzeństwa” polskie media - m.in. Gazetę.pl. Onet, naTemat.pl oraz znanych twórców, którzy na potrzeby kampanii już napisali, bądź w kolejnych tygodniach napiszą, teksty traktujące o wartościach “siostrzeństwa”.  Wśród nich są m.in.:  Joanna Kuciel-Frydryszak (autorka bestsellera „Chłopki”), Sylwia Chutnik (znana kulturoznawczyni i pisarka), Karolina Sulej (autorka książki „Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm”), Elżbieta Cherezińska (pisarka, autorka książek. m.in. „Królowa”, „Harda”), Inga Iwasiów (prozaiczka, profesorka nauk humanistycznych), Krystyna Romanowska (dziennikarka, pisarka, współautorka bestsellerowego cyklu rozmów z prof. Zbigniewem Lwem-Starowiczem), Katarzyna Szumlewicz (filozofka i doktor pedagogiki, autorka książek o emancypacji i obrończyni praw kobiet) oraz wielu innych. 

Do akcji ”Dajemy słowo: siostrzeństwo” może przyłączyć się każdy, publikując treści zawierające ten ważny wyraz nie tylko w mediach lub na blogu, ale też na Facebooku czy Instagramie.

Marka zleciła firmie PSMM analizę weryfikującą popularność  słowa. Wynika z niej, że w publikacjach w mediach tradycyjnych i
społecznościowych w ubiegłym roku pojawiło się ono 6204 razy.

Answear.LAB zamierza także systematycznie dawać pretekst do mówienia i pisania o “siostrzeństwie” - już realizuje wśród swoich konsumentek internetowy sondaż dotyczący siostrzeństwa, wkrótce przedstawi nową limitowaną kolekcję, której bohaterkami są niezwykłe siostry oraz planuje kolejne wydarzenia. Wszystko po to, by uzyskać pozytywną deklarację leksykografów i wydawców słowników oraz jak najszerszą społeczną aprobatę dla idei siostrzeństwa.
 

Dołącz do dyskusji: Answear.LAB chce wpisania słowa "siostrzeństwo" do słowników

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Solomon Kane
Siostrzeństwo broni ??? Broń w sumie rodzaj żeński :).
Ot problemy cywilizacyjne
odpowiedź
User
wredny
Siostrzeństwo broni ??? Broń w sumie rodzaj żeński :).
Ot problemy cywilizacyjne
bez sens urawniłowka poprawności politycznej
odpowiedź