SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie żyje aktorka Antonina Girycz-Dzienisiewicz. Grała w serialach i Teatrze Polskiego Radia

19 stycznia wieczorem w wieku 82 lat zmarła Antonina Girycz–Dzienisiewicz - aktorka teatralna, filmowa, radiowa i dubbingowa. Informację o śmierci przekazała PAP w czwartek w imieniu rodziny zmarłej, jej córka Julia Dzienisiewicz.

Antonina Girycz-DzienisiewiczArticle

Antonina Girycz–Dzienisiewicz przez ponad 30 lat występowała na scenie warszawskiego Teatru Współczesnego. "Nie była aktorką pierwszoplanową, ale jej charakterystyczne postaci drugoplanowe, epizody oraz kreacje dubbingowe na długo zostaną w pamięci widzów" - czytamy w informacji przesłanej przez rodzinę.

Artystka urodziła się 20 lutego 1939 r. w Berdyczowie (dzisiejsza Ukraina). W 1959 r. ukończyła we Wrocławiu studia dramatyczne i zadebiutowała rolą Ady w "Lekkomyślnej siostrze" Włodzimierza Perzyńskiego w reż. Igora Przegrodzkiego we wrocławskim Teatrze Dramatycznym.

W latach 1960-67 była aktorką m.in.: Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze, Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu i Teatru Polskiego we Wrocławiu. W 1962 r. otrzymała nagrodę na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za rolę Magdy w przedstawieniu "Kondukt" wystawianym w Teatrze Lubuskim.

Od 1967 do 2001 r. Antonina Girycz-Dzienisiewicz miała etat w Teatrze Współczesnym w Warszawie. W tym czasie powstało trzynaście spektakli Teatru Telewizji z jej udziałem, m.in.: "Strach i nędza III Rzeszy", "Malowana żona", "Dziady", czy "Komu wierzycie".

Aktorka, w swoim dorobku, ma też wiele ról filmowych, m.in. w "Polowaniu na Muchy" A. Wajdy i "Bilansie Kwartalnym" K. Zanussiego.

Antonina Girycz-Dzienisiewicz w ponad 150 słuchowiskach Teatru Polskiego Radia

Jak podaje Encyklopedia Teatru Polskiego, Antonina Girycz–Dzienisiewicz wystąpiła w 156 audycjach i słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, m.in. w: "Co tu kłopotu", "Komu bije dzwon" i "Sława i chwała".

Kreacje głosowe tworzyła też w dubbingu w bajkach i filmach dla dzieci, m.in. jako Swatka w "Mulan", babcia Georginia w "Charlie i fabryka czekolady" czy matka Gru w "Jak ukraść księżyc".

Przez ostatnie dwie dekady zagrała w wielu serialach telewizyjnych, takich jak m.in. „Przepis na życie”, „M jak miłość”, „Usta usta”, „Teraz albo nigdy!”, „Bulionerzy”, „Pensjonat pod Różą” i „Samo życie”.

Wcześniej wystąpiła natomiast w serialach „Dom”, „Czterdziestolatek”, „13 posterunek”, „W labiryncie” i „Zespół adwokacki”.

Jak podkreśliła rodzina, uwielbiała pracę z młodzieżą. "Poza własną pracą zawodową zajmowała się przygotowaniem do egzaminów do szkół teatralnych i filmowych późniejszych koleżanek i kolegów, którzy obecnie pracują w zawodzie" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Była żoną Macieja Dzienisiewicza (1939-87), aktora, reżysera, dyrektora teatru i pedagoga. Ma z nim dwie córki - Julię i Izabellę.

Dołącz do dyskusji: Nie żyje aktorka Antonina Girycz-Dzienisiewicz. Grała w serialach i Teatrze Polskiego Radia

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
RIP
odpowiedź
User
r
miała dobre geny, zawsze wyglądała na 10 lat młodszą (oprócz Czterdziestolatka).
odpowiedź