SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Setki tysięcy antyukraińskich treści w social mediach. Przodują m.in. Justyna Socha i Grzegorz Braun

Analitycy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM) i Stowarzyszenia Demagog potwierdzają, że w okresie trzech miesięcy od 1 listopada ub.r. w polskim internecie odnotowano niemal 180 tys. przekazów deprecjonujących Ukrainę i Ukraińców. W styczniu wśród najpopularniejszych kont powielających antyukraińską propagandę na Facebooku i Twitterze znaleźli się m.in. poseł Konfederacji Grzegorz Braun oraz prezeska stowarzyszenia Stop NOP – Justyna Socha.

(fot. Pexels)Article

IMM oraz Demagog potwierdzają, że antyukraińska narracja w social mediach wzrosła od początku bieżącego roku. Według najnowszej analizy w okresie od 1 do 31 stycznia 2023 roku w mediach społecznościowych pojawiło się ponad 57 tys. propagandowych wpisów na temat społeczności ukraińskiej. Przekazy publikowane były średnio aż 77 razy na godzinę.

Liczba publikacji wzrosła o 18 proc. w porównaniu do poprzedniego raportu z grudnia 2022, w którym zmonitorowano niemal 49 tys. materiałów. Najwyższy pik komunikacyjny (2,8 tys.) odnotowano 2 stycznia br. w kontekście obchodów rocznicy urodzin Stepana Bandery w Ukrainie.

Negatywne treści powielają Socha, Braun, Konfederacja

Wśród najpopularniejszych antyukraińskich treści na Facebooku znalazły się wpisy Grzegorza Brauna, który w jednym ze swoich postów opublikował relację z konferencji prasowej „Ukrainizacja Polski w praktyce”. Podczas nagrania padła wypowiedź: „Dla Polaków państwo polskie pod władzą obecnie PiS-u – z pełnym poparciem opozycji – stworzyło podstawy dla szykan, dla przykrości, dla poczucia bycia obywatelem drugiej kategorii w naszym kraju”.

W zestawieniu kont powielających antyukraińską propagandę na Facebooku po raz pierwszy znalazła się prezeska Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach Stop NOP Justyna Socha, która w styczniu na swojej stronie opublikowała zaproszenie do wzięcia udziału w proteście „Stop wciąganiu nas do wojny”.

W najnowszej analizie przedstawiono konta, których nacechowane negatywnie wobec narodu ukraińskiego wpisy osiągnęły najwyższe zasięgi od listopada 2022. Wśród nich wskazano pięć profili na Twitterze, które znalazły się we wszystkich poprzednich raportach, z kolei na Facebooku odnotowano szóstkę takich autorów.

W styczniu, analogicznie do poprzednich miesięcy, najwięcej antyukraińskich wpisów zostało opublikowanych na Twitterze – 52,4 tys. tweetów (wraz z retweetami), co stanowi 91,3 proc. wszystkich zidentyfikowanych przez Demgoga i IMM antyukraińskich wpisów i komentarzy w mediach społecznościowych. Dużo mniej wpisów znaleźć można na Facebooku (3,1 tys. wpisów – 5,5 proc. całej antyukraińskiej propagandy w styczniu).

Wśród najbardziej popularnych kont powielających antyukraińską propagandę na Facebooku znalazł się już trzeci raz fanpage Ukrainiec NIE jest moim bratem.

Dołącz do dyskusji: Setki tysięcy antyukraińskich treści w social mediach. Przodują m.in. Justyna Socha i Grzegorz Braun

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wstyd
Pożyteczni idioci lub cyniczni politycy (którzy tak jak Konfederacja uważają, że coś mogą na tym ugrać w nadchodzących wyborach).
odpowiedź
User
Ubawiony
Zbadajcie kto i z jakiego powodu zamieszcza treści proukraińskie.
odpowiedź
User
PW
Zbadajcie kto i z jakiego powodu zamieszcza treści proukraińskie.
zakładam, że powodem może być wojna za naszą granicą, w której wielu Polaków życzy Ukraińcom zwycięstwa, ale mogę się mylić
odpowiedź