SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes Towarzystwa Dziennikarskiego apeluje do policji o przestrzeganie przepisów i standardów gwarantujących wolność mediów

Prezes Towarzystwa Dziennikarskiego zwrócił się do Komendanta Głównego Policji o merytoryczne przygotowanie funkcjonariuszy, by odpowiednio obchodzili się z przedstawicieli mediów obecnymi na zgromadzeniach z okazji obchodów święta 11 listopada.

Seweryn Blumsztajn (screen: YouTube/Gazeta Wyborcza)Article

Prezes Towarzystwa Dziennikarskiego Seweryn Blumsztajn skierował do Komendanta Głównego Policji list w związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości. Przypomina w nim, że „wielu dziennikarzy i fotoreporterów będzie wykonywało swoje obowiązki służbowe relacjonując to, co będzie się działo się na ulicach polskich miast”.

Blumsztajn zwraca uwagę, że dziennikarze podczas pracy nie są uczestnikami zgromadzeń, protestów czy marszów, ale niezależnymi obserwatorami. Jak jednak dodaje, z raportu Towarzystwa Dziennikarskiego „Monitoring represji wobec wolnych mediów 2015-2021” wynika, że policja nie chroni dziennikarzy podczas zgromadzeń. „W naszym raporcie odnotowaliśmy szereg incydentów z udziałem Policji, które dotyczą legitymowania, zatrzymywania, przesłuchiwania reporterów czy utrudnienia im relacjonowania przebiegu zgromadzeń publicznych. Na naszej liście znalazło się 27 takich incydentów” - pisze.

Zdaniem Blumsztajna, incydentów można by było uniknąć, gdyby funkcjonariusze byli odpowiednio przeszkoleni w zakresie podstaw prawa prasowego i przygotowani na obecność mediów. „Zatrzymania reporterów, ich uporczywe legitymowanie, wywożenie do odległych komend, to nie dowód skuteczności Policji. To świadectwo braku zrozumienia roli mediów w demokratycznym państwie prawa” - podkreśla.

Czytaj też: HFPC pyta policję o dziennikarzy niewpuszczonych na miesięcznicę smoleńską

Towarzystwo Dziennikarskie apeluje do komendanta o „przygotowanie merytoryczne funkcjonariuszy”. „Oczekujemy przestrzegania przez Pana podwładnych przepisów prawa oraz podstawowych międzynarodowych standardów gwarantujących wolność działania mediów. Liczymy również, że funkcjonariusze będą reagowali na każdy przejaw agresji wobec dziennikarzy ze strony uczestników zgromadzeń” - pisze Blumsztajn. I dodaje: „Niech najbliższe wydarzenia społeczne będą dowodem na to, że funkcjonariusze Policji wiedzą na czym polega etos służby i są w stanie zapewnić porządek publiczny, a także ochronę życia i zdrowia obywateli, w tym dziennikarzy wykonujących swoją pracę”.

Dołącz do dyskusji: Prezes Towarzystwa Dziennikarskiego apeluje do policji o przestrzeganie przepisów i standardów gwarantujących wolność mediów

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stefan
Chciałbym aby kiedyś Towarzystwo D. upomniało sie o warunki pracy (w tym płacowe) dziennikarzy w mediach takich jak RASP, Agora,TVN i tak dalej. Ale tego nie zrobi, bo się boi.A poza tym to koledzy.
odpowiedź
User
Stefan
Chciałbym aby kiedyś Towarzystwo D. upomniało sie o warunki pracy (w tym płacowe) dziennikarzy w mediach takich jak RASP, Agora,TVN i tak dalej. Ale tego nie zrobi, bo się boi.A poza tym to koledzy.
odpowiedź
User
Marek
Po co to pouczanie, jeżeli samemu się nie przestrzega prawa i zasad - vide przegrane sprawy sądowe za kłamstwa GW
odpowiedź