SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apel o ocalenie naziemnej telewizji cyfrowej

Ponad 80 firm i organizacji zaapelowało, by nadawcy telewizyjni nie stracili wykorzystywanych przez nich częstotliwości naziemnych znajdujących się w dolnym paśmie UHF. Decyzje, czy nadal będzie tam nadawana telewizja, zapadną za rok. Zęby na te częstotliwości ostrzy sobie branża telekomunikacyjna.

Kilka miesięcy temu w Polsce zakończył się proces refarmingu. Zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC towarzyszyło przekazanie pasma 700 MHz na potrzeby telekomów. Wiele multipleksów musiało zmienić częstotliwości. DVB-T2/HEVC pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych lub poprawę ich jakości, więc miejsca w paśmie UHF jest wystarczająco dużo.

Jednak branża telekomunikacyjna chciałaby przejąć też dolne pasmo UHF - między 470 a 694 MHz. Obecnie wykorzystywane jest ono przez nadawców telewizji naziemnych i urządzenia, takie jak mikrofony bezprzewodowe. Kluczowe decyzje w tej sprawie zapadną na międzynarodowej konferencji WRC-23 w Dubaju, która odbędzie się w listopadzie 2023 r.

Grupa Wider Spectrum, której członkami są m.in. Broadcast Networks Europe, Digital UK, Europejska Unia Nadawców oraz Pearle, zaapelowała, aby dolne pasmo UHF pozostało dostępne dla nadawców.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/piractwo-naziemna-telewizja-cyfrowa-multipleksy-pornografia-telezakupy-hiszpania-andaluzja ##

80 mln gospodarstw domowych w Europie odbiera naziemną telewizję cyfrową

Według organizacji 80 mln gospodarstw domowych w Europie (43 proc.) odbiera telewizję za jego pośrednictwem. W ten sposób widzowie na Starym Kontynencie oglądają rocznie „miliony europejskich wydarzeń, przedstawień, festiwali i koncertów”

- Europa musi trzymać się swojego konsensusu, aby zagwarantować inkluzywny i innowacyjny jednolity rynek dla swoich obywateli, dla swojej kultury i dla swojego przemysłu. Obecnie zagrażają temu międzynarodowe dyskusje prowadzące do Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej 2023 - napisano w apelu.

EBU, której członkiem jest Telewizja Polska, już uczestniczyła w konsultacjach przed WRC-23 w grupie zadaniowej 6/1. Organizacja chce, aby każdy nadawca publiczny w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, korzystający z pasma UHF, był w stanie zagwarantować chęć oferowania niekodowanych kanałów telewizyjnych i zamiar korzystania z pasma przez wiele lat.

Dołącz do dyskusji: Apel o ocalenie naziemnej telewizji cyfrowej

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
D
Fakt, że od lat nikt nie kwapi się z zagospodarowaniem wszystkich multipleksów świadczy o tym że pewnie wkrótce muxy 4 i 5 przejmą telefoniarze.
Zostaną 4 ma UHF i jeden na VHF.
odpowiedź
User
Iksiński
To ja proponuję jeszcze bardziej rozwijać 4K i 8K aby jeszcze bardziej obciążać potrzeby transmisji 5G i za chwilę 6G, co skutecznie uzasadni potrzeby przydziału nowych pasm częstotliwości dla mobilnego Internetu i marginalizacji naziemnej telewizji cyfrowej.
odpowiedź
User
Mikolaj
Fakt, że od lat nikt nie kwapi się z zagospodarowaniem wszystkich multipleksów świadczy o tym że pewnie wkrótce muxy 4 i 5 przejmą telefoniarze.
Zostaną 4 ma UHF i jeden na VHF.


To nie oznacza że nikt z nadawców się nie kwapi ale regulator nigdy nie uwolnił tych multipleksów.
odpowiedź