SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apel Radia Eska

Zdaniem Eski m.in. RMF FM i Radio Zet zafałszowują wyniki badań radiowych

Radio Eska wezwało stacje radiowe (w tym RMF FM i Radio Zet) do zaprzestania emisji autopromocyjnych spotów, promujących te rozgłośnie w badaniu Radio Track.

- Od kilku miesięcy na antenach niektórych stacji radiowych emitowane są spoty promujące te rozgłośnie w badaniu Radio Track. Pierwszy komunikat pojawił się w RMF FM we wrześniu 2003 roku. Pod koniec ubiegłego roku podobne spoty rozpoczęło emitować Radio Zet, a następnie kolejne stacje - czytamy w komunikacie Eski.

W lutym br. Radio Eska zaapelowało do tych właśnie rozgłośni o zdjęcie spotów z anten. Tylko Radio Plus odpowiedziało na apel. Pozostali członkowie Komitetu Badań Radiowych wciąż nadają komunikaty promujące ich stacje w badaniach Radio Track.

- Spoty te są niebezpieczne dla badań słuchalności, gdyż ich treść odwołuje się do emocji słuchaczy i promuje jedną, wybraną rozgłośnię. Działania takie podważają wiarygodność badań, a więc tym samym zmniejszają wiarygodność radia jako nośnika reklamy. Podobne praktyki na świecie są zabronione. Polityka instytutów badawczych i podmiotów nadzorujących standard badań jest w tej kwestii bardzo jasna. Stacje nie mogą nadawać tego rodzaju spotów, pod groźbą wykluczenia ich z badań - informuje Eska. Radio Eska zastrzega, że dystansuje się od podobnych praktyk: "Jako jedyny podmiot wchodzący w skład KBR nie nadawało dotychczas na swoich antenach spotów odnoszących się do badań Radio Track. A zatem tylko Radio Eska nie próbuje wpłynąć na wyniki, co oznacza, że tylko słuchalność Eski nie jest manipulowana".

Do tej pory Eska apelowała do członków KBR, odwoływała się do ich odpowiedzialności za badanie. Ponieważ nie przyniosło to żadnego efektu postanowiono podjąć bardziej drastyczne kroki.

"W trosce o wspólne dobro rynku radiowego, jakim jest badanie Radio Track, apelujemy do wszystkich stacji, które rozpoczęły nadawanie komunikatów promujących je w badaniu Radio Track o wycofanie ich z anten do końca kwietnia br. W przeciwnym razie rozpoczniemy nadawanie podobnych spotów w stacjach sieci Radia Eska. Jeżeli nasz apel nie spowoduje zaprzestania ich emisji pokażemy, jak daleko można zajść w kreatywności przy tworzeniu tego rodzaju spotów i do czego może to doprowadzić. Chcemy skłonić do zastanowienia się propagatorów tej akcji" - - czytamy w apelu Radia Eska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Apel Radia Eska

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl