SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zamieszanie wokół Aphetamine. Apple twierdził, że aplikacja popularyzuje narkotyki

Apple zagroził twórcy aplikacji Amphetamine dostępnej w Mac AppStore, że zablokuje dostęp do tego narzędzia. Według koncernu nazwa Amphetamine popularyzuje znaną nielegalną substancję odurzającą, co jest niezgodne z regulaminem sklepu. Ostatecznie po negocjacjach Apple wycofał się ze swojej kontrowersyjnej decyzji.

Amphetamine jest dostępny w Mac AppStore od 2014 r. Aplikacja przeznaczona do komputerów z MacOS uzupełnia poważny brak w możliwościach tego systemu.

Amphetamine pozwala użytkownikowi na wydłużenie czasu w jakim komputer przechodzi w stan uśpienia lub całkowite zablokowanie tego procesu w razie nieużywania komputera przez dłuższy czas. Do tej pory Apple nie zadbał o wprowadzenie takiej funkcji w MacOS, choć od dawna taka opcja jest dostępna np. w systemie Windows.

Czytaj także: 72 proc. iPhone'ów na najnowszym iOS, gorzej z iPadami i iPadOS

Apple: Amphetamine promuje narkotyki

Od 2014 r. Aphetamine bez przeszkód funkcjonowała w Mac AppStore i cieszy się zainteresowaniem użytkowników – aplikację pobrano ponad 432 tys. razy.

Jednak pod koniec 2020 r. Apple nagle zagroził, że usunie Amphetamine ze sklepu, jeśli nie zostanie zmieniona nazwa programu oraz jego ikona na pulpicie w postaci niewielkiej pigułki. Apple argumentował, że nazwa Amphetamine narusza regulamin Mac AppStore, bowiem może promować zabronione substancje (amfetaminę).

William Gustafson, autor aplikacji odwołał się od decyzji Apple wyjaśniając, że program w żaden sposób nie odnosi się do kwestii związanych z narkotykami, zaś sama amfetamina w wypadku określonych schorzeń jest dostępna legalnie na receptę.

Ostatecznie Apple zdecydował się na cofnięcie swojej decyzji i pozostawienie Aphetamine w niezmienionej formie, o czym Gustafson poinformował z satysfakcją na Twitterze.

Apple nie wyjaśnił w żaden sposób skąd wziął się plan usunięcia Amphetamine z Mac AppStore. Według spekulacji mogła za nim stać nadgorliwość jednego z pracowników koncernu lub zamiar wprowadzenia przez Apple do systemu MacOS identycznej funkcji jak ta, którą oferuje Aphetamine.

Czytaj także: Apple blokuje domyślne śledzenie naszych działań w internecie. Oczekiwanie na podobny ruch w Androidzie

W zakończonym 26 września 2020 r. IV kwartale roku finansowego 2020, Apple zanotowało przychód w wysokości 64,7 miliarda dolarów. To o 1 proc. więcej niż rok wcześniej (64,04 mld USD). Zysk netto zmalał w ujęciu rocznym z 13,69 mld dolarów do 12,67 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Zamieszanie wokół Aphetamine. Apple twierdził, że aplikacja popularyzuje narkotyki

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LOL
Czy w Apple karierę robi jakiś odpad z Ligi Polskich Rodzin albo innego AWS-u?
odpowiedź
User
znikający komentarz
Czy w Apple karierę robi jakiś odpad z Ligi Polskich Rodzin albo innego AWS-u?
odpowiedź
User
koalicja odpadów z LPR i AWS w Apple
spieszcie się czytać komentarze, tak szybko znikają
odpowiedź