SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

2,05 mln osób aktywowało aplikację mObywatel

2 mln osób pobrało do tej pory aplikację mObywatel, przez ostatni rok przybyło ponad milion użytkowników - poinformował w środę sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski. Aplikacja służy m.in. do potwierdzania tożsamości.

Article

Jak podał Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM, mObywatel to wirtualny portfel na dokumenty, do którego sukcesywnie dokładane są kolejne elementy.

"Kiedy zaczynał się 2020 rok z aplikacji mObywatel korzystało dokładnie 892 335 użytkowników. Dziś w swoich telefonach ma ją 2 051 356 osób" - powiedział cytowany w komunikacie minister Zagórski.

Najważniejszy element aplikacji to mTożsamość, czyli odzwierciedlenie na smartfonie danych z dowodu osobistego. Usługa korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych. Żeby zalogować się do aplikacji, potrzebny jest profil zaufany. Po jej uruchomieniu użytkownik znajdzie tam wszystkie informacje, które ma w dowodzie, łącznie ze swoim zdjęciem.

Zagórski podkreślił, że z aplikacji można korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.

mPrawo Jazdy zamiast papierowego dokumentu

Przypomniał, że od 5 grudnia w aplikacji można znaleźć mPrawo Jazdy zastępujący papierowy dokument.

W aplikacji działa też funkcja mPojazd. Usługa pokazuje właścicielowi pojazdu informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Aplikacja przypomina też o zbliżającym się terminie wygaśnięcia OC lub końcu ważności badania. Można w niej też sprawdzić liczbę punktów karnych.

Ponadto, mPojazd zawiera dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

W mObywatelu można też znaleźć e-recepty. Uczniowie i studenci mogą natomiast korzystać z mLegitymacji szkolnej i mLegitymacji studenckiej, które - podobnie jak tradycyjne legitymacje - upoważniają do zniżkowych przejazdów, wejść do kin czy teatrów.

Częścią aplikacji jest też Polak za granicą. Usługa podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu, czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata - wskazuje Cyfryzacja KPRM.

Aplikacja mObywatel jest dostępna na urządzeniach z systemami Android i iOS.

Dołącz do dyskusji: 2,05 mln osób aktywowało aplikację mObywatel

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ryszard
Jest źle . mPojazd od ponad miesiąca jest nieaktualna odnośnie badania technicznego i ubezpieczenia. eRecepta też ma problemy z aktualnością.
odpowiedź