SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple najbardziej wartościową spółką świata (ranking PwC)

Apple utrzymało pozycję lidera w opracowanym przez firmę doradczą PwC rankingu 100 największych pod względem wartości spółek na świecie. Zestawienie jest coraz bardziej zdominowane przez firmy z USA.

Article

Analiza PwC uwzględnia zmiany kapitalizacji przedsiębiorstw w okresie od marca 2009 roku do marca 2014 roku. Łączna kapitalizacja spółek z Top 100 uległa w tym czasie niemal podwojeniu - z 8,4 biliona dolarów do ponad 15 bilionów dolarów.

Próg wejścia do zestawienia również wzrósł prawie dwukrotnie: w 2009 roku aby znaleźć się na liście wystarczyła kapitalizacja na poziomie 40 miliardów dolarów, podczas gdy w 2014 roku wartość graniczna to 81 miliarda dolarów.

Dominację w globalnym zestawieniu potwierdziły spółki amerykańskie: w pierwszej dziesiątce znalazło się 8 firm pochodzących z USA, a w całym rankingu - 47. Spada natomiast liczba spółek z gospodarek wschodzących regionu BRIC. Na najnowszej liście jest ich 11, w porównaniu do 17 w 2009 roku. Z kolei stabilna pozostaje sytuacja spółek europejskich. Podobnie jak w 2009 roku w Top 100 znalazło się 18 firm ze strefy euro, w tym 8 z Wielkiej Brytanii.

W rankingu nie ma żadnej polskiej firmy. - Największa spółka notowana na warszawskiej giełdzie - PKO BP - ma kapitalizację rzędu 16 mld dolarów, a zatem aby wejść na listę, musiałaby zwiększyć swoją wartość aż pięciokrotnie - komentuje Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Ogółem w ciągu ostatnich 5 lat z Top 100 wypadły 32 przedsiębiorstwa. Jeśli chodzi o spółki, które zajęły ich miejsce i weszły do indeksu, w przypadku 29 jest to efektem wzrostu, natomiast 3 trafiły na listę w wyniku IPO (np. Facebook, Agricultural Bank of China) lub wydzielenia (np. wydzielenie AbbVie z Abbott).

W ciągu ostatnich 5 lat pod względem kapitalizacji rynkowej znacząco wzrosła pozycja sektora technologii - z 6. do 2. w klasyfikacji branżowej. W 2009 roku łączna wartość 9 firm z sektora technologii wynosiła 997 miliardów dolarów, natomiast w roku 2014 kapitalizacja rynkowa 13 spółek z tego sektora osiągnęła wartość 2,5 biliona dolarów.

Niezmiennie od 2012 roku spółką o najwyższej wartości na świecie pozostaje Apple, którego kapitalizacja w marcu 2014 roku wynosiła 469 miliardów dolarów. Na kolejnych miejscach znalazły się Google, Wells Fargo, Microsoft, Berkshire Hathaway, General Electric, Samsung Electronics, Roche Holding, Tencent Holdings i Amazon.com.

Dołącz do dyskusji: Apple najbardziej wartościową spółką świata (ranking PwC)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl