SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Apple najwartościowszą spółką świata (ranking PwC - Top 100)

Piąty rok z rzędu najbardziej wartościową spółką na świecie jest Apple, ale jej przewaga nad drugą spółką w rankingu (Alphabet - dawniej Google) jest coraz mniejsza - wynika z rankingu PwC.

Article

Łączna wartość rynkowa 100 największych spółek na świecie zmniejszyła się istotnie po raz pierwszy od czasów kryzysu finansowego, odnotowując spadek o 4% względem 31 marca 2015 r. Ta niekorzystna zmiana była spowodowana przede wszystkim sytuacją rynkową w Chinach oraz problemami z utrzymaniem wzrostu gospodarczego w Europie.

Jednocześnie nastąpił dalszy wzrost łącznej wartości spółek z USA - o 314 mld dolarów. Obecnie stanowią one ponad połowę (54 wobec 53 w roku ubiegłym) wszystkich spółek przedstawionych w rankingu, natomiast pod względem kapitalizacji – 62% łącznej wartości wszystkich przedsiębiorstw w Top 100 (wobec 57% w roku ubiegłym). Wzrost kapitalizacji firm amerykańskich był spowodowany przede wszystkim wzrostem wycen takich spółek jak Alphabet (dawniej Google), Amazon, Microsoft i Kraft-Heinz (połączonej spółki powstałej w wyniku transakcji przejęcia). Obecnie wszystkie z 10 największych spółek pochodzą z USA.

Apple pozostaje liderem rankingu piąty raz z rzędu, jednakże spadek wartości rynkowej spółki o 121 mld dolarów (17%) zmniejszył różnicę w stosunku do drugiej spółki w rankingu (Alphabet) z 350 mld dolarów do 86 mld dolarów. W lutym 2016 r. kapitalizacja Alphabet chwilowo była nawet wyższa niż rynkowa wycena Apple.

Łączna wartość spółek z sektora nowych technologii przewyższyła łączną wartość spółek z sektora finansowego. Ponadto z sektora nowych technologii pochodzą wszystkie spółki z podium rankingu: Apple, Alphabet oraz Microsoft, a do tego Facebook znalazł się na szóstej pozycji. Działalność tych gigantów pokrywa praktycznie cały świat, znacząco przyczyniając się do cyfrowej rewolucji w skali globalnej.

Europejskie spółki znacząco ucierpiały w wyniku kryzysu finansowego, ale również znacznie słabiej poradziły sobie z odrobieniem utraconej pozycji w kolejnych latach. Jedynie 24 firmy z Europy znalazły się w rankingu (o 7 mniej względem 2009 r. oraz o 17 mniej względem 2008 r.). Pod względem łącznej kapitalizacji spółki europejskie stanowią obecnie 19% rankingu.

Względem ubiegłego roku łączna wartość spółek z Chin i Hongkongu spadła o 20%, ale ich liczba pozostała na niezmienionym poziomie (11). Spadek łącznej kapitalizacji firm z tego regionu wynikał ze słabej sytuacji na tamtejszych giełdach.

"Niestety czasy, kiedy polska firma ma szansę znaleźć się na liście PwC TOP 100, wydają się bardzo odległe. W ubiegłym roku największa krajowa spółka notowana na warszawskiej giełdzie – Bank Pekao SA – miała kapitalizację rzędu 12,7 mld dolarów, a zatem aby wejść na listę, musiałaby ją zwiększyć prawie siedmiokrotnie. Niestety, w wyniku istotnych spadków kursów akcji na GPW, na koniec czerwca 2016 roku kapitalizacja Banku Pekao SA wynosiła już tylko 9 mld dolarów, a zatem aby zostać ujętą w rankingu, jej wycena musiała by wzrosnąć już ponad ośmiokrotnie." - stwierdził Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Raport firmy doradczej PwC przedstawia ranking 100 największych światowych spółek pod względem wartości rynkowej. Analiza uwzględnia zmiany kapitalizacji przedsiębiorstw w okresie od 31 marca 2015 r. do 31 marca 2016 r., w tym dynamikę i trendy w ujęciu globalnym, krajowym i sektorowym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Apple najwartościowszą spółką świata (ranking PwC - Top 100)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl