SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple zapowiada nowe wersje tvOS i watchOS. Wyświetlanie tekstów piosenek i App Store w smartwatchu

Podczas konferencji WWDC 2019 koncern Apple zaprezentował odświeżone wersje systemów tvOS oraz watchOS. W pierwszej z platform pojawiły się nowe narzędzia pozwalające na wygodniejsze oglądanie treści telewizyjnych, a także opcja wyświetlania teksów odtwarzanych piosenek. Z kolei watchOS zaoferuje użytkownikom bezpośredni dostęp do sklepu App Store, aplikacje będą funkcjonować niezależnie od tych w iPhonie, pojawią się też nowe funkcje monitorowania i ochrony zdrowia.

Tim Cook, szef AppleArticle

Nowe wersje systemów watchOS oraz tvOS zostały zaprezentowane przez Apple podczas tegorocznej edycji konferencji WWDC przeznaczonej dla deweloperów.

WatchOS 6 z własnymi aplikacjami i App Store

WatchOS to system przeznaczony do obsługi smartfonów Apple Watch. Kolejna odsłona tej platformy otrzymała numer 6.0. Jedną z najważniejszych nowości w zapowiedzianej edycji platformy jest możliwość instalowania w niej aplikacji niezależnych od tych które funkcjonują w iPhonie użytkownika. Apple poinformował też, że twórcy oprogramowania otrzymają nowe narzędzia, dzięki którym będą mogli tworzyć m.in. multimedialne aplikacje przeznaczone wyłącznie do Apple Watch.

W nowej wersji watchOS zostanie też udostępniona niezależna wersja platformy App Store. Użytkownicy smartwatchy produkowanych przez Apple będą mogli pobierać z tego sklepu i instalować w zegarkach aplikacje oferowane w App Store.

Według zapowiedzi w watchOS pojawi się także dyktafon pozwalający na rejestrowanie dźwięku oraz kalkulator wyposażony m.in. w funkcję pozwalającą na podzielenie pomiędzy kilka osób jednego rachunku do uregulowania. Apple zapowiedział także, że nadchodząca wersja systemu zaoferuje nowe tarcze zegarków, które mogą zastosować użytkownicy.

W nadchodzącej wersji systemu przewidziano także ulepszone narzędzia dotyczące kondycji fizycznej i zdrowia użytkownika. Jak zapowiada Apple nowy system będzie monitorował stale aktywność użytkownika i powiadomi go jeśli wykryje zmiany dotyczące tego parametru – zarówno w wypadku wzrostu, jak i spadku aktywności.

Ponadto watchOS ma zadbać o słuch użytkownika. Odpowiednia aplikacja wykorzystując wbudowany w zegarek mikrofon ma kontrolować poziom hałasu wokół i powiadomić właściciela zegarka w wypadku, gdy natężenie dźwięku w otoczeniu stanie się groźne dla zdrowia. W systemie przewidziano również nowe narzędzie ułatwiające kobietom kontrolowania ich cyklu menstruacyjnego.

TvOS: Teksty piosenek i obsługa kontrolerów do gier

Podczas poniedziałkowej konferencji WWDC Apple zapowiadając nową wersję systemu tvOS nawiązał do ujawnionego w marcu br. własnego serwisu VOD Apple TV+. Podczas prezentacji pokazano zwiastun serialu „For all of Mankind”, który Apple wyprodukował na potrzeby nowej platformy wideo. Seria opowiada alternatywną wersję wyścigu na Księżyc pomiędzy USA a Związkiem Radzieckim.

 

Z kolei w zapowiedzianej wersji systemu watchOS wśród nowości ma się pojawić możliwość zakładania indywidualnych profili dla różnych użytkowników korzystających z jednej przystawki Apple TV. Jak wyjaśnił Tim Cook, szef Apple takie rozwiązanie znacznie zwiększy komfort korzystania z usługi np. przez członków tej samej rodziny.

Inna nowość dotyczy aplikacji Music dostępnej za pośrednictwem tvOS. Zgodnie z zapowiedzią pojawi się w niej opcja umożliwiająca wyświetlanie na bieżąco tekstu odtwarzanej piosenki.

Apple zapowiedział także, że w nadchodzącej wersji tvOS znajdzie się możliwość obsługi gier za pośrednictwem popularnych kontrolerów, takich jak PlayStation Dual Shock oraz pad do Xbox One.

W zakończonym 30 marca 2019 r. II kwartale roku finansowego Apple zanotował przychód w wysokości 58,02 mld dol. To o 5 proc. mniej niż rok wcześniej (61,14 mld). Zmalał także zysk netto koncernu z Cupertino w ujęciu rocznym: z 13,82 do 11,56 mld dol.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Apple zapowiada nowe wersje tvOS i watchOS. Wyświetlanie tekstów piosenek i App Store w smartwatchu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl