SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple pierwszą firmą wartą ponad 3 biliony dolarów

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków, ale indeks Dow Jones drugi dzień z rzędu ustanowił historyczny szczyt notowań. Pozytywny sentyment wśród inwestorów nadal przeważa nad obawami o pandemię Covid-19. Apple zyskał 0,5 proc. Spółka stała się pierwszą amerykańską firmą, której wartość rynkowa przekroczyła 3 biliony dolarów.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,59 proc., do 35.799,65 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,06 proc. i wyniósł 4.793,54 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował 1,33 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.622,72 pkt.

„Spodziewamy się, że rok 2022 będzie znacznie trudniejszy z perspektywy inwestycyjnej. Rzadko kiedy rynek dostarczał przez trzy kolejne lata dwucyfrowych zwrotów, jak widzieliśmy w latach 2019-2021. Ze względu na to, że Rezerwa Federalna ma zamiar przyspieszyć zacieśnienie polityki monetarnej i dość wysokie wyceny na rynku akcji, spodziewamy się bardziej stonowanych zwrotów dla S&P 500 w tym roku, ale nadal oczekujemy, że akcje pozostaną atrakcyjne w porównaniu z innymi klasami aktywów” - powiedziała Heather Wald, wiceprezes Bel Air Investment Advisors.

„Na całym świecie jest wiele wiadomości dotyczących rosnącej liczby przypadków zakażeń wariantem Omikron, ale jest też wiele informacji, że przypadki nie są tak śmiertelne, jak poprzednie warianty Covida. Inwestorzy wolą skupić się na szklance do połowy pełnej niż na szklance do połowy pustej na początku roku” - powiedziała Ipek Ozkardeskaya, starszy analityk w Swissquote.

Podczas wtorkowej sesji rosły akcje firm związanych z podróżami. Carnival Corp. zyskał 2 proc., a linie American Airlines podrożały o 1,5 proc.

Rekord Apple

Apple zyskał 0,5 proc. Spółka stała się pierwszą amerykańską firmą, której wartość rynkowa przekroczyła 3 biliony dolarów.

Ford wzrósł o 11,6 proc. po tym, jak producent samochodów powiedział, że prawie podwoi roczną zdolność produkcyjną swojego elektrycznego pickupa F-150 Lightning do 150 tys. pojazdów.

Akcje Halliburton zyskały 6 proc. wraz ze wzrostem cen ropy naftowej i podniesieniem rekomendacji dla spółki przez analityków Morgan Stanley.

Na wartości zyskiwały też inne spółki związane z branżą paliwową. Occidental Petroleum zyskał 7,4 proc., a Coterra Energy podrożał 6,9 proc.

General Electric szedł w górę o 3,5 proc. po tym, jak Credit Suisse podniósł rekomendację dla akcji spółki do „przeważaj” z „neutralnie”.

Firma Foot Locker spadł o 4 proc. po tym, jak JPMorgan obniżył rekomendację dla akcji spółki do „niedoważaj” z „neutralnie”.

Under Armour rósł o 2 proc. po tym, jak Baird podniósł rekomendację dla akcji spółki do „przeważaj” z „neutralnie”.

Coca-Cola szła w górę o 1,5 proc. Guggenheim podniósł rekomendację dla akcji spółki do "kupuj" z "neutralnie”.

Wskaźnik aktywności ISM w przemyśle w USA w grudniu wzrósł do 58,7 pkt. z 61,1 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 60 pkt.

Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, w listopadzie wyniosła 10,562 mln wobec 11,091 mln odnotowanych miesiąc wcześniej po rewizji 11,033. Oczekiwano, że liczba wolnych miejsc pracy wyniesie 11,1 mln.

Kraje obu Ameryk – Północnej i Południowej – po raz drugi zakończyły rok jako najmocniej zaatakowane przez pandemię koronawirusa, chociaż w tych częściach świata przeprowadzono najwięcej szczepień - wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jako przyczynę eksperci wskazują trudności w dostępie do usług medycznych, zwłaszcza na ubogich przedmieściach wielkich miast obu Ameryk.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podał, że w USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1.643 ofiary śmiertelne Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 1 mln kolejnych osób, najwięcej od początku pandemii. Najnowsze dane wskazują, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 56,19 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 827.749. Stany Zjednoczone pozostają najbardziej dotkniętym pandemią krajem świata.

Omikron odpowiada obecnie za co najmniej 80 proc. zakażeń w USA. Reuters podał, że w ciągu ostatnich siedmiu dni w całym kraju odnotowano podwojenie infekcji do średnio 418 tys. dziennie. W opinii ekspertów, faktycznie może ich być o wiele więcej. Nie wszyscy jednak poddają się testom na obecność Covid, a na niektórych obszarach ich brakuje. W ciągu zaledwie dwóch tygodni liczba zakażeń koronawirusem na Florydzie wzrosła o 948 proc.

„Hospitalizacje i liczba zgonów pozostają na niskim poziomie, utrzymując szanse na niewielkie, wręcz minimalne restrykcje gospodarcze, ponieważ w nadchodzących tygodniach coraz częściej oczekuje się, że wariant Omikron wypali się” – powiedział Tom Essaye, założyciel The Sevens Report.

Dołącz do dyskusji: Apple pierwszą firmą wartą ponad 3 biliony dolarów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl