SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Apple pokazało, jak będzie działać iOS 10. Zmiany w Siri i iMessage

Wczoraj na konferencji dla programistów WWDC 2016 Apple pokazało nowy system operacyjny dla iPhone’ów i iPadów - iOS 10. Wprowadzono zmiany w ekranie blokady, współdziałaniu z systemem operacyjnym komputerów Apple oraz asystencie głosowym Siri. Developerzy mogą już pobierać wersję beta nowego systemu, a pozostali użytkownicy będą mogli zainstalować dopracowaną wersję iOS 10 jesienią br.

Article

W iOS 10 użytkownicy będą mogli korzystać z nowego ekranu blokady. Apple wprowadziło funkcję „Rise to wake” (pol. „Podnieś, aby obudzić”), dzięki której już po sięgnięciu po telefon wyświetlą się najnowsze powiadomienia. Użytkownicy iPhone’ów 6S i 6S Plus będą mogli otworzyć je za pomocą innej funkcji - 3D Touch.Apple wprowadziło również widgety na ekran blokady urządzeń z iOS 10. Będzie można je uruchomić przesuwając palcem po ekranie od lewej do prawej. Przesuwając natomiast od prawej do lewej uruchomi się aparat. Widgety trafią również na ekran główny urządzeń mobilnych Apple.

iPhone’y będą bliżej współpracować z komputerami Apple z systemem macOS Sierra. Dzięki rozbudowanej funkcji Continuity Maki i smartfony Apple będą dzieliły schowek, w którym znajdują się skopiowane rzeczy, dzięki czemu coś, co zostało skopiowane na telefonie będzie można w łatwy sposób wkleić na komputerze i odwrotnie.

W iOS 10, watchOS 3 (system operacyjny Apple Watchów) oraz macOS wprowadzono także funkcję zdalnego odblokowywania urządzeń. Maka powiązanego z iPhonem lub Apple Watchem będzie można odblokować z poziomu urządzenia mobilnego.

Apple przeprojektowało swoje sztandarowe aplikacje mobilne. Redesignu doczekały się takie aplikacje jak Apple Music, Mapy czy Apple News (wciąż niedostępne w Polsce). Aplikacja Zdjęcia dostała również funkcję znaną ze Zdjęć Google - automatyczne tworzenie albumów po dacie lub lokalizacji.

W iMessage pojawi się nowy zestaw emoji, możliwość podglądania linków i multimediów, ułatwiono dodawanie zdjęć do wiadomości, wprowadzono wsparcie dla pisma odręcznego. Programiści będą też mogli tworzyć własne aplikacje na iMessage, w podobny sposób jak mogą je tworzyć np. na Facebook Messengera.

W aplikacji telefonu także zaszły zmiany. Najważniejsze z nich to automatyczny podgląd informacji o dzwoniącym, nawet jeśli jest to nieznany numer oraz transkrypcja poczty głosowej.

Wprowadzono również zupełnie nową aplikację - Home - służącą do zarządzania inteligentnym domem. To przedłużenie HomeKit. Różne funkcje HomeKit są dostępne z poziomu centrum sterowania, Siri lub Apple Watcha.

Jedną z większych zmian jest otwarcie Siri dla zewnętrznych developerów. Do tej pory Apple samodzielnie rozwijało tę funkcję, lecz teraz daje możliwość tworzenia programów współpracujących z applowskim asystentem głosowym.

Apple, po raz kolejny, stawia na prywatność. Wszystkie dane zapisywane na urządzeniach z iOS 10 i przez nie przetwarzane będą całkowicie szyfrowane. Gigant z Cupertino zapewnił też, że nie będzie tworzyć profili użytkowników z wykorzystaniem big data.

Nowy mobilny system operacyjny Apple jest już dostępny dla użytkowników, którzy dołączyli do programu developerskiego Apple. Powszechnie dostępny będzie jesienią br.

iOS 10 jest pierwszym systemem, którego nie będzie można zainstalować na iPhonie starszym niż iPhone 5. Będzie dostępny na wszystkich iPadach Air i Pro, iPadzie 4 generacji, iPadach mini 2 i nowszych oraz iPodach od 6 generacji wzwyż.

Dołącz do dyskusji: Apple pokazało, jak będzie działać iOS 10. Zmiany w Siri i iMessage

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl