SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Apple przegrywa w sądzie - Amazon może używać nazwy "App Store"

Amazon może nadal używać terminu "App Store" w nazwie swojego sklepu z aplikacjami dla urządzeń z systemem Android. Sąd odrzucił w tej sprawie wniosek firmy Apple.

Apple przegrywa w sądzie - Amazon może używać nazwy

W marcu Apple złożyło pozew w kalifornijskim sądzie, w którym oskarżyło Amazon o naruszenie praw do nazwy "App Store", dla której jeszcze w 2008 roku firma z Cupertino złożyła wniosek o rejestrację jako swojego znaku towarowego (więcej na ten temat).

Tuż po tym Amazon uruchomił swój sklep z aplikacjami na stworzoną przez Google platformę, któremu dał nazwę Amazon Appstore for Android (więcej na ten temat).

Terminy "Appstore" i "App Store" wymawia się identycznie, różnica istnieje tylko w zapisie. Firma Steve'a Jobsa domagała się od sądu m.in. wydania zakazu używania firmowego znaku towarowego przez Amazon, argumentując że konsumenci mogą być zdezorientowani w kwestii czy usługa konkurenta nie jest sponsorowana i popierana przez Apple.

W kwietniu Amazon złożył kontrpozew, w którym odmawiał Apple wyłączności na korzystanie z terminu "App Store", twierdząc że jest to nazwa ogólna i powszechnie używana w odniesieniu do sklepów oferujących konsumentom aplikacje na telefony komórkowe. Amazon domagał się od sądu oddalenia pozwu Apple i wydania orzeczenia potwierdzającego jego prawo do używania spornej frazy.

Z kolei Apple w międzyczasie poprosiło kalifornijski sąd o wydanie wstępnego nakazu, który natychmiast uniemożliwiłby Amazonowi korzystanie z terminu "App Store" - do czasu zakończenia procesu o naruszenie znaku towarowego (ma to nastąpić w październiku).

Sędzia Phyllis Hamilton co prawda zgodziła się z tym, że Apple zainwestowało swoje środki w reklamę nazwy, która jest rozpoznawana przez konsumentów, ale jednocześnie potwierdziła, że "istnieją także dowody na to, że 'app store' jest używany przez inne firmy jako termin opisowy dla miejsca, w którym można zaopatrzyć się w aplikacje na urządzenia mobilne".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Apple przegrywa w sądzie - Amazon może używać nazwy "App Store"

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bruce
Bardzo dobry wyrok.
8 8
odpowiedź