SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple ulega naciskom użytkowników, wymieni wadliwe ekrany w MacBookach

Koncern Apple rozpoczął akcję wymiany wyświetlaczy Retina zamontowanych w niektórych modelach laptopów MacBook i MacBook Pro. To reakcja na rosnące naciski ze strony użytkowników skarżących się na fatalne wykonanie ekranów.

O wadzie, która doczekała się swojej własnej nazwy „afera Staingate” było głośno w internecie od kilku miesięcy. Usterka polega na tym, że na ekranie typu Retina pokrywająca go warstwa antyrefleksyjna ulega zbyt szybkiemu wytarciu utrudniając w efekcie odczytanie treści prezentowanych na wyświetlaczu.

Przez długi czas Apple lekceważył problem Staingate unikając szerokiej akcji wymiany wadliwych paneli, i ograniczał się jedynie do indywidualnych napraw w ramach gwarancji. Oburzenie użytkowników jednak rosło - swoje pretensje do Apple wyrażali oni na specjalnie utworzonej stronie staingate.org, na której prawie 6 tys. użytkowników zgłosiło wadliwe Retiny w swoich laptopach. Z kolei 4,5 tys. internautów podpisało w serwisie change.org petycję wzywającą Apple do reakcji na problem.

Ostatecznie producent MacBooków zdecydował się na dokonanie szerokiej wymiany wadliwych wyświetlaczy, choć prowadzi ją bez rozgłosu. Zamiast uruchomienia specjalnej strony internetowej, jak działo się to w wypadku wcześniejszych masowych napraw Apple rozesłał jedynie stosowne instrukcje do swoich autoryzowanych serwisów. Zgodnie z tym zaleceniami z darmowej wymiany uszkodzonych ekranów Retina mogą skorzystać wszyscy użytkownicy, którzy nabyli swoje laptopy w ciągu ostatnich trzech lat, a także ci, którzy kupią te komputery w ciągu 12 miesięcy po dacie 16 października br. Na zwrot kosztów mogą też liczyć ci posiadacze MacBooków, którzy wcześniej zapłacili za wymianę wadliwych wyświetlaczy. Właściciele laptopów chcący dokonać darmowej wymiany powinni zgłosić się w tej sprawie do najbliższego autoryzowanego serwisu Apple.

Obecny program serwisowy dotyczący ekranów w MacBookach nie jest pierwszym przypadkiem masowej wymiany wadliwych części w historii Apple. W 2006 r. koncern musiał interweniować w sprawie pochodzących od Sony akumulatorów w laptopach, które przegrzewały się i prowadziły do samozapłonu. W wypadku iPhone’a 5 Apple dwukrotnie wzywał użytkowników do darmowej wymiany wadliwych baterii - pierwszy raz w 2013 r. i powtórnie w roku 2014. Z kolei w połowie br. Apple został zmuszony do wycofania z rynku całej partii głośników Beats Pill XL, które mogły wywołać pożar.

Dołącz do dyskusji: Apple ulega naciskom użytkowników, wymieni wadliwe ekrany w MacBookach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl