SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Apple z rosnącą liczbą żądań udostępnienia danych użytkowników. 62 zapytania z Polski w ciągu 6 miesięcy

W pierwszej połowie 2019 roku Apple otrzymał więcej żądań o udostępnienie danych użytkowników niż rok wcześniej - wynika z raportu transparentności udostępnionego przez koncern. Największa liczba zapytań pochodziła z Niemiec, zaś polskie organizacje rządowe skierowały do Apple w sumie 62 wnioski o ujawnienie danych.

Article

Koncern Apple opublikował raport transparentności za pierwsze półrocze 2019 r. Wynika z niego że liczba zapytań od organizacji rządowych czy organów ścigania dotycząca danych użytkowników wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Z Polski trafiły do Apple 62 żądania o udostępnienia informacji o użytkownikach sprzętu Apple.

500 żądań więcej

Opublikowany przez Apple raport transparentności obejmuje czas od 1 stycznia do 30 czerwca 2019 r. Koncern zaznacza, że w porównaniu z analogicznym okresem roku 2018 liczba zapytań o dane użytkowników pochodząca od organizacji rządowych i organów ścigania w poszczególnych krajach wzrosła.

Apple dzieli swój raport na kilka kategorii. Najbardziej podstawowa z nich obejmuje żądania ujawnienia danych użytkowników związane ze złamaniem prawa w poszczególnych państwach. Apple wyjaśnia, że tego typu zapytania trafiają do firmy zarówno w wypadku oszustw dokonywanych z wykorzystaniem produktów koncernu, jak też np. w przypadku kradzieży sprzętu Apple.

W raportowanym okresie w tej kategorii do Apple trafiło ponad 31,7 tys. żądań ujawnienia informacji obejmujących z górą 195,5 tys. urządzeń. To o 500 więcej niż w pierwszej połowie 2018 r. Koncern odpowiedział pozytywnie na ponad 26 tys. zapytań, co stanowi 82 proc. wszystkich wniosków otrzymanych w tej kategorii.

Najwięcej żądań w tej kategorii (ponad 13 tys.) pochodziło z Niemiec. W wypadku Polski Apple w ciągu pół roku otrzymał 24 żądania ujawnienia danych dotyczących 1537 urządzeń. Firma udzieliła informacji w wypadku 19 zapytań skierowanych do niej z Polski.

Polska w dole stawki

Z raportu Apple wynika, że w kategorii Government Financial Identifier Requests związanej m.in. z przestępstwami finansowymi i podatkowymi do Apple napłynęło globalnie ponad 4,6 tys. zapytań dotyczących z górą 23,8 tys. urządzeń. Firma odpowiedziała na nie pozytywnie w 74 proc. wypadków. Z Polski Apple otrzymał w tym okresie 27 zapytań o 28 urządzeń. Przychylił się do 24 tych wniosków, co stanowi 89 proc.

W kategorii Worldwide Government Account Requests Polska skierowała do Apple w ciągu 6 miesięcy 10 zapytań, 8 z nich spotkało się z pozytywnym odzewem. Z kolei w wypadku Worldwide Government Emergency Requests Apple otrzymał z naszego kraju tylko jedno zapytanie, na które udzielił pozytywnej odpowiedzi.

W zakończonym 28 września 2019 r. IV kwartale roku finansowego 2019 Apple zanotowało przychód w wysokości 64,04 miliarda dolarów. To o 2 proc. więcej niż rok wcześniej (62,9 mld USD). 60 proc. sprzedaży to sprzedaż poza USA. Zysk netto koncernu z Cupertino zmalał jednak w ujęciu rocznym z 14,13 miliarda dolarów do 13,69 miliarda dolarów. Spadł też przychód ze sprzedaży iPhone'ów: o 9 proc., z 36,76 miliarda dolarów do 33,36 miliarda dolarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Apple z rosnącą liczbą żądań udostępnienia danych użytkowników. 62 zapytania z Polski w ciągu 6 miesięcy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl