SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple zapłaci Irlandii 13 mld euro zaległych podatków

Koncern Apple zgodził się zapłacić Irlandii kwotę 13 mld euro zaległych podatków wynikających z nieuprawnionych ulg przyznanych tej firmie przez irlandzkie władze. Pieniądze zostaną wpłacone w transzach na specjalne konto depozytowe, z którego będą uwolnione po wydaniu wyroku przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Article

Sprawa podatków, których według Komisji Europejskiej nie zapłacił koncern Apple sięga 2016 r. KE ustaliła wówczas, że przez kilkanaście lat Apple korzystał w Irlandii z niedozwolonych unijnymi przepisami ulg podatkowych. Komisja zażądała, aby rząd Irlandii odzyskał od koncernu zaoszczędzone w ten sposób pieniądze. W grę wchodzi kwota 13 mld euro.

Okazało się jednak, że w podatkowej walce z Unią Apple ma w Irlandii sojusznika. Władze tego kraju stanęły w obronie koncernu argumentując, że w ramach unijnego prawa mogą przyznawać ulgi podmiotom mającym znaczący wpływ na rozwój gospodarki Irlandii. Jednak KE nie podzieliła stanowiska Irlandczyków i ostatecznie jesienią ub.r. wniosła przeciwko Irlandii skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Tymczasem we wtorek Paschal Donohoe, minister finansów Irlandii poinformował na konferencji prasowej, że Apple zgodził się zapłacić sporną kwotę 13 mld euro zaległych podatków.

Jak zapowiedział szef irlandzkiego resortu finansów w wyniku umowy Apple od maja br. zacznie wpłacać kolejne transze pieniędzy na specjalne konto depozytowe, na którym pozostaną one do czasu gdy Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyda wyrok w sprawie apelacji złożonej przez Apple. Jednak zdaniem ekspertów, na których powołuje się „Financial Times” jest właściwie pewne, że trybunał odrzuci odwołanie Apple, a wówczas zdeponowane środki zostaną uwolnione i przekazane irlandzkiemu fiskusowi.

Komentując zawartą z Apple umowę Donohoe podkreślił, że jest to pierwszy przypadek w historii Unii Europejskiej zwrotu zaległych zobowiązań podatkowych w takiej wysokości.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Apple zapłaci Irlandii 13 mld euro zaległych podatków

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Prawidłowo
Niech płacą!
odpowiedź
User
muszkins
A Google kiedy ??
odpowiedź