SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Arabski "Big Brother" wstrzymany

Wstrzymano emisję arabskiego "Big Brothera"

Arabska telewizja satelitarna MBC poinformowała w poniedziałek, że wstrzymuje emisję arabskiej wersji programu "Big Brother" (więcej) po tym, gdy oskarżono go o "nieprzyzwoitość".

Dla muzułmanów kamieniem obrazy jest przed wszystkim prezentowanie wspólnie mieszkających mężczyzn i kobiet stanu wolnego.

"Decyzja ta ma na celu uchronienie MBC i jej programów przed oskarżeniami o obrażanie arabskich wartości, zwyczajów i moralności, gdyż uważamy MBC przede wszystkim za kanał należący do świata arabskiego" - głosi oświadczenie nadającej z Bahrajnu stacji. MBC, na której antenie dominują programy rozrywkowe - dostosowane oczywiście do gustów arabskich - stanowi własność saudyjską.

Jednak przedstawiciel MBC poinformował Reutera, że planuje się wznowienie "Big Brothera", ale jego studio zostanie przeniesione poza Bahrajn. "Jest wiele miejsc, gdzie można go produkować. Szukamy możliwych rozwiązań" - powiedział ów przedstawiciel.

W ostatni piątek (w krajach muzułmańskich dzień świąteczny) kilkuset islamistów demonstrowało w Bahrajnie przeciwko "Big Brotherowi". Wznoszono okrzyki "Wstrzymać Grzesznego Brata!' i "Łajdactwu nie!"

Protesty pojawiły się mimo starań reżyserów programu o unikanie typowych dla pierwowzoru obyczajowych prowokacji. W arabskim domu "Wielkiego Brata" zarówno sypialnie, jak i pokoje dzienne były oddzielne dla obu płci. Nie zabrakło także pomieszczenia na modlitwę.

"Ten typ programu nie jest większym wyzwaniem lub problemem społecznym od tych, które większość filmów i seriali telewizyjnych pokazuje na wszystkich kanałach, faktycznie jest bardziej wiarygodny w ukazywaniu rzeczywistości niż filmy i opery mydlane" - głosi oświadczenie MBC.

W mniej zachowawczym Libanie bez żadnych przeszkód dobiegła w poniedziałek końca trzymiesięczna emisja programu randkowego "Al Hawa Sawa" ("Razem na antenie"). Było to pierwsze w świecie arabskim telewizyjne reality show.
2004-03-02
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji:

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl