SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Archiwalne materiał o Gdyni w Radiu Gdańsk

Z okazji 80. rocznicy nadania praw miejskich Gdyni powstały Gdyńskie wiadomości potoczne.

Oryginalne newsy o Gdyni z 1926 r. emitowane będą na antenie Radia Gdańsk oraz publikowane w Dzienniku Bałtyckim (w wydaniu dostępnym w Gdyni).Dźwięki i teksty publikowane będą na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Gdyni www.gdynia.pl

Radiowe Gdyńskie wiadomości potoczne to swoisty wehikuł czasu. Nie tylko ówczesny język /zachowana jest oryginalna stylistyka/ wiadomości sprawia, że przenosimy się w czasie. Do dźwięku dodane zostały charakterystyczne dla  początków radia szumy i trzaski, tak więc cała audycja przypomina autentyczny program radiowy z 1926 r. - czytamy w informacji prasowej.

Program przygotowali Dorota Nelke (Urząd Miasta Gdyni) i Marek Lesiński (Radio Gdańsk). "Gdyńskie wiadomości potoczne" emitowane będą  w Radiu Gdańsk w dniach 1- 10 lutego o godz.  14.40. Po premierowej emisji wiadomości będzie można wysłuchać na stronie  www.gdynia.pl/radiogdansk. Audycję uzupełniać będą wiadomości drukowane w  Dzienniku Bałtyckim, który zajawiać będzie to co w Radiu lub drukować to co  nie zmieściło się w  radiowym programie.

10 lutego 2006 r. Gdynia obchodzić będzie 80 rocznicę nadania praw miejskich. Program przygotowany wspólnie przez Urząd Miasta Gdyni, Radio Gdańsk oraz Dziennik Bałtycki powstał właśnie z tej okazji.

Gdynia na początku lutego 1926 r. - już nie wioska, jeszcze nie miasto. Dumy Rzeczypospolitej, która sama niedawno odzyskała Niepodległość. Wiadomości potoczne to próba odtworzenia atmosfery tamtych dni, zwykłego życia w tym niezwykłym czasie. Budowa portu, Miasta, ale i rzeczy zwyczajne czasem dramatyczne, konkretni ludzie, którzy uwierzyli, że Gdynia to szansa na lepsze jutro nie tyko Ojczyzny, ale i ich samych. Czym żyli gdynianie i  jak Gdynią żyła reszta Polski i świata 80 lat temu? Informacje pochodzą ze stron ówczesnej polskiej prasy pomorskiej z 1926 r.: Echa Gdańska (ukazującego się w Gdańsku) oraz Słowa Pomorza (ukazującego się w Toruniu - stolicy ówczesnego województwa pomorskiego). Stałą rubryką były tzw. wiadomości potoczne,  czyli te informacje /dzisiejsze krótko, czy też depesze/, które może nie miały swojej wysokiej rangi, ale jak chyba zauważali redaktorzy wydań powinny znaleźć się w tytułach. W nich właśnie szukaliśmy przede wszystkim prawdziwego życia wtedy rodzącej się Gdyni i okolic - informuje Dorota Nelke.

Inspiracją dla tej formy uhonorowania gdyńskiego grodu jest program Marka Lesińskiego,  realizowany od października 2005 r. pod podobnym tytułem tj. "Wiadomości potoczne", w każdą środę o 14.40. O ile gdyńskie wiadomości bazują na informacjach z konkretnego miejsca i daty /gdyński luty 1926/ o tyle pierwowzór jest stylistycznie podobnym jednak zawartością szerszym spektrum spraw, którymi żyło ówczesne Pomorze. Po edycji gdyńskiej Radio Gdańsk powróci do cotygodniowego przeglądu wiadomości z lat 20 i 30, także w każdą środę o 14.40. Treści zbierane do niegdyńskiego radia retro pochodzą ze zbiorów Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Archiwalne materiał o Gdyni w Radiu Gdańsk

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl