SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

7 kanałów tematycznych nadawcy publicznego może zakończyć emisję

Za kilka lat telewizyjne kanały tematyczne niemieckich nadawców publicznych ARD i ZDF mogą zniknąć z rynku. Takiej możliwości nie wyklucza Katja Wildermuth, szefowa Bayerischer Rundfunk (BR).

Article

Jak informuje portal Digital Fernsehen, zgodnie z propozycją krajów związkowych, ARD i ZDF powinny mieć wiodącą rolę w podejmowaniu decyzji, czy ich kanały tematyczne powinny pewnego dnia zostać przeniesione do streamingu czy całkowicie zakończyć nadawanie. Obecnie dwaj publiczni nadawcy za Odrą nadają siedem kanałów tematycznych. To Tagesschau24, Phoenix, Kika ZDFInfo, ZDFneo, ARD Alpha i One. Niemieckie kraje związkowe chcą dać ARD I ZDF wolną wolę co do przyszłości prowadzonych przez nich stacji telewizyjnych.

Całkowite zakończenie emisji?

Dyrektor Bayerischer Rundfunk (BR) Katja Wildermuth uważa zakończenie nadawania kanałów tematycznych za opcję możliwą do zrealizowania, przynajmniej w perspektywie długoterminowej. Na pytanie czy jesteśmy na ostatniej prostej do zamknięcia stacji odpowiedziała, że „nie wykluczałaby tego”.

- Funkcjonujemy na dynamicznym rynku medialnym, a naszą misją jest dotarcie do wszystkich grup ludności. I dlatego będziemy zadawać sobie wciąż pytanie: czy oferta, którą mamy, jest jeszcze adekwatna do tego, co otrzymaliśmy jako zamówienie? - pytała retorycznie.

Zdaniem Wildermuth szczegóły reformy będą znane jeszcze w 2022 roku. Oferty telewizyjne mają być bardziej elastycznie. Niekoniecznie będą emitowane w dotychczasowej formule telewizyjnej, ale mogą być kontynuowane w innej formie. - Nadawcy nie mogą być przeniesieni internetu naciśnięciem jednego guzika lub po prostu usunięci. W tym celu planowana jest dobrze uzasadniona i przygotowana procedura zmian wraz z konsultacjami - dodała Wildermuth.

Serwisy VoD mogą zastąpić kanały linearne

Uwagi dotyczące projektu reformy krajów związkowych można było zgłaszać do dnia 14 stycznia br. W Niemczech kraje związkowe określają ramy i strukturę organizacyjną publicznych nadawców. Nie chodzi o samą treść programu redakcyjnego. Jest to w rękach samych nadawców – z myślą o wolności prasy zapisanej w niemieckiej konstytucji. Ten etap reformy nie dotyczy też abonamentu radiowo-telewizyjnego, który Niemcy muszą uiszczać co miesiąc. Kwestia finansowania mediów pojawi się w późniejszym terminie.

Kraje związkowe chcą odejść od wymagania, żeby kanały tematyczne koniecznie były nadawane jako linearne stacje telewizyjne. Celem jest zwiększenie elastyczności systemu, ponieważ zmieniają się zachowania związane z konsumpcją mediów. Coraz więcej osób korzysta na przykład z ofert w sieci - platform streamingowych z wideo na żądanie.

W Niemczech debata o przyszłości telewizji

Część częstotliwości wykorzystywanych obecnie w Europie przez naziemną telewizję cyfrową za 9 lat może przypaść operatorom telekomunikacyjnym. W 2023 roku podczas Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC-23) zapadnie decyzja dotycząca częstotliwości w paśmie 600 MHz. Już w tym roku zalecenie w tej sprawie ma wydać Unia Europejska. Presja ze strony operatorów komórkowych jest silna. Chcieliby przejąć to pasmo, żeby szybciej wdrożyć usługi 5G. Ma ono bowiem wyjątkowe właściwości propagacyjne. W Niemczech powstała organizacja, złożona m.in. z przedstawicieli nadawców publicznych i producentów sprzętu audiowizualnego, która dąży do zablokowania zmian. Mniej częstotliwości to mniej kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej lub pogorszenie ich jakości. Zmiany objęłyby także Polskę.

Koalicja tworząca rząd niemiecki wysłała jasny sygnał: umowa koalicyjna zawiera cel „trwałego zabezpieczenia pasma UHF dla kultury i radiofonii”. Niemiecki poseł Thomas Hacker (FDP) podkreślił to zaangażowanie polityczne i przekonanie, że częstotliwości są niezbędnym warunkiem do zabezpieczenia rozwoju kultury i nadawców w Niemczech. Heike Raab (SPD), sekretarz stanu Nadrenii-Palatynatu i koordynator spraw nadawczych w krajach związkowych, potwierdziła, że nowy rząd ma również poparcie krajów związkowych w tej ważnej kwestii polityki częstotliwości.

Na całym kontynencie nie brakuje jednak głosów, że alternatywą dla naziemnej telewizji jest coraz popularniejszy streaming. Odbiór odbywa się właśnie dzięki częstotliwościom w zasobach operatorów. Na przykład RTBF, nadawca publiczny z francuskojęzycznej części Belgii planuje zakończyć emisję naziemną kanałów radiowych (FM) i telewizyjnych (DVB-T) do 2027 roku. Podobne głosy pojawiały się także w Czechach.

TVP uruchamia kolejne kanały tematyczne

Choć w Niemczech trwa dyskusja o tym czy kanałów linearnych nie jest zbyt dużo, to w Polsce nadawca publiczny wciąż uruchamia kolejne. Do TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Historia 2, TVP ABC, TVP ABC2 (TVP Domowe Przedszkole), TVP Kultura, TVP Kultura 2, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Seriale, TVP Dokument, TVP Polonia, TVP HD, TVP World mają jeszcze w 2022 roku dołączyć TVP Nauka, TVP Muzyka i TVP 4K. Prezes TVP Jacek Kurski chętnie uruchomiłby też stację motoryzacyjną.

Dołącz do dyskusji: 7 kanałów tematycznych nadawcy publicznego może zakończyć emisję

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wew
spoko Miszczu wykupi i będzie opychał POlaczkom
odpowiedź
User
TxT
Bogatych Niemców nie stać na tyle kanałów... tymczasem TVP Kurskiego tworzy/mnoży kolejne kanały tematyczne na prawo i lewo za publiczne pieniądze... kiedy przyjdzie jakaś refleksja i opamiętanie? część stacji ewidentnie się nie sprawdziła (np. TVP Rozrywka), TVP Historia coraz częściej nadaje wrzutki w celu poprawienia ratingów oglądalności (bo co np. powtórki serialu "U pana Bogu w ogródku..." mają wspólnego z tematyką historyczną)... TVP World okazał się totalną klapą...
odpowiedź
User
Widz
Nasz Polski nadawca za to szaleje w najlepsze, mimo iż większość tych kanałów to powtórki powtórek. Zostać powinny tylko 1,2 Info, Kultura, Sport, Polonia, Dokument (przenieść zawartość z Historii) i tylr. To nie telewizja komercyjna, państwo to nie korporacja.
odpowiedź