SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aresztowano prezesa firmy wynajmującej smartfony pod pozorem sprzedaży, zarzuty prania pieniędzy i unikania VAT-u

Po zatrzymaniu przez funkcjonariuszy ABW tymczasowo aresztowany został prezes firmy, która wynajmowała smartfony i inne urządzenia elektroniczne, sugerując klientom, je kupują. Mężczyźnie postawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy i przestępstw karno-skarbowych, które naraziły Skarb Państwa na straty wynoszące prawie 40 mln zł.

Funkcjnariusze Krajowej Administracji Skarbowej, fot. gov.plArticle

W komunikacie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) poinformowano, że prezes spółki został zatrzymany 21 kwietnia przez funkcjonariuszy ABW na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Nie podano jego personaliów ani nazwy firmy.

Zatrzymanemu postawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy i przestępstw karno-skarbowych. Sąd na wniosek prokuratury zgodził się na tymczasowe aresztowanie mężczyzny.

Sprzedaż elektroniki pod pozorem wynajmowania

Działania w tej sprawie służby prowadziły od stycznia ub.r., kiedy komórka szefa KAS ds. STIR w Ministerstwie Finansów i komórka analityczna wielkopolskiej KAS ujawniły podmioty, które unikały płacenia podatku VAT w obrocie elektroniką.

- Jedna z podejrzanych firma handlująca sprzętem elektronicznym zorganizowała działalność, która miała na celu unikanie odprowadzania podatku VAT w Polsce. Została zarejestrowana na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej, choć nie prowadziła tam żadnej działalności gospodarczej. Jej działanie miało na celu unikanie płacenia podatków w Polsce, gdzie faktycznie miała miejsce sprzedaż towarów. Ustaliliśmy, że podatek od sprzedaży towarów nie został odprowadzony zarówno w kraju rejestracji jak i w Polsce - opisano..

Ta spółka sprowadzała z zagranicy telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne. W Polsce sprzęt „był fikcyjnie wynajmowany klientom, którzy w rzeczywistości go kupowali”.

- Regulamin i warunki zawieranych umów były dla nabywców na tyle skomplikowane, że utwierdzały ich w przekonaniu, że dokonują kupna towaru, a nie najmu. Czynność ta była jednak księgowana jako wynajem i firma nie odprowadzała podatku VAT - opisano.

Przeszukania i przesłuchania, zabezpieczono ponad 8 mln zł

W styczniu funkcjonariusze KAS przeprowadzili przeszukania w sześciu miejscach w województwie wielkopolskim i dolnośląskim, m.in. w siedzibie podejrzanej firmy i dwóch mieszkaniach.

Zabezpieczono dokumentację księgową (rachunki, ewidencje zakupów i sprzedaży, umowy, zamówienia, pełnomocnictwa), sprzęt elektroniczny oraz zablokowano na koncie spółki ok. 3,4 mln zł na poczet niezapłaconych podatków. Ponadto przesłuchano 20 osób, m.in. pracowników firmy, biur rachunkowych oraz osoby bezpośrednio zaangażowane w przestępczą działalność.

Dodatkowo u zatrzymanego prezesa zabezpieczono w tym celu ok. 3,85 mln zł.

- Szacowana wartość uszczupleń w podatku VAT wynosi niemal 40 mln. zł. Śledztwo w sprawie prowadzi Wielkopolski Urząd Celno-Skarbowy we współpracy z Delegaturą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu - opisała KAS.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aresztowano prezesa firmy wynajmującej smartfony pod pozorem sprzedaży, zarzuty prania pieniędzy i unikania VAT-u

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tylko_pytam
O prezesa jakiego sklepu chodzi skoro to nie BestCena i Dragonist?
odpowiedź
User
Sloan
„Własność” widzimy jako koncepcję z przeszłości, która wiąże się z dodatkowymi kosztami - stwierdzono.

Piękne
odpowiedź
User
Media
O prezesa jakiego sklepu chodzi skoro to nie BestCena i Dragonist?


Masz takie firmy na allegro sprzedające komórki - zarejestrowane na Słowacji i nie dostaniesz faktury
odpowiedź