SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aresztowany twórca giełdy kryptowalut FTX Sam Bankman-Fried

Sam Bankman-Fried został aresztowany na Bahamach na polecenie amerykańskich prokuratorów. Biznesmen jest twórcą upadłej giełdy kryptowalut FTX, w sprawie której toczy się postępowanie w sprawie możliwych malwersacji finansowych. W osobno prowadzonej sprawie Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zarzuca przedsiębiorcy wieloletnie oszustwo, polegające na nieuprawnionym przelewaniu pieniędzy klientów FTX na prywatny fundusz Alameda Research.

Sam Bankman-Fried został zatrzymany w poniedziałek przez Royal Bahamas Police Force w swoim domu w stolicy wysp Nassau, skąd został przewieziony do aresztu. Amerykańska prokuratura ma mu postawić zarzuty karne w związku z przestępstwami finansowymi wokół giełdy kryptowalut FTX.

Biuro prokuratora USA dla południowego Nowego Jorku przekazało, że zwrócono się do władz Bahamów z wnioskiem o aresztowanie Bankman-Frieda na podstawie aktu oskarżenia.

Sam Bankman-Fried usłyszy zarzuty naruszeń prawa obrotu papierami wartościowymi.

Upadek giełdy kryptowalut FTX

Sam Bankman-Fried, 30-letni założyciel giełdy FTX, był jedną z twarzy branży kryptowalut, gromadząc fortunę o wartości 26 mld dolarów.Giełda przyciągała znane marki i celebrytów.

Giełda FTX w pierwszej połowie listopada poinformowała o wykryciu nieautoryzowanych transakcji, w wyniku których miliony dolarów aktywów zostało wycofane z platformy w podejrzanych okolicznościach.

Prezes FTX Sam Bankman-Fried miał przetransferować 10 mld dol. aktywów klientów do swojej spółki tradingowej Alameda Research. Większość z tych aktywów też zniknęła. Główny radca prawny FTX Ryne Miller podał na Twitterze, że z FTX International i FTX US w kilka dni odpłynęło ponad 2 mld dol., z czego 659 mln dol. w ciągu 24 godzin.

Chociaż Bankman-Fried zapewniał, że sytuacja jest pod kontrolą, 11 listopada spółka rozpoczęła w USA procedurę upadłościową.

W złożonym wniosku o upadłość, nowy dyrektor generalny firmy, John Ray III, powiedział, że w swojej 40-letniej karierze nigdy nie widział "tak kompletnego braku kontroli korporacyjnej i tak kompletnego braku wiarygodnych informacji finansowych."

W zeszłym tygodniu na Twitterze Bankman-Frierd oświadczył: "Myślałem o sobie jako o wzorowym CEO, który nie stałby się leniwy lub oderwany od rzeczywistości (…) Przepraszam. Mam nadzieję, że ludzie mogą wyciągnąć wnioski z różnicy między tym, kim byłem, a tym, kim mogłem być."

W innych tweetach podejrzany o oszustwa finansowe biznesmen pisał o "wielu dużych błędach", które popełnił w tym roku.

SEC: Bankman-Fried "zaaranżował trwające lata oszustwo"

Z nowych informacji napływających z amerykańskich mediów wynika, że SEC (Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd) stawia twórcy FTX bardzo poważne zarzuty, w śledztwie prowadzonym równolegle z prokuratorskim postępowaniem karnym przeciwko przedsiębiorcy.

Zgodnie z dokumentem złożonym we wtorek przez SEC, Sam Bankman-Fried miał oszukać inwestorów, przelewając pieniądze do swojego prywatnego funduszu hedgingowego Alameda Research LLC. W ten sposób "zaaranżował wieloletnie oszustwo", aby ukryć tajne przelewy funduszy klientów FTX do jego prywatnego funduszu kryptowalutowego Alameda.  

Następnie rzekomo miał wykorzystywać  fundusze klientów FTX w Alameda "do nieujawnionych inwestycji w przedsięwzięcia, wystawnych zakupów nieruchomości i dużych darowizn politycznych." Bankman-Fried był największym darczyńcą Partii Demokratycznej, przekazując jej kandydatom około 40 milionów dolarów.

Sam Bankman-Fried "zbudował domek z kart na fundamencie oszustwa", jednocześnie przekonując inwestorów,  że "to jeden z najbezpieczniejszych budynków" na rynku kryptowalut - oświadczył przewodniczący SEC Gary Gensler.

Dołącz do dyskusji: Aresztowany twórca giełdy kryptowalut FTX Sam Bankman-Fried

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl